• Przedszkolaki w klasie IIIa

     • 31 maja gościliśmy w naszej szkole bardzo miłych gości. Na zaproszenie uczniów klasy IIIa oraz ich wychowawcy Bożeny Knapik, przyszły z wizytą dzieci z Przedszkola nr 5 w Elblągu. Odbyły się zajęcia i zabawy, którymi przedszkolaki były bardzo zaciekawione i chętnie brały w nich udział. Szkoła podobała się dzieciom z przedszkola, a zwłaszcza pomoce dydaktyczne, które miały okazję poznać w czasie zabawy. Przedszkolaki stwierdziły, że chętnie przyjdą we wrześniu do naszej szkoły już jako uczniowie.

     • Zawody wrotkarskie

     • 6 czerwca 2023 roku odbyły się XXXVII Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej – Zawody wrotkarskie klas I-IV. Reprezentację naszej szkoły stanowili uczniowie klas I-III: z klasy I – Daria i Inez, z klasy II – Daria L., Mark i Zahar oraz z klasy III – Kaja, Lena Oskar, Kacper T. i Szymon S. Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach z podziałem na dziewcząt i chłopców ( I i II klasa oraz III i IV klasa). Wyścigi na czas zostały rozegrane na dystansach 144m i 300m. Dodatkowo nasi reprezentanci szkoły wzięli udział w sztafecie na 1000 m. W kategorii chłopców klas I i II Mark z klasy IIa zajął I miejsce.
      Wszystkim gratulujemy udziału w Zawodach.

     • Urodziny Świetliczaków

     • Tradycją naszej świetlicy jest obchodzenie urodzin miesiąca. W maju urodziny obchodzili: Zosia i Inez z klasy I, z klasy II – Lena oraz Martyna i Paulina z klasy III. Oczywiście dla wszystkich był czekoladkowy tort. Dla solenizantów były niespodzianki, dyplomy i laurki.

     • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

     • Świetlica szkolna „Słoneczko” realizuje zadania w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
      W ramach zajęć zostały zrealizowane z grupą świetlicową uczniów klas I-III następujące scenariusze:
      - Misja Szkoła. Na tropie zmian klimatycznych.
      - Misja Dom. Na tropie eko nawyków.
      - Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów

     • Kolorowa muzyka z bum bum rurek pomyka

     • Od początku roku szkolnego w świetlicy szkolnej wprowadziliśmy do pracynowoczesne instrumenty muzyczne – Bum Bum Rurki. Bum Bum Rurki to kolorowe, muzyczne tuby, które od kilku lat są ulubioną zabawką edukacyjną dzieci, rodziców oraz nauczycieli muzyki w wielu krajach świata. Uhonorowane wieloma prestiżowymi nagrodami w USA, teraz dostępne także w Polsce. Instrument ten to praktycznie nieograniczone możliwości zabawy oraz edukacji muzycznej. Muzykowanie z pomocą kolorowych rurek jest doskonałym wstępem do nauki gry na innych instrumentach. Świetnie sprawdzają się w nauczaniu wszystkich trzech podstawowych elementów muzycznych: rytmu, melodii oraz harmonii. Dzieci ze świetlicy szkolnej wykazują naturalną potrzebę ekspresji twórczej, a muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem czy tworzeniem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Obcowanie z muzyką pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. W wyniku podjętych działań dzieci poznają zestaw rurek melodycznych gamy C-dur oraz możliwość wspólnego zagrania melodii wybranej piosenki.

     • Urodziny Świetliczaków

     • Tradycyjnie, co miesiąc, w świetlicy szkolnej „Słoneczko” obchodzimy uroczyście urodziny dzieci, które mają w danym miesiącu. W kwietniu swoje święto miało aż 8 osób: z klasy Ia – Rozalia, z klasy IIa - Michał, Patryk, Piotr, Mark, Patryk, Filip, z klasy IIIa – Szymon oraz Igor z klasy VIIa. Każdy z jubilatów otrzymał pamiątkowy dyplom, laurkę oraz prezenty-niespodziankę. Wszyscy odśpiewali „Sto lat”, a potem oczywiście pamiątkowe zdjęcie i słodkości.

     • Wycieczka do Olsztynka klas I-III

     • Dnia 8 maja uczniowie klasy I a, II a i III a wraz z wychowawczyniami Joanną Malec, Alą Piotrowicz- Chont  i Bożeną Knapik pojechali na wycieczkę do Olsztynka. Pierwszym punktem wycieczki był udział w zajęciach w hucie szkła artystycznego. Uczniowie mogli zobaczyć jak wykonywane są różne przedmioty oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat procesu powstawania szklanych wyrobów. Na koniec zajęć odbył się konkurs wiedzy teoretycznej. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę szklane serduszka. Po zajęciach dzieci odwiedziły sklepik z pamiątkami. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Skansenie Budownictwa Ludowego. W skansenie dzieci zobaczyły jak żyli ludzie na wsi w dawnych czasach, jakich używali narzędzi i sprzętów. Zobaczyły zwierzęta domowe, ogródki warzywne i ogródki z ziołami. Po zwiedzaniu był czas na odpoczynek przy pijalni ziół. Można tam było wypić pyszną ziołową lemoniadę, zjeść lody i oczywiście pobawić się. Po trudach zwiedzania w Karczmie Skansen wszyscy zjedliśmy pyszny obiad. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Elbląga.

     • Warsztaty beatboxowe w klasach I-III

     • W kwietniu, uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach beatboxowych "Laboratorium dźwięku". Warsztaty poprowadzili Sara i Piotr ,,Biciu”- ludzie z pasją muzyczną, która towarzyszy im przez większość życia. Warsztaty miały na celu inspirowanie dzieci do podejmowanie działań i wybierania rozrywki, która daleka jest od demona dzisiejszych czasów- komputera i telefonu.  Zajęcia łączyły ze sobą elementy rytmiki, emisji głosu oraz dykcji. Dzięki ćwiczeniom i zabawom rytmicznym, np. z wykorzystaniem metronomu, uczestnicy warsztatów poznali pojęcie rytmu i taktu. Warsztaty wpłynęły pozytywnie na integrację grupy, a dzięki wspólnym ćwiczeniom w grupach, uczestnicy wzmocnili więzi z rówieśnikami, oraz komunikację. Wszyscy aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
      Było super!

     • Dzień Zwycięstwa – 8 maja

     • Z okazji Dnia Zwycięstwa uczniowie kl. IV-VIII mieli okazję uczestniczyć na terenie naszej szkoły w „Zabawie z historią w kodach QR”. Zadanie polegało na skanowaniu kodów, które kierowały uczniów do konkretnych pytań i zadań w książkach historycznych, dotyczących historii naszego kraju. Osoby, które prawidłowo odpowiedziały na pytania, otrzymały w nagrodę ocenę celującą z historii. Dzień Zwycięstwa w klasach młodszych polegał na wyszukiwaniu na I piętrze karteczek z numerkami, które kierowały najmłodszych do biblioteki szkolnej i tam uczniowie wspólnie odpowiadali na postawione pytania. Uczniowie klasy I mieli możliwość zagrania w karcianą grę historyczną pt. „Ja mam, ty masz…”, układali godło Polski z puzzli oraz kodowali. Zabawy i zadania historyczne spodobały się wszystkim naszym Uczniom. Dziękujemy za udział i zapraszamy do następnych zabaw historycznych. Organizatorki: p. Katarzyna Szwemińska i p. Joanna Strach

     • DACHL- Lӓnder – konkurs międzyszkolny


     • 27 kwietnia odbył się w SP 16 konkurs międzyszkolny dotyczący wiedzy na temat obszaru niemieckojęzycznego.
      Szkoły reprezentowało dwoje uczniów, którzy zmagali się z testem zawierającym pytania zamknięte i otwarte na temat krajów DACHL. Uczniowie zobowiązani byli do opanowania treści dotyczących położenia, podziału administracyjnego, znajomości zabytków, nazw największych rzek, jezior, gór, osób rządzących w danym kraju oraz wybitnych osobistości.
      Nasze reprezentantki Klaudia Kondzielawa i Joanna Grzeszczak po dogrywce zdobyły IV miejsce.
      Pozostaje pewien niedosyt, ale brawa należą się za postawę, dodatkową naukę i formę zaangażowania. 

     • Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • Dnia 24 IV 2023r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na zajęciach bibliotecznych uczniowie klas młodszych poznali informacje o powstaniu tego święta, obejrzeli prezentację o historii książki, a następnie wykonali w grupach ćwiczenie pt. „Historia powstania książki”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się puzzle, które po ułożeniu przedstawiały ilustracje do bajek, które dzieci miały rozpoznać. Osoby chętne czytały uczestnikom zajęć fragmenty bajek braci Grimm, Charlesa Perraulta oraz Andersena. Na zakończenie uczniowie wspólnie rozwiązywali krzyżówkę czytelniczą, a klasa I wykonała piękne ilustracje przedstawiające je ulubionych bohaterów książkowych, które można obejrzeć na holu przed biblioteką. Uczniowie klas starszych mieli możliwość wyboru krzyżówek dotyczących przeczytanych lektur i rozwiązywali je na przerwach, albo podczas lekcji języka polskiego. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów.

     • Festiwal Nauki z okazji Dnia Ziemi

     • W dniu 20 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Nauki z okazji Dnia
      Ziemi. Klasy I-III wykonywały ekotorby i las w słoiku, sadziły zioła i krzewy miododajne, gościły w
      Ekoeksperymentarium i uczyły się piosenki. Starsi uczniowie wykonywali domki dla zapylaczy i
      ekotorby, gościli w Ekoeksperymentarium, sadzili zioła i krzewy miododajne, poznali odnawialne
      źródła energii. Wszystkie te działania miały zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nasza planeta i co
      możemy dla niej zrobić. Koordynatorkami akcji były Panie: Ala Piotrowicz-Chont i Marzena
      Skonieczna. Działania zostały współfinansowane z Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP. 

     • Zabawy o tematyce wielkanocnej w bibliotece szkolnej

     • W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. w bibliotece szkolnej uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczenia w zabawach o tematyce wielkanocnej. Dużą atrakcją wśród dzieci cieszyła się kolorowanka świąteczna w rozmiarach XXL, zadaniapolegając na wykluczaniu ze zbioru, układanie świątecznej historyjki obrazkowej i jej opowiadanie, memory wielkanocne oraz losowanie świątecznych karteczek z poleceniami, aby wykonać jakieś ćwiczenie sportowe, np. podskoki, pompki. Atrakcje bardzo się podobały najmłodszym.

     • Dzień Świętego Patryka w naszej szkole

     • 17 marca odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Świętego Patryka. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się co nieco o tym dniu i wykonywali zadania z nim związane, a klasa Va przygotowała pyszne, zielone smakołyki:)

     • Zajęcia edukacyjne: Dinozaury - kreujemy świat prehistoryczny

     • Dnia 24 marca klasa IIa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.Temat spotkania: Dinozaury - kreujemy świat prehistoryczny.W czasie zajęć dzieci poznały informacje o dinozaurach, zależności między budową ciała zwierząt a ich sposobem odżywiania. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat dinozaurów. Byli bardzo aktywni i bardzo dobrze wykonywali ćwiczenia związane z tematem zajęć. Było super!