Welcome to Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu   Click to listen highlighted text! Welcome to Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu Powered By GSpeech

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

Ten rok szkolny nie był zwyczajny. Uczniowie musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Praca zdalna nie jest łatwym zadaniem, nawet dla dorosłych. W tym roku każdy uczeń zdobył nie tylko nową wiedzę, ale również szereg nowych umiejętności. Każdy może być z siebie dumny.

24 czerwca został podsumowany rok szkolny 2020/2021. Dzieci opowiadały, czego nauczyły się oraz, co najbardziej podobało im się w ciągu całego roku. Panie przypomniały wakacyjne zasady bezpieczeństwa nad wodą i w lesie. Pani Jola wręczyła Świetliczakom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody-niespodzianki.

Czytaj więcej: Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021

PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, za zrealizowane działania edukacyjne w roku szkolnym 2020/2021, przyznał naszej Szkole tytuł „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”. Wszystkie zadania realizowane były z dziećmi w świetlicy szkolnej. Oprócz certyfikatu otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę.

Jeszcze tylko kilka dni i rozpoczną się upragnione przez dzieci wakacje.
W świetlicy dzieci wykonywały prace plastyczne „Moje wymarzone wakacje”. Prawda, że prace są piękne.

Czytaj więcej: Moje wymarzone wakacje

W świetlicy szkolnej dzieci spędzają kilka godzin dziennie. Świetlica jest szczególnym miejscem, dzieci są po lekcjach lub przed nimi. Czasami uczniowie mają wiele energii i organizują sobie wiele ciekawych zabaw, np. gra w „Wygibajtusa”, tworzą budowle z klocków, budują szałasy, grają w szachy lub tańczą. Są też takie dni, kiedy nie mają ochoty na nic, tylko chcą poleżeć i odpocząć. Dzieci bardzo lubią wychodzić na plac zabaw, gdzie korzystają z różnego sprzętu sportowego: grają w piłkę nożną, sprawdzają swoją zwinność na drabinka lub „pająku”.

Czytaj więcej: Świetlicowe zabawy

Dzieci, które uczęszczają do świetlicy szkolnej „Słoneczko” uczestniczyły w zajęciach w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy - Nauka to przyszłość". To już V edycja programu dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Za realizację zadań otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej „Słoneczko” brały udział w wielu zajęciach w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”.Za realizację zadań otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

Skończyliśmy realizację kolejnego ogólnopolskiego programu edukacyjnego. Za ukończenie kulinarnej przygody z królikiem Marchwianem w ramach programu„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

Dzieci w świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2020/2021 brały udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Akademia Świetlicowa. Świetliczaki na tropie … skrzydeł natury”. Celem projektu było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody.Projekt polegał na wykonywaniu zadań w zakresieposzczególnych modułów:

- Świetliczaki poznają Polskę,

- Świetliczaki stają się obrońcami przyrody,

- Świetliczaki ruszają na podbój Kosmosu,

- Świetliczaki są eko.

Za realizację zadań nasza świetlica otrzymała pamiątkowy dyplom.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku realizuje w roku szkolnym 2020/21 program edukacyjny „Szkoła przyjazna Wodzie – AKTYWNI BŁĘKITNI” skierowany do uczniów z województwa podlaskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Dzieci uczęszczające do świetlicy brały udział w wielu zajęciach….

Główne cele programu to:

 • wzrost świadomości i wiedzy w zakresie zagrożeń, jakie niesie woda,
 • zasady bezpiecznej rekreacji nad wodą,
 • skutki zanieczyszczenia wód dla organizmów żywych,
 • przykłady działań, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia wody w codziennym życiu,
 • zagrożenia dla środowiska związane z działalnością człowieka.

W trakcie zajęć dzieci:

- wykonywały różne doświadczenia związane z wodą, np. badały czystość wody

   z rzeki,

- poznały przysłowia związane z wodą, np. „Z wielkiej chmury mały deszcz”,

„Kropla w morzu potrzeb”, „Czuje się jak ryba wodzie”,

- obejrzały filmik edukacyjny „Łąki kwietne. Same zalety”,

- słuchały bajek „Bajka o nieposłusznej flądrze”, „ Skąd się wzięło jezioro …”,

„Na początku był lin”,

- poznały zasady obowiązujące nad wodą: zakaz pozostawiania śmieci i

hałasowania oraz kąpiel tylko w wyznaczonych miejscach,

- na podstawie książeczki „Kropla do kropli” dzieci tworzyły plakaty, jak

oszczędzać wodę,

- rozwiązały quiz, za który dzieci otrzymały dyplom „Za zdobycie wiedzy o

Morzu Bałtyckim”.

Czytaj więcej: Program edukacyjny  “Szkoła przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w projekcie „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Podczas organizowanych zajęć uczniowie rozwinęli krytyczne myślenie, kreatywność i umiejętność pracy projektowej. Kształtowali również kompetencje społeczne i emocjonalne. Zajęcia organizowane były w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Za aktywny udział w zajęciach, świetlica szkolna „Słoneczko” otrzymała pamiątkowy dyplom.

Mamy nadzieję, że wspólne odkrywanie tajemnic kosmosu było dla wszystkich dzieci przyjemnością.

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w projekcie „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”

Podczas organizowanych zajęć uczniowie rozwinęli umiejętność krytycznego myślenia, obserwacji i wnioskowania. Kształtowali również kompetencje społeczne i emocjonalne. Zajęcia organizowane były w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Za aktywny udział w zajęciach, świetlica szkolna „Słoneczko” otrzymała pamiątkowy dyplom.

Mamy nadzieję, że wspólne odkrywanie przyrody i dbanie o środowisko było dla wszystkich dzieci przyjemnością.

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w zajęciach w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu edukacji żywieniowo-kulinarnej „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Program koncentruje się przede wszystkim na edukacji w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia. Przygotowany został we współpracy z ekspertami: dietetykami, metodykami i pedagogami w oparciu o wiedzę naukową.

Edukacja żywieniowo-kulinarna to połączenie przekazywania wiedzy teoretycznej dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób mądrze robić zakupy, ale i tego jak jedzenie wpływa na nasz organizm z praktycznymi zajęciami, dzięki którym dzieci zdobywają praktyczne umiejętności takie jak krojenie, siekanie, poznają sprzęty kuchenne, uczą się zasad higieny i pracy w kuchni.

W tym roku warzywa i owoce grają rolę główną w zadaniu konkursowym, a to między innymi dlatego, że 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wykonaliśmy zadanie konkursowe – „Warzywa i owoce dają moce” prezentacja power point w formacie filmu, gdzie główną rolę gra Pola Bożejewicz z klasy IIa.

Czytaj więcej: Ogólnopolski program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Czytanie ma moc”.

Głównym celem akcji jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci na podstawie wartościowych, niosących walory edukacyjne książek wydawnictwa Znak Emotikon, które jednocześnie dostarczą dzieciom radości, rozwiną wyobraźnię i zachęcą do czytania.

W czasie cyklu zajęć dzieci poznają różne aspekty czytania i obcowania z książką. Dla klas pierwszych są to „Warsztaty słowa”, które mają poszerzać zasób słownictwa dzieci, uczyć nowych znaczeń, świadomego i twórczego posługiwania się językiem. Dla klas drugich proponujemy „Warsztaty wyobraźni”, które pokażą siłę ludzkiej kreatywności i nauczą dzieci myśleć oraz działać poza schematami. Dla klas trzecich przygotowaliśmy natomiast „Warsztaty przygody”, w których skupimy się na akcji, zaskakujących przypadkach i emocjach związanych z przygodą. 

„Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w zajęciach dotyczących zasad zdrowego odżywiania.

Czytaj więcej: „Zdrowo jem, więcej wiem”

W świetlicy szkolnej, dzieci uczestniczą w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Przygotujmy lepszy świat”. Celem programu jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. W czasie organizowanych zajęć dzieci wykonywały różne karty pracy, oglądały filmiki edukacyjne i poznawały ciekawe przepisy.

Udział w towarzyszącym programowi konkursie daje najaktywniejszym szkołom możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród.

Czytaj więcej:  Ogólnopolski program edukacyjny „Przygotujmy lepszy świat”

Na świetlicowy konkurs plastyczny „Prima aprilis, czyli śmiech to zdrowie” wpłynęło tylko 1 zdjęcie pracy. Pracę plastyczną wykonała Zuzanna Kowalik z klasy 2a. W świetlicy szkolnej, po powrocie do szkoły, Zuzanna otrzyma dyplom i niespodziankę. Gratulujemy!!!

Kochani Uczniowie - konkurs plastyczny! Prima aprilis oznacza po łacinie po prostu „1 kwietnia". Dzień żartów to obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia, w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. To dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd. Zapraszam wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są zapisani do świetlicy szkolnej, do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Zadanie będzie polegało na wykonaniu  pracy  z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych. Chętne osoby prosimy o przesyłanie zdjęć lub skanów prac (z podaniem imienia i nazwiska) na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Za każdą wykonaną i przesłaną pracę,  uczestnik konkursu otrzyma „świetlicowe słoneczko”.  Po powrocie do szkoły, dla zaangażowanych, będą czekały nagrody - niespodzianki.

Zapraszam do obejrzenia filmiku „Przygody Bolka i Lolka” pt. „Prima Aprilis”:

W tym tygodniu na świetlicowy konkurs plastyczny „Wielkanocne zwyczaje” wpłynęły tylko 2 zdjęcia prac. Pracę wykonały uczennice klasy 2a: Julia Woźniak i Zuzanna Kowalik. W świetlicy szkolnej, po powrocie do szkoły, na dziewczynki będą czekały dyplomy i niespodzianki. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: „Wielkanocne zwyczaje” – podsumowanie konkursu plastycznego

Zima jeszcze cały czas nas nie opuszcza. W świetlicy szkolnej dzieci tworzyły papierowe, kolorowe bałwanki według własnego pomysłu.

Prawda, że są piękne ???

Czytaj więcej: Bałwankowy zawrót głowy

Dzieci, które uczęszczają do świetlicy szkolnej „Słoneczko” uczestniczyły w zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Być jak Ignacy - Nauka to przyszłość". To już V edycja programu dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

III etap programu to „Transport”. Dzieci zapoznały się z historią pierwszych pojazdów i transportu oraz zastanawiały się nad miastami i domami przyszłości.

Zanim wynaleziono pierwsze pojazdy, ludzie musieli podróżować jedynie na własnych nogach lub dzięki oswojonym zwierzętom. Wiadomo, że na pustyniach Azji i Afryki już w XV wieku p.n.e. korzystano z wielbłądów, które przewoziły bagaże i ludzi. Do przenoszenia rzeczy wykorzystywano również konie, muły, lamy, słonie oraz psy, które miały żerdzi przytwierdzone do uprzęży. Dopiero wynalezienie koła i późniejsze budowanie dróg pozwoliło na dłuższe podróże oraz transport ładunków.

Latające samochody pojawiają się w książkach i filmach od wielu lat. Również w prawdziwym życiu wiele firm nad nimi pracuje. 

Dzieci dowiedziały się:

- jak wyglądały pierwsze pojazdy i czym były napędzane, 

- kim był Ernest Malinowski

- co to za wynalazki: jetpack, latające samochody i projekt Hyperlop.  

W ramach zajęć, dzieci tworzyły „Samochód przyszłości”.

Czytaj więcej: „Historia transportu i miasta przyszłości”

Święta Wielkanocne już tuż, tuż. W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są zapisani do świetlicy szkolnej, do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

Zadanie będzie polegało na wykonaniu pracy z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych. Chętne osoby prosimy o przesyłanie zdjęć lub skanów prac (z podaniem imienia i nazwiska) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Za każdą wykonaną i przesłaną pracę, uczestnik konkursu otrzyma „świetlicowe słoneczko”. Po powrocie do szkoły, dla zaangażowanych, będą czekały nagrody - niespodzianki.

Zapraszam Was do wysłuchania tekstu oraz piosenki, gdzie poznacie zwyczaje
i tradycje wielkanocne:

Hasło tygodnia - 22.03-26.03 - „Wielkanocne zwyczaje”

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna.Dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat. Z dumą informujemy, że zdobyliśmy Nagrodę Grand Prix w konkursie „Szkolne przygody Gangu Fajniaków”, którego organizatorem i fundatorem nagród w programie był właściciel sieci sklepów Biedronka.Nagrodę główną Grand Prix było dofinansowanie renowacji terenów zielonych wokół szkoły lub zakup ekologicznych sprzętów o wartości 3000 zł.

Do konkursu przystąpiło 2144 placówek i zostało przesłanych aż 6999 prac! Jesteśmy jedną z 15 szkół z całej Polski, która zdobyła taką nagrodę.

Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o przygotowane w ramach programu materiały, które pomogły w kształtowaniu wrażliwości ekologicznej u dzieci. Przewodnikami po opowieściach o magii natury były zupełnie nowi bohaterowie Gangu Fajniaków, patronujący czterem tematycznym filarom programu
i towarzyszącego mu konkursu – żywiołom ognia, wody, ziemi i powietrza.

Mamy nadzieję, że idea wspólnego odkrywania magii natury pozostanie z dziećmi na dłużej!

Dla NASZEJ PLANETY jesteśmy Zwycięzcami!

 

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnejwzięły udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym„Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Uczestniczyły w zajęciach z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w Internecie oraz udzielania pierwszej pomocy.

Chętni uczniowie wzięli udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa, który polegał na udzieleniu 12 pytań jednokrotnego wyboru. Oznacza to, że na każde pytanie możliwa była tylko jedna poprawna odpowiedź.

Każdy uczeń, który odpowiedział prawidłowo na pytania, otrzymał Dyplom Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Za realizację wszystkich zajęć, nasza Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w XII edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” w roku szkolnym 2020/2021.

Czytaj więcej: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

Grupa dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej „Słoneczko” bierze udział w zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Być jak Ignacy - Nauka to przyszłość". Jednym z zadań było zagadnienie ekologii.

Nauczyciel wyjaśnił dzieciom, czym jest ekologia. Dzieci zrozumiały, że ekologia to nauka o przyrodzie i wszystko, co z nią związane, pomaga naszej planecie. Zajmuje się badaniem, jak człowiek może oddziaływać na środowisko. Ekologiczny sposób życia pokazuje, że dbamy o naszą planetę.

Dzieci poznały skutki nieodpowiedniego gospodarowania odpadkami.

Dzieci w ramach zajęć dowiedziały się, że ekologia bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę. Zrozumiały, że ekologia to nauka o naszym wspólnym domu, w którym żyjemy, czyli o środowisku.

Uczniowie w grupach tworzyły plakaty, których temat brzmiał „Jak oszczędzamy wodę?

 

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wierzymy, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom dzieci przyjaźniej będą traktować środowisko i nauczą się o nie dbać.

Czytaj więcej: Ekologia w ramach ogólnopolskiego programu

W okresie przedświątecznym, na świetlicowy konkurs plastyczny „Magia świąt Bożego Narodzenia” wpłynęły prace i zdjęcia Oskara Przespolewskiego z klasy Ia. W świetlicy szkolnej, po powrocie do szkoły, na Oskara będzie czekał dyplom i niespodzianka. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: Magia świąt Bożego Narodzenia – podsumowanie konkursu

Elfy z Wielkiej Fabryki Elfów dotrzymały słowa i we wtorek 15.12. połączyły się on-line z naszymi świetliczakami. Dzieci miały w ten sposób okazję widzieć się za pośrednictwem internetu z kolegami i koleżankami ze świetlicy oraz wspólnie bawić się podczas świątecznych zabaw prowadzonych przez Elfy. Dzięki współpracy udało się rozwiązać zagadkę zaginionych sań a nawet nieco potańczyć i pośmiać się. Zwieńczeniem spotkania była rozmowa z samym świętym Mikołajem oraz wręczenie prezentów. Dzieci, które brały udział w wydarzeniu łącząc się ze swoich domów otrzymają upominki po przywróceniu edukacji stacjonarnej.

Czytaj więcej: Spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego wesołymi Elfami

Kochane Świetliczaki! Czas przeleciał bardzo szybko i już mamy grudzień. Do świąt zostały już ostatnie chwile. A Wy czujecie już tą świąteczną atmosferę?

Doczekaliśmy się kolejnego odliczania do świąt Bożego Narodzenia. Za kilkanaście dni będziemy cieszyć się z nadejścia tych pięknych świąt. Ale nie zapominajmy, że okres je poprzedzający, jest równie piękny. Chociaż nie raz będziemy zabiegani, zajęci świątecznymi porządkami, to nadejdzie w końcu ten czas, kiedy zaczniemy stroić swoje domy i mieszkania, ubierać choinki, zaczniemy przygotowywać świąteczne potrawy i ciasta. I wtedy już poczujemy Magię Świąt Bożego Narodzenia!

Czytaj więcej: Magia świąt Bożego Narodzenia

W tym tygodniu na świetlicowy konkurs plastyczny „Tradycje mikołajkowe” wpłynęły 4 zdjęcia prac. Pracę wykonali: Adrianna Gesek z klasy IIIa, Bruno Kazimierczuk i Tomasz Mikołajczyk z klasy IIa oraz Oskar Przespolewski z klasy Ia. W świetlicy szkolnej, po powrocie do szkoły, na w/w uczniów będą czekały dyplomy i niespodzianki. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: „Tradycje mikołajkowe” – podsumowanie konkursu plastycznego

Właśnie dotarła do szkoły wiadomość z Wielkiej Fabryki Elfów, że Święty Mikołaj bardzo tęskni za dziećmi uczęszczającymi do szkolnej świetlicy Słoneczko. Bardzo ubolewa nad faktem, że w tym roku, ze względów bezpieczeństwa, nie może się spotkać osobiście z pociechami. Zależy mu jednak, by móc choć porozmawiać i pobawić się z naszymi Świetliczakami, dlatego wkrótce zostanie zorganizowane spotkanie on-line ze Świętym Mikołajem oraz jego wesołymi Elfami. W ten oto sposób przedświąteczny nastrój zawita do domów za pośrednictwem komputera. Ciekawe czy Święty Mikołaj przygotuje jakieś prezenty i niespodzianki?
Szczegóły dotyczące spotkania zostaną przesłane rodzicom Świetliczaków w wiadomości prywatnej na dzienniku elektronicznym Librus.

Nasza świetlica szkolna włączyła się do ogólnopolskiego konkursu „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Tym razem wraz z następcami „Słodziaków” – „Fajniakami”, wychowawcy świetlicy chcieli pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia.

Konkurs był podzielony na 4 filary (projekty), każdy z nich dotyczył innego żywiołu: ognia, wody, ziemi i powietrza (każdemu patronował odpowiedni Fajniak).

W ramach zajęć dzieci wzięły udział w różnego rodzaju eksperymentach oraz wykonały prace plastyczne.

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wierzymy, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom dzieci przyjaźniej będą traktować środowisko i nauczą się o nie dbać

Czytaj więcej:  Ogólnopolski konkurs „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”

„Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty” – pod takim hasłem odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej, propagowanie idei czytania, rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać portret postaci literackiej z dowolnej baśni lub legendy.

Konkurs przeznaczony był dla przedszkolaków i  uczniów szkoły podstawowej w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola i zerówki, klasy I-IV oraz V-VIII.

W konkursie wzięło udział 1521 szkół z całej Polski.  Nadesłano 4300 prac.

Nasza uczennica – Klaudia Kondzielawa z klasy VIa – zajęła II miejsce.

Gratulujemy !!!

Miło nam poinformować, że w X edycji wojewódzkiego konkursu odnieśliśmy sukces. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przyznał nasze szkole Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Świetliczaki! W tym tygodniu hasło tygodnia 30.11- 4.12 brzmi – „Tradycje mikołajkowe”. Najpierw przeczytajcie, skąd wzięła się tradycja mikołajek 6 grudnia, potem zapoznajcie się z konkursem plastycznym.

Skąd wzięła się tradycja dawania prezentów w dzień 6 grudnia? Przecież tak naprawdę prezenty Św. Mikołaj przynosi w wigilię Bożego Narodzenia czyli 24 grudnia. Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia (tzw. Mikołajki) ma swoje początki w średniowieczu, około tysiąca lat po śmierci Mikołaja z Miry.

Kim był Św. Mikołaj? Święty Mikołaj urodził się ok. 270 roku w zamożnej rodzinie. Rodzice pozostawili mu niemałą fortunę, którą rozdał ubogim. W roku 300 został wybrany na biskupa diecezji w stolicy Myry. Zarządzał nią z wielkim oddaniem i wiarą. To tam zasłynął ze swojej świętości, poświęcenia i cudów. Zmarł właśnie 6 grudnia, prawdopodobnie ok. 350 roku. I dlatego też, w tym dniu dla uczczenia świętego, pamięć o Św. Mikołaju jest podtrzymywana przez kolejne pokolenia.

Czytaj więcej: Tradycje mikołajkowe 

Wszyscy wiemy, że prąd znajduje się w gniazdkach w naszych domach - po podłączeniu kabli elektrycznych, możemy sprawić, że urządzenie zacznie działać. Skąd jednak wziął się prąd w tym gniazdku?

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, czym jest prąd i dlaczego to jeden z największych wynalazków w historii człowieka. Na początku dzieci zastanawiały się, jak wyglądałby świat bez prądu. Dzieci mówiły, czego nie mogłyby robić i jak zmieniłoby się ich życie.

Dlaczego prąd jest dla nas tak ważny? Bez niego nie moglibyśmy jeździć tramwajem, przeglądać stron internetowych lub oglądać meczu w telewizji.

Bez niego nie zrobilibyśmy prania, nie wyprasowalibyśmy koszuli,

a w ciemności musielibyśmy używać świec lub lamp naftowych.

Dzieci poznały różne sposoby pozyskiwania prądu - bardziej lub mniej ekologiczne oraz poznały eksperymenty z prądem.

Dzieci, które uczęszczają do świetlicy szkolnej „Słoneczko” uczestniczą w zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Być jak Ignacy - Nauka to przyszłość". To już V edycja programu dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Dla dzieci to nauka przez doświadczanie, niezwykłe eksperymenty i fascynujące zabawy kreatywne.

Tematem pierwszych zajęć była „Historia pozyskiwania energii”. Dzieci dowiedziały się, czym jest energia i jak można ją pozyskać.

Energia otacza nas z każdej strony – występuje w przyrodzie, w nas samych,

w sprzętach domowych. Jest po prostu wszędzie i występuje pod różnymi postaciami, np. energii elektrycznej, słonecznej lub cieplnej. Jeden rodzaj energii może zamienić się w drugi.

Dzieci dowiedziały się:

- czym jest energia i jak można ją pozyskać,

- z jakiej energii korzystano kiedyś, 

- do czego służą wiatraki i młyny wodne, 

- w jaki sposób wykorzystywano kiedyś ropę naftową, 

- o gazie ziemnym, węglu i energii jądrowej. 

 

W związku z rozstrzygnięciem wojewódzkiego konkursu plastycznego „Więcej wiesz o powodzi lepiej się chronisz” informujemy, że uczeń Hubert Jasiński z klasy IIIa otrzymał pamiątkowy dyplom udziału w konkursie oraz nagrody – niespodzianki. Gratulujemy. Organizatorem konkursu plastycznego było Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie w Gdańsku.

Czytaj więcej: „Więcej wiesz o powodzi lepiej się chronisz” – podsumowanie konkursu

W najbliższym tygodniu 23 - 27.11.2020r. hasło tygodnia to – Andrzejki i Katarzynki - tradycje i wróżby.

29 listopada to data znana wszystkim zwolennikom dobrej zabawy. Na ten dzień przypadają andrzejki – tradycja lubiana w wielu krajach i chętnie obchodzona jako ostatnia okazja do rozrywki przed adwentem. Również dzieci z radością biorą udział w zabawach andrzejkowych. Gdyby szkoła była otwarta, w świetlicy, wszystkie dzieci brałyby udział w zabawach andrzejowych.

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia. Co ciekawe, o ile poszczególne przepowiednie różnią się między sobą, to wróżby mają jeden cel: powiedzieć jak wyglądać będzie całe nasze dalsze życie, oczywiście z przymrużeniem oka J J

Proponuję Wam, obejrzenie trzech filmików:

- „Jak to dawniej bywało?”  

- Przykłady różnych wróżb andrzejkowych

          

Miło nam poinformować, że w tym tygodniu na konkurs plastyczny „Zwierzęta –nasi ulubieńcy” wpłynęły 2 zdjęcia prac. Pracę wykonali: Adrianna Gesek z klasy IIIa i Janek Grodek z klasy IIa. W świetlicy szkolnej, po powrocie do szkoły, dla Ady i Jasia będą czekały dyplom i niespodzianka. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: „Zwierzęta –nasi ulubieńcy” – podsumowanie konkursu plastycznego

Za oknem szaro i buro, postanowiliśmy rozweselić trochę otoczenie i zrobiliśmy tęczę w probówce :)Nasza tęcza powstała dzięki temu, że kolorowe ciecze po umieszczeniu w jednej probówce nie zmieszały się. A odpowiedź dlaczego się nie zmieszały tkwi w jednym słowie "gęstość". W każdym kolorze znajdowała się inna zawartość cukru, przy tej samej ilości wody, przez co każdy kolor cieczy miał inną gęstość. Te ciecze które są gęstsze są jednocześnie cięższe       i dlatego się nie mieszają. Bardzo ważnym elementem eksperymentu jest również sposób dolewania kolejnych kolorów. Efekt? Zobaczcie sami…

Czytaj więcej: „Magia chemii” – Tęcza w probówce

Na początku zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny „Skąd się bierze sól ?”. Następnie dowiedziały się w jaki sposób wyhodować kryształki soli metodą domową. Świetliczaki ochoczo zabrały się do przeprowadzenia doświadczenia. Na efekty musieliśmy poczekać kilka dni – pierwsze obserwacje były dla dzieci zaskakujące. Wyhodowane przez nas okazy kryształków soli rosły i zwiększały swoją objętość z dnia na dzień. Dzieci codziennie doglądały doświadczenia     w świetlicy. Wykonując to doświadczenie dziecko poznaje zależności między substancjami zmieniającymi stan skupienia z ciekłego w stały, dowiaduje się, co to jest roztwór nasycony i jak go przygotować.

Czytaj więcej: „Magia chemii” – Hodowla  kryształów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Oddział Terenowy w Olsztynie ogłosił Konkurs Plastyczny Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe”. Celem konkursu było: zwrócenie uwagi dzieci w wieku szkolnym na artykuły rolno-spożywcze wytwarzane w Polsce i z wykorzystaniem polskich surowców oraz budowanie świadomości konsumenckiej poprzez czytanie etykiet i informacji zawartych na opakowaniach produktów oraz promowanie oznaczenia „PRODUKT POLSKI”.

Prace plastyczne na konkurs wykonali: Hubert Jasiński z klasy IIIa oraz Klaudia Kondzielawa i Nikola Goryszewska z klasy VIa. Czekamy oczywiście na wyniki konkursu.

Organizatorem konkursu plastycznego ,,Mój przyjaciel Miś” był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Elblągu we współpracy z Warmińsko – Mazurską Biblioteką Pedagogiczną im. Karola Wojtyły w Elblągu. Przedmiotem Konkursu było wykonanie pracy plastycznej, która w kreatywnej i ciekawej formie zaprezentuje temat Konkursu.

Z naszej szkoły w konkursie wzięła udział tylko Klaudia Kondzielawa z klasy VIa. Prawda, że piękna praca  Czekamy na wyniki konkursu.

 

W najbliższym tygodniu 16 - 20.11.2020r. hasło tygodnia to – „Zwierzęta –nasi ulubieńcy”.

Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji.

To bardzo radosne i wyjątkowe święto ma na celu uświadamiać, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają właśnie zwierzaki. Z tej okazji proponujemy Wam zadanie, które będzie polegało na wykonaniu pracy z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych.

Chętne osoby prosimy o przesyłanie zdjęć lub skanów prac (z podaniem imienia i nazwiska) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Za każdą wykonaną i przesłaną pracę, uczestnik konkursu otrzyma „świetlicowe słoneczko”. Po powrocie do szkoły, dla zaangażowanych, będą czekały nagrody - niespodzianki. Każdy uczeń, który weźmie udział w konkursie otrzyma punkty z zachowania (zgodnie z załącznikiem do zasad oceniania zachowania uczniów).

Zapraszam do obejrzenia filmiku o zwierzętach:

https://www.facebook.com/Hypnotikasolutioninmind/videos/459755778190393/UzpfSTEwMDAwMTc5ODgzNjg4MTozMTcwNjg4NTY5NjY3NzQw/

Kochani! Nadszedł znowu czas rozłąki, mam nadzieję że nie na długo. Oczywiście cały czas będziemy w kontakcie i nie pozwolimy o sobie zapomnieć. Wiemy, że macie lekcje on-line i dużo nauki, ale gdybyście się czasami nudzili lub nie mieli pomysłu to zachęcamy do współpracy i wspólnej zabawy.

Co tydzień, będziemy proponowali Wam różne zajęcia lub konkursy.

Hasłem w tygodniu 6-13.11.2020r. jest – „Polska – nasza Ojczyzna”.

Jesień to również pora polskiego święta narodowego - 11 listopada. Powinniśmy znać historię swojego kraju. Warto najpierw wiedzieć, co to jest niepodległość. Dlatego wysłuchajcie piosenki pod tym właśnie tytułem:

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym „Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały”

28 września 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Jabłka.

Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływa na to ma nie tylko wspaniały smak i różnorodność odmian. Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy: C, B1, B2, B5, beta-karotenu i wielu innych, minerałów ( m.in.. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienny, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.

Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (np. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol).

W świetlicy szkolnej dzieci kolorowały ilustracje jabłek według własnego pomysłu, były: czerwone, zielone, żółto-czerwone i bardzo kolorowe.

W świetlicy szkolnej dzieci spędzają wiele godzin dziennie. Świetlica jest szczególnie wymagającym miejscem, dzieci są po lekcjach lub przed nimi. Czasami uczniowie są bardzo zmęczeni lub po prostu chcieliby wreszcie mieć spokój. Jednakże dzieci w trakcie pobytu w świetlicy szkolnej biorą udział w wielu zabawach dowolnych.

Możemy zaliczyć do nich:

 • zabawy konstrukcyjne z klocków,
 • zabawy taneczne,
 • gry planszowe,
 • tworzenie kolorowych prac,
 • zabawy z chustą Klanzy i tunelem animacyjnym,
 • rysowanie dowolne i kolorowanie,
 • układanki,
 • gry zręcznościowo-manualne na komputerach.

Czytaj więcej: Zabawy dowolne dzieci w świetlicy

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W świetlicy popołudniowej dzieci wzięły udział w tym święcie, czytając głośno książkę Gangu Fajniaków.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W roku 2020 Światowy Dzień Uśmiechu przypada 2 października.

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.

W świetlicy szkolnej dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których malowały litery według własnego pomysłu.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Uśmiechu

W sobotę Maja obchodziła swoje kolejne urodziny. Jednakże, dopiero we wtorek, 13 października, świętowała swoje urodziny w świetlicy,  wspólnie z koleżankami i kolegami. Oczywiście, otrzymała pamiątkowy dyplom od wychowawców świetlicy oraz upominki-niespodzianki. Nie zabrakło też słodkości, które upiekły panie kucharki. Jak przystało na urodziny, były również świeczki, które zdmuchnęła Maja. Pomyślane życzenie przez Maję– na pewno spełni się.

10 października 2020 obchodzimy Światowy Dzień Drzewa.

To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona 10 października.

13 października, w świetlicy szkolnej „Słoneczko” dzieci wzięły udział w zajęciach z okazji Dnia Drzewa. Dzieci podawały przykłady, co daje nam las: tlen, drewno, jedzenie, papier, dom i relaks. Powodów, dla których warto chronić drzewa jest zdecydowanie więcej

Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski – alarmują ekolodzy i przyrodnicy. A drzewo chronić warto, bo odgrywają one niebagatelną rolę w światowym ekosystemie. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

Na zakończenie zajęć odbyły się zajęcia plastyczne. Zadaniem było pomalowanie drzewa farbami plakatowymi, nie pędzelkiem, ale …. patyczkami, poprzez robienie kolorowych kropek.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Drzewa

Z okazji Światowego Dnia Wody, Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie w Gdańsku, ogłosiło konkurs plastyczny pod nazwą „Więcej wiesz o powodzi lepiej się chronisz”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do pogłębienia wiedzy na temat zagrożeń powodziowych i zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie Żuław. Pracę na konkurs wykonał uczeń klasy IIIa – Hubert Jasiński. Czekamy na wyniki konkursu.

4 uczniów z naszej szkoły wykonało pracę na konkurs plastyczny, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do wiersza Marii Terlikowskiej „ Idzie jesień z pełnym koszem’’. Pracę wykonali: Julia Stolarska, Laura Witkowska, Julia Woźniak i Jan Grodek. Prawda, że piękne prace J J J Czekamy teraz na rozstrzygnięcie konkursu.

9 października 2020r. odbyło się Pasowanie na Świetliczaka wszystkich dzieci z klasy I i nie tylko, które zaczęły uczęszczać do świetlicy szkolnej „Słoneczko”.

Na początku pani Jola przeprowadziła „egzamin”, który polegał na udzieleniu odpowiedzi – to taka próba wiedzy. Później jeszcze były trzy próby: milczenia, wygimnastykowanego języka i sprawnościowa.  Wszystkim udało się pomyślnie zakończyć sprawdzian. Na koniec wspólnej zabawy każdy uczeń został pasowany na Świetliczaka i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki.

Czytaj więcej: Pasowanie na Świetliczaka

Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej (ang. World Space Week) – to okolicznościowy tydzień organizowany corocznie w dniach 4-10 października w państwach członkowskich ONZ. Daty upamiętniają:

 • 4 października 1957 – wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną pierwszego sztucznego satelity Sputnika 1,
 • 10 października 1967 – wejście w życie Traktatu o przestrzeni kosmicznej.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osiągniecia naukowe w rozwój ludzkości oraz podkreślenie ważnej roli naukowców i badań nad przestrzenią kosmiczną. W świetlicy szkolnej dzieci słuchały piosenek: „W układzie słonecznym” i „Małe ciała niebieskie”. Później poznały znaczenie słowa: przestrzeń kosmiczna, rakieta i planeta. Oczywiście, w tym dniu na dzieci czekało jeszcze kilka zadań:

- uzupełniały nazwy planet, oczywiście miały podpowiedź,

- pomagały ufoludkowi odnaleźć statek kosmiczny,

- znajdowały pięć elementów różniących kosmonautów,

- nazywały figury geometryczne, z których zbudowana jest rakieta.

Na zakończenie zajęć, każde dziecko według własnego pomysłu kolorowało rakiety.

Czytaj więcej: Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej

Każdego roku 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka, zaś Dzień Dziewczynek przypada 11 października. W świetlicy szkolnej obchodzono te dwa święta jednocześnie. Chłopcy dostali legitymacje i order „Super Chłopaka” oraz kolorowe krawaty, w których chłopcy prezentowali się bardzo elegancko.

Dzień Dziewczynek - to święto, którego celem jest przybliżenie społeczeństwu wyzwań, przed jakimi stoją dziewczyny z całego świata. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ustanowiło w 2011 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W świetlicy z tej okazji, każda dziewczynka otrzymała dyplom i odznakę „Super dziewczynki”.

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka i Dzień Dziewczynek

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 10. edycja akcji (ŚDTM 2020) odbyła się 2 października 2020. Organizatorem akcji w szkole była pani Jolanta Gołębiowska. Nasza szkoła otrzymała specjalną licencję upoważniającą do organizowania akcji w szkole. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzamin był znacznie przyjemniejszy! Ich główną formą były losy o różnym stopniu trudności. Każda osoba, która odpowiedziała pisemnie na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. W egzaminie ze znajomości tabliczki mnożenia wzięło udział 126 uczniów z klas III-VIII.

 Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyło 39 uczniów:

Czytaj więcej: X  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października obchodzimy Europejski Dzień Ptaków. Liczba ptaków na Ziemi stale zmniejsza się. Celem obchodzonego święta było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę chronienia ptaków wraz z ich naturalnym środowiskiem oraz zachęcenie do zaangażowania się w ich ochronę.

Dzieci poznały wygląd wielu ptaków. Dopasowywały nazwę do ilustracji ptaka, później kolorowały według wzoru.

Czytaj więcej:  Europejski Dzień Ptaków

Pracę konkursową wykonała Klaudia Kondzielawa, uczennica klasy 6a.

Udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, która ukazywałaby jak uczniowie chcieliby przywitać jesień. Kompozycja miała nawiązywać do mleka i produktów mleczarskich oraz prezentować dlaczego powinniśmy spożywać mleko i produkty mleczarskie w ciągu dnia i jaką rolę odgrywają w codziennej diecie ucznia. Czekamy na wyniki konkursu.

26 września 2020r. przypada Światowy Dzień Królika.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych małych futrzaków i zapewnienie im ochrony przed ludźmi. Króliki są bowiem obiektem polowań, tresuje się na nich psy, przeprowadza eksperymenty medyczne, testuje kosmetyki. Są hodowane a następnie zabijane dla celów spożywczych i dla futra.

Dzień Królika wywodzi się z Anglii, ale szybko zdobył popularność w innych krajach. Króliki należą do rodziny zającowatych, która obejmuje około 60 gatunków. W świetlicy również powstały „królikowe” prace.

Nieważna jaka – rozpuszczalna, sypana czy mrożona – bez dobrej kawy dziś się nie obędzie. W środę, 28 września, całą świetlicę wypełnił zapach kawy. Było to związane z obchodami międzynarodowego święta tego aromatycznego napoju. Pani Jola zaprosiła chętne dzieci do zajęć, mając dwa kubki. Jeden – to kawa Pani Joli, drugi -  był dla dzieci, ale… do nie picia.

Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu kawy i poznały różne jej rodzaje poprzez zmysł wzroku, dotyku i zapachu. Następnie, rozpoczęło się „malowanie kawą”. Tak, tak …. malowanie, nie picie kawy. Okazało się, że malowanie kawą jest łatwe, a do tego obrazki bardzo ładnie pachniały. Popatrzcie, jakie piękne prace powstały.

W roku 2020 Dzień Spadającego Liścia przypada 23 września.

Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku. W świetlicy dzieci tworzyły liście, które były bardzo kolorowe, jesień to pora kolorowa.

52 lata temu ustanowiono Order Uśmiechu, jedyne na świecie odznaczenie, które przyznawane jest dorosłym, wyłącznie na wniosek dzieci. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. „Order Uśmiechu” dostaje się za tworzenie takiego świata, który jest przyjazny, bezpieczny dla dzieci, polepsza im dzieciństwo. Order Uśmiechu otrzymuje się nie za uśmiech, ale za konkretne działania, które wyzwalają uśmiech na twarzach najmłodszych.

Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz–Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Projekt, z ponad 44 tysięcy innych prac, wybrało jury.

Odznaczenie –w formie medalu przyznawane jest w Polsce. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”.

Dzieci w świetlicy szkolnej tworzyły ordery uśmiechu, które później miały wręczyć osobom, które sprawiły im największą radość. 

Czytaj więcej: Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

W świetlicy zrobiło się jesiennie i bardzo kolorowo. Chętne dzieci wieszały na ścianach jesienne ozdoby: jeże, liście, wiewiórki, grzyby, itp. W wazonach pojawiły się liście. A na zajęciach twórczych, dzieci tworzyły jesienne prace z wykorzystaniem liści: zwierzęta, drzewa, jesienną panią. Prawda, że wygląda kolorowo.

Czytaj więcej: Jesień w świetlicy

Wakacje już za nami. Zaczynamy nowy rok szkolny 2020/2021. Jesteśmy w „nowej” świetlicy, która jest bardzo ładna. Panie w świetlicy, przypomniały dzieciom: obowiązujący Regulamin Świetlicy, zasady zdobywania „super postawy” czyli „słoneczka” oraz przyznawanie Orderu Życzliwości. Każdy Świetliczak  napisał swoje imię na świetlicowej tablicy. W świetlicy pojawiły się również wrześniowe dekoracje.

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim: zdrowia, wytrwałości i sukcesów.

Czytaj więcej:  Żegnajcie wakacje! Witaj świetlico!

Nasze certyfikaty

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

Zmieniamy się dla Was!

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o cierpliwość.

Tymczasem zapraszamy na szkolnego Facebook'a

https://www.facebook.com/sp8elblag/

all4web
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech