foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

IMG 20161004 135036str

METODA PIASKOWA I MAGIA SŁÓW GOTOWA

INNOWACJA LOGOPEDYCZNA - NR I.46/16 Kuratorium Oświaty w Olsztynie

Od września 2016 roku w szkole prowadzona innowacja logopedyczna dla wybranych uczniów klas II i III. Głównym celem innowacji jest zapobieganie zaburzeniom relacji interpersonalnym oraz niepowodzeniom szkolnym, związanych z problematyką swobodnego wypowiadania się  i brakiem motywacji do mówienia.

Innowacyjnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie terapii piaskowej (stosowanej w pracy z dziećmi niedosłyszącymi i niesłyszącymi) z elementami ćwiczeń i tworzeniem atmosfery motywującej do wypowiedzi własnych, stosowanych w logopedii. Tradycyjna terapia logopedyczna, zmierzająca do zwiększenia zasobu słownika czynnego oraz rozwoju mowy opowieściowej, nie zawsze jest dostatecznie atrakcyjna i przystępna dla dzieci. Uczniowie wolą zdecydowanie pracować nad poprawnością artykulacyjną, niż nad umiejętnościami poprawnego wypowiadania się na określony temat lub opowiadania o swoich przeżyciach.

Terapię piaskową, w obszarze dostosowanym do logopedii, poszerzyć można również o elementy dramy, także w aspekcie rozwoju mowy opowieściowej. Warto zauważyć, że w tak prowadzonej terapii można wykorzystać elementy terapii ręki.

  • Każde zajęcia rozpoczynają się krótkim blokiem logopedycznych ćwiczeń wstępnych (oddechowych, narządów artykulacyjnych, słuchowych).
  • Wszystkie zajęcia prowadzone są  z wykorzystaniem zabaw  w piasku lub kolorowym ryżu.
  • Tematyka zajęć została ułożona, w większości, pod kątem pór roku, świąt oraz cech charakterystycznych dla danego miesiąca (w perspektywie zajęć szkolnych).

Wybrane elementy innowacji wykorzystywane są na większości prowadzonych zajęć terapii logopedycznej dla uczniów klas młodszych.

Nasze certyfikaty

 

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

Szanowni Państwo
Zgodnie z informacją przedstawioną przez premiera Mateusza Morawieckiego, Dyrekcja SP nr 8 informuje, że 12 i 13 marca 2020 r., (czwartek i piątek) to okres przejściowy. W tych dniach w naszej szkole będą odbywały się zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów, którzy nie mają zapewnionej opieki w domu.

Od poniedziałku 16 marca do 14 kwietnia br. wszystkie zajęcia zostają zawieszone - uczniowie nie przychodzą do szkoły.

all4web