Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu - Innowacja logopedyczna

IMG 20161004 135036str

METODA PIASKOWA I MAGIA SŁÓW GOTOWA

INNOWACJA LOGOPEDYCZNA - NR I.46/16 Kuratorium Oświaty w Olsztynie

Od września 2016 roku w szkole prowadzona innowacja logopedyczna dla wybranych uczniów klas II i III. Głównym celem innowacji jest zapobieganie zaburzeniom relacji interpersonalnym oraz niepowodzeniom szkolnym, związanych z problematyką swobodnego wypowiadania się  i brakiem motywacji do mówienia.

Innowacyjnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie terapii piaskowej (stosowanej w pracy z dziećmi niedosłyszącymi i niesłyszącymi) z elementami ćwiczeń i tworzeniem atmosfery motywującej do wypowiedzi własnych, stosowanych w logopedii. Tradycyjna terapia logopedyczna, zmierzająca do zwiększenia zasobu słownika czynnego oraz rozwoju mowy opowieściowej, nie zawsze jest dostatecznie atrakcyjna i przystępna dla dzieci. Uczniowie wolą zdecydowanie pracować nad poprawnością artykulacyjną, niż nad umiejętnościami poprawnego wypowiadania się na określony temat lub opowiadania o swoich przeżyciach.

Terapię piaskową, w obszarze dostosowanym do logopedii, poszerzyć można również o elementy dramy, także w aspekcie rozwoju mowy opowieściowej. Warto zauważyć, że w tak prowadzonej terapii można wykorzystać elementy terapii ręki.

• Każde zajęcia rozpoczynają się krótkim blokiem logopedycznych ćwiczeń wstępnych (oddechowych, narządów artykulacyjnych, słuchowych).
  • Wszystkie zajęcia prowadzone są  z wykorzystaniem zabaw  w piasku lub kolorowym ryżu.
  • Tematyka zajęć została ułożona, w większości, pod kątem pór roku, świąt oraz cech charakterystycznych dla danego miesiąca (w perspektywie zajęć szkolnych).

Wybrane elementy innowacji wykorzystywane są na większości prowadzonych zajęć terapii logopedycznej dla uczniów klas młodszych.