• Tydzień kodowania w SP 8

     • W ramach obchodów tygodnia kodowania, które odbywały się pod hasłem "Koduję, współpracuje, podróżuję, uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w wielu aktywnościach. Uczniowie klas I-III klasy mieli okazję poćwiczyć kodowanie na wirtualnej macie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz układali wirtualne puzzle dla symulatora Ozobota. Natomiast klasy IV-VIII wzięły udział w grze, podczas której rozkodowywali informacje zaszyfrowane poprzez kody QR, następnie wykonywali zadania na mapie Polski. Dzięki grze uczniowie utrwalili kierunki geograficzne, poznali miasta Polski oraz ciekawostki z nimi powiązane. Tegoroczne obchody zorganizowały Panie: Anna Kwidzinska oraz Marzena Skonieczna

     • Psia lekcja – o bezpieczeństwie dzieci i psów

     • 25 października, wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto psy nierasowe stanowią znakomitą większość wszystkich czworonogów na świecie. W ramach obchodów Dnia Kundelka, w świetlicy szkolnej, rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Psia lekcja- o bezpieczeństwie dzieci i psów”. Temat zajęć to – „Mój przyjaciel pies”. Dzieci obejrzały film „12 zachowań, które denerwują twojego psa” a potem wywiązała się dyskusja z dziećmi na temat „W jaki sposób powinniśmy opiekować się swoimi psami?” Świetliczaki dowiedziały się:
       Dlaczego pies potrzebuje codziennej rutyny i ustalonych zasad?
       W jaki sposób psy się komunikują z nami?
       Jak pies może odbierać ciągnięcie za smycz?
       Czy wszystkie psy lubią się tulić?

     • Nieznajomy na placu zabaw

     • Pod takich hasłem odbyły się w świetlicy szkolnej zajęcia, które przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Elblągu. Jak zachować się w kontakcie z nieznajomym, aby zawsze być bezpiecznym? Na to pytanie, Świetliczaki, po zakończonych zajęciach, potrafiły odpowiedzieć. Dzieci powiedziały „kim jest nieznajomy” oraz dowiedziały się, że nie każdy dorosły jest dobry. Dziecku nie wystarczy powiedzieć, aby nie rozmawiało z nieznajomymi. Ważne jest, żeby zrozumiało, w jaki sposób ma zareagować, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Warto pamiętać o zasadach, jak: nie oddalam się z nieznajomą osobą, nic nie biorę od nieznajomej osoby czy nie udzielam pomocy nieznajomej osobie, dopóki nie będzie to ustalone z rodzicem i dopóki rodzic nie wyrazi na to zgody. Kiedy dziecko potrzebuje pomocy i podchodzi osoba, która mówi, że zaprowadzi je do rodziców, warto, aby dziecko miało ustalone hasło, które będzie znakiem rozpoznawczym, że ta osoba rzeczywiście zna jego rodzica.

     • Kreatywna klasa I

     • Uczniowie klasy pierwszej w kreatywny sposób utrwalają poznane litery i cyfry. Przy okazji wykonują ćwiczenia z zakresu motoryki małej, przygotowujące ich do pisania i dobrze się bawią. 

     • Bookflix w bibliotece szkolnej

     • Netflix znany jest każdemu. A kto słyszał o Bookflix'ie? W naszej bibliotece powstał właśnie Bookflix - regał, na który trafiają książki najczęściej czytane i polecane przez uczniów!

      Jest to kolejny krok, by zachęcić Was do czytania książek. To Wy wybieracie je i decydujecie o tym, co warto przeczytać!

      To z kim się widzimy w bibliotece?

      Emilia Staniszewska

     • Dlaczego wszystkie pytania są dobre?

     • Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej „Słoneczko” w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Dlaczego wszystkie pytania są dobre?”, którego organizatorem jest Uniwersytet Dzieci. W czasie zajęć uczniowie przeniosą się do odległych miejsc na mapie. Sprawdzą, czy szkło przemaka, policzą planety w Układzie Słonecznym, dowiedzą się, co jest dziełem sztuki i czy w Afryce buduje się pałace. Podczas zajęć projektowych uczniowie, pracując indywidualnie i w grupie, nauczą się koncentrować na zadaniu, będą trenować krytyczne myślenie, kreatywność i rozpoznawanie emocji. Poczują, że pogłębianie wiedzy to przygoda, która nigdy się nie kończy.

     • Ile wiedzy zmieści się w głowie?

     • Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej „Słoneczko” w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Ile wiedzy zmieści się w głowie?”, którego organizatorem jest Uniwersytet Dzieci. W czasie zajęć uczniowie będą ćwiczyć mierzenie temperatury, zbadają właściwości skał, dowiedzą się, jak działa telefon i co zrobić, by bezpiecznie korzystać z prądu. Nauczą się wyciągać wnioski z obserwacji przyrody i tego, co ich otacza. Podczas zajęć  projektowych uczniowie będą nazywać i oswajać emocje. Trenując koncentrację i współdziałanie w zespole, zrobią kolejny krok w stronę zdobywania kompetencji społecznych.

     • Światowy Dzień Białej Laski

     • 15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ta kartka w kalendarzu przypomina, że wśród nas żyją osoby niewidome i słabowidzące. Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na kształtowanie postaw ludzi , które powinny być oparte na otwartości, empatii i tolerancji wobec osób niewidomych. Osoby z wadami wzroku, właśnie w tym dniu podkreślają swoją rolę w społeczeństwie. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto, podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, czyli bez ograniczeń . W czasie zajęć dzieci: obejrzały film edukacyjny „N jak niewidomi”, dowiedziały się, z jakich urządzeń korzystają niewidomi w życiu codziennym, poznały alfabet Braille’a oraz odgrywały scenki sytuacyjne.

     • "Kolorowe dźwięki"

     • Na zajęciach w świetlicy szkolnej „Słoneczko”, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”, dzieci zrealizowały kolejne zadanie – nr 3. Przy pomocy kolorowych kół wyciętych z papieru uczniowie próbowali odtworzyć obraz Kandinsky'ego „Studium koloru: Kwadraty z koncentrycznymi okręgami". Następnie przy pomocy Bum Bum Rurek dzieci sprawdzały jak brzmi stworzone dzieło.

     • "Działamy"

     • Świetlica szkolna „Słoneczko” realizuje zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Jedno z zadań nr 11 polegało na zachęceniu całej społeczności szkolnej – uczniów, rodziców i nauczycieli do stworzenia wspólnej jesiennej pracy. W trzech miejscach w szkole, chętne osoby tworzyły obraz. Zadanie zostało wykonane! Powstały wspaniałe prace.

     • Pasowanie na Świetliczaka

     • W świetlicy szkolnej, 10 października 2023 roku, miała miejsce ważna uroczystość – Pasowanie na Świetliczaka. Dzieci, które od września zaczęły uczęszczać do świetlicy musiały przejść trzy próby: ciszy, wytrzymałości i zwinności. Oczywiście wszystkie dzieci pomyślnie przeszły próby. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy pasowania oraz nagrody- niespodzianki. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

     • Bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce

     • Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” czyli specjalnego programu dla superbohaterów, w którym dzieci będą uczyć się, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Tak, tak dobrze czytacie- SUPERBOHATERÓW. Podczas zajęć Świetliczaki zdobędą 5 mocy: uważność, ostrożność, odpowiedzialność, czujność i empatię oraz dowiedzą się, co robić w różnych sytuacjach, aby uniknąć zagrożenia. Oczywiście w czasie zajęć dzieci będą musiały uważnie słuchać, bo nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać im albo komuś innemu. Dzięki niej będą bardziej bezpieczni i kto wie, może uda się kogoś uratować i uchronić przed niebezpieczeństwem. Każdy z nas może zostać superbohaterem. Wielką przygodę rozpoczęto od zajęć o bezpieczeństwie w szkole i na wycieczce. Dzieci obejrzały filmik edukacyjny. Na zakończenie zajęć, dzieci, dzięki zaangażowaniu zdobyli pierwszą SUPERMOC - UWAŻNOŚĆ, czyli zdolność do dostrzegania niebezpiecznych sytuacji. Następnie otrzymali KARTY SUPERBOHATERA oraz ikonę SUPERMOCY, którą zdobyli i wkleili ją w odpowiednie miejsce.

     • Urodziny Świetliczaków

     • W roku szkolnym 2023/2024 będziemy obchodzić urodziny każdego ucznia, który uczęszcza do świetlicy szkolnej. Każdy jubilat otrzyma pamiątkowy urodzinowy dyplom oraz prezent-niespodziankę. We wrześniu i w październiku swoje święto obchodzili: z klasy Ia – Zuzia, Natasza, Paweł i Maksym; z klasy IIa – Patryk oraz Piotr i Miłosz z klasy IIIa. Niech się spełnią wszystkie Wasze marzenia!!!

     • Halloween w naszej szkole

     • W piątek 27.10 Samorząd Uczniowski klas 1-4 zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na Najstraszniejszą Klasę. Duchy, potwory, wampiry, wszystkie halloweenowe potwory mile widziane.

     • Nauka jazdy na łyżwach

     • Klasa 2 i 3 klasa uczy się i doskonali jazdę na łyżwach. Uśmiech nie schodzi nam z buzi. Lubimy takie wyzwania. A Wy zaczęliście już sezon na lodowisku?

     • „Europa i Ja” – symbole narodowe

     • Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej zrealizowały zadanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Europa i Ja”. Dzieci wyszukiwały na mapie i globusie Włochy, bo takie państwo wybraliśmy do bliższego poznania. Uczniowie zapoznali się z hymnem, flagą i godłem Włoch. Potem oczywiście, dzieci kolorowały flagi państwa.

     • „Jadalny obraz”

     • Dzieci w świetlicy szkolnej zrealizowały kolejne zadanie nr 2 w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Zajęcia były inspirowane pracami holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Dzieci stworzyły jadalne obrazy wykorzystując owoce i warzywa.

     • Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

     • Dzieci w świetlicy szkolnej „Słoneczko” wykonywały Ordery Uśmiechu, aby później wręczyć osobie dorosłej.
      Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.