foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w różnych konkursach plastycznych. W konkursie plastycznym „Polak, Węgier dwa bratanki”, którego organizatorami było Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Dowódcy Armii Krajowej z siedzibą w Olsztynie i Kuratorium Oświaty w Olsztynie, wzięło udział 7 uczniów. Laura Witkowska z klasy IIa zajęła I miejsce. Pozostałe uczennice otrzymały dyplomy i niespodziankę. Są to: Vanessa Dudek z klasa VIb, Oliwia Szkutnik z IIa oraz z klasy Va - Klaudia Kondzielawa, Jessica Klimko, Nikola Goryszewska, i Joanna Grzeszczak. Celem Konkursu było popularyzowanie wiedzy o przyjaźni polsko-węgierskiej wśród uczniów.

W konkursie plastycznym „Kraje skandynawskie widziane oczami dziecka”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 9 w Elblągu, wzięło udział 5 uczniów. Uczennica klasy Ia – Julia Woźniak zajęła III miejsce. Pozostałe osoby: Jan Grodek z klasy Ia, Lena Kostrzewa z IIIa oraz z klasy IIa - Julia Stolarska i Laura Witkowska.

Czytaj więcej: Konkursy plastyczne - podsumowanie

W świetlicy szkolnej „Słoneczko” został zorganizowany konkurs plastyczny „Świąteczna choinka”. Jury konkursu przyznało 6 uczniom równorzędne I miejsce. Prace były super. Oto osoby, które zdobyły dyplomy oraz nagrody-niespodzianki: Julia Woźniak i Bruno Kazimierczuk – klasa Ia, Oliwia Szkutnik – klasa IIa, Klaudia Kondzielawa z Va oraz Wiktoria Kostrzewa i Eliza Byzdra z klasy VIIa.

Czytaj więcej: Konkurs plastyczny „Choinka świąteczna”

Mamy kolejne osoby, które zebrały 30 „słoneczek”. Są to: Julia Stolarska i Zuzanna Nowakowska z klasy IIa, Maja Boćko z klasy IVa oraz z klasy Ia -   Tomasz Mikołajczyk, Bruno Kazimierczuk i Kamil Jeziorski.

Uczniowie otrzymali nagrody-niespodzianki oraz pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: Order życzliwości -  grudzień

W listopadzie i w grudniu dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną socjoterapeutyczną uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Nie hejtuję-reaguję”.

Projekt jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści „Nie hejtuję- reaguję”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Celem zajęć było:
- uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w internecie,
- zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści,
- prezentacja sposobów reagowania- ofiar oraz świadków,
- kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych.

Czytaj więcej:  Nie hejtuję- reaguję – projekt

Dzieci, które uczęszczają na zajęcia w świetlicy szkolnej „Słoneczko” wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Bądź kumplem- nie dokuczaj”, którego organizatorem jest firma Cartoon Network. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest „dokuczanie”. Dokuczanie to powtarzające się złe traktowanie innych lub celowe ich ranienie. Dokuczanie może zdarzyć się każdemu. Może mieć miejsce w szkole, na placu zabaw, w domu lub w internecie. Może polegać na szturchaniu, biciu, wyśmiewaniu, zabieraniu rzeczy, przezywaniu, celowym ignorowaniu lub pomijaniu, a także wytykaniu z powodu odmienności. Dokuczanie nigdy nie jest w porządku. To nie Twoja wina, jeśli ktoś Cię krzywdzi. Dzieci poznały Kodeks Kumpla i ambasadorów akcji. Dzieci m.in. rysowały litery składające się na nazwę o kursu. Zajęcia podobały się dzieciom. Na zakończenie zajęć wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Czytaj więcej:   Bądź kumplem- nie dokuczaj

W dniu 18 grudnia 2019r. w świetlicy socjoterapeutycznej odbyło się spotkanie wigilijne, które zostało zorganizowane dla 26 dzieci oraz ich rodziców.

Na stole wigilijnym pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy. Dzieci, pod kierunkiem pani Barbary Podworskiej, zaprezentowały Jasełka połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Dzieci otrzymały prezenty od Mikołaja. Dla rodziców też czekała niespodzianka Cała imprez miała bardzo uroczysty charakter.

Czytaj więcej: Świetlicowa Wigilia

17 grudnia 2019r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty ozdób plastycznych. Wśród wielu propozycji wykonywania ozdób, dzieci wybrały „reniferka”. Pani Marta i Pani Alicja pomagały dzieciom przyklejając „na gorąco” różne elementy. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Organizatorem warsztatów była m.in. pani Alicja Pielak.

Czytaj więcej:  Warsztaty ozdób plastycznych

16 osób z klas I-VI otrzymało dyplom za udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu było popularyzacja czytelnictwa i rozwój wrażliwości ekologicznej uczniów klas I-III. Gratulujemy uczniom zaangażowania w projekt. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była sieć sklepów Biedronka.

Czytaj więcej:   Szkolne Przygody Gangu Słodziaków – podsumowanie konkursu

W świetlicy szkolnej zrobiło się bardzo nastrojowo i świątecznie. Jest wiele kolorowych dekoracji i światełek i prac dzieci. W czasie zajęć dzieci wykonują kolorowe bombki ozdabiając je cekinami. Jednocześnie każde dziecko uczy się cierpliwości, gdyż wykonanie takiej bombki wymaga dużej precyzji i czasu. Bombki są prześliczne.

Czytaj więcej:  Świąteczne bombki

W międzyświetlicowym konkursie plastycznym „Jestem bezpieczny i wesoły, bo chodzę do szkoły”, którego organizatorem była kierownik świetlicy Pani Jolanta Gołębiowska, wzięło udział 20 uczniów z pięciu elbląskich szkół ( SP nr 9, SP nr 11, SP nr 15, SP nr 18, SP nr 19). Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce - Klaudia Kiszewska – SP nr 9

II miejsce - Hanna Szilling - SP nr 9

III miejsce - Alicja Skudynowska – SP nr 9

Wyróżnienie: Jakub Leszczyński – SP nr 11

                       Zofia Pietkiewicz – SP nr 18

                       Antonina Wróblak - SP nr 9

Cele konkursu było: kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i agresji, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkole oraz wyposażenie uczniów w wiedzę sprzyjającą podejmowaniu przez nich racjonalnych wyborów w sytuacjach kryzysowych.

 

Czytaj więcej: Podsumowanie międzyświetlicowego konkursu plastycznego „Jestem bezpieczny i wesoły, bo chodzę do...

Mamy kolejne osoby, które zebrały 30 „słoneczek”. Są to: Nikola Goryszewska i Michał Broż z klasy Va, Wojciech Kula z IIa oraz Inez Piróg i Filip Łabanowski z klasy IIIa. Uczniowie otrzymali nagrody-niespodzianki oraz pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej: Order życzliwości - listopad

10 grudnia 2019 roku, dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej, uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Centrum Sztuki Galeria El. Tematem zajęć brzmiał: „Duży format, duża abstrakcja”. Były to zabawy z rysunkiem i abstrakcją linearną, głównie w grupach. Polegały na rysowaniu, na dużym, malutkim i w nie tradycyjnym formacie. Dzieci tworzyły zarówno na siedząco oraz też będąc w ruchu. Z narzędziami w ręku, takim jak: mazaki, grube kredki, węgiel oraz farby, po kolei tworzyły nie kończące się, wijące się linie z fantazją. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

Czytaj więcej:  DUŻY FORMAT, DUŻA ABSTRAKCJA – warsztaty w Galerii El

3 grudnia 2019 roku, dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej, wraz z panią Jolantą Gołębiowską i panią Martą Radzińską, wybrały się do kina „Światowid”. Na początku, panie z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, życzyły dzieciom wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci otrzymały słodkie niespodzianki. Następnie rozpoczął się film pt. „Kraina Lodu 2”. Dlaczego Elsa urodziła się obdarzona magiczną mocą? Odpowiedź na to pytanie nie daje jej spokoju i … zagraża całemu królestwu! Dlatego razem z Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyruszają w niebezpieczną i niezwykłą podróż. Czy ta wyprawa odmieni życie bohaterów? Czego się podczas niej dowiedzą? Jakie przygody przeżyją?
W oscarowej Krainie lodu Elsa bała się, że jej moc jest zbyt potężna i może doprowadzić do katastrofy. W drugiej części musi mieć nadzieję, że ta moc będzie wystarczająca, aby przezwyciężyć problemy, które napotka. Czy tak się stanie? Na te wszystkie pytania dzieci udzieliły odpowiedzi po obejrzeniu filmu. Film podobał się wszystkim dzieciom.

Czytaj więcej:  „Kraina Lodu 2” – wycieczka do kina

Centrum Sztuki Galeria EL kojarzy się nam głównie z wystawami lub koncertami. Tymczasem można tu fajnie spędzić czas podczas warsztatów plastycznych, a także animacyjnych.

4 grudnia 2019 r. wychowankowie świetlicy socjoterapeutycznej uczestniczyli w warsztatach plastycznych organizowanych przez Galerię El. Tematem przewodnim warsztatów były definicje blisko związane z lustrem i odbiciami szyb, czyli inspiracją do prac były stałe obiekty znajdujące się w Galerii EL.  Dzieci nie przeglądały się tylko w swoim odbiciu, ale też próbowały doświadczyć lustra, robić to co się tym wiąże. Tworzyli również prace dwoma rękoma jednocześnie. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, każda grupa dostała te same narzędzia ale różne inspiracje do twórczej pracy, czego efektem było powstanie autorskich dzieł plastycznych.

Czytaj więcej: Nielustrzane odbicie

Zapachniało świętami. Dnia 27 listopada w świetlicy socjoterapeutycznej odbyły się warsztaty piernikowe. Na początku dzieci zapoznały się z tradycją wypieku ciastek domowych . Dzieci, niektóre po raz pierwszy, poznawały proces ich pieczenia. Następnie samodzielnie formowały ciasto. Z wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej przez pana Jaworskiego ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia, z uwagą obserwowały proces pieczenia się ciastek. Upieczone pierniczki dekorowały mając do dyspozycji mnóstwo jadalnych ozdób i kolorowy lukier. Wszystkim warsztaty bardzo się podobały.

Czytaj więcej: Warsztaty piernikowe

Uczniowie klasy IVa uczestniczą w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem”. Głównym celem projektu jest wykształcenie
postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Jednym z zadań projektu było zaprojektowanie WODOLUBKA. Dzieci

w grupach tworzyły Wodolubka, jak sama nazwa podpowiada, to postać, co
o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia. Zajęcia w ramach projektu prowadzą Panie: Jolanta Gołębiowska i Ewa Mienicka.

Czytaj więcej: Zdrowo jem, więcej wiem

Dzieci w świetlicy szkolnej „Słoneczko” biorą udział w realizacji zadań ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA”. Najważniejszym celem jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. W dniu 6.11.2019r. dzieci zapoznały się z drogą prądu od elektrowni do domu. Uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny „Skąd się bierze prąd?” Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci rozpoznają znak ostrzegający przed niebezpiecznym miejscem związanym z prądem oraz będą wiedzieć, jak bezpiecznie zachowywać się w sytuacjach zagrożenia w pobliżu urządzeń energetycznych.

Czytaj więcej:  Skąd się bierze prąd w gniazdku?

30 października 2019 r. z okazji Światowego Dnia Oszczędzania w świetlicy szkolnej „Słoneczko” odbyły się zajęcia. Uczestniczyli w nich uczniowie
z klasy Ia, IIa, IIIa, IVa, Va i VIb. Dzieci wypowiadały się na temat:
„W jaki sposób możemy oszczędzać?” Większość dzieci wiedziała, co oznacza skrót SKO. Szkolna Kasa Oszczędności to system oszczędzania dla uczniów. Uczy dobrych nawyków: systematyczności, oszczędności i rozważnego wydawania pieniędzy. Dzieci uważnie słuchały tego, co opowiadała pani Jola – kierownik świetlicy.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Oszczędzania

W dniu 21 listopada 2019r. klasa IIIa wybrała się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, ul. Plac Jagiellończyka 5.

Celem zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia pieniądza w życiu człowieka. W trakcie zajęć omówiono znaczenie, funkcje i wygląd pieniądza – banknotów i monet polskich, nominałów oraz euro.

Pierwszym zadaniem dla uczniów w grupach, było wykonanie zadania – uzupełnienie przysłów z wyrazem „pieniądze”. Grupy poradziły sobie z zadaniem bezbłędnie.

Czytaj więcej: O ważnej roli pieniądza w życiu – wycieczka do Banku

Dnia 20 listopada do naszej świetlicy Pani Katarzyna Szwemińska i Pani Barbara Podworska zaprosiły Panią policjant z sekcji ruchu drogowego. Na spotkaniu policjanta przypomniała wszystkim o zasadach zachowania na drodze. Szczególną uwagę zwróciła na właściwy sposób przechodzenia przez jezdnię. Pokazała dzieciom tarczę do zatrzymywania oraz ręczny sygnalizator świetlny. Dzieci miały okazję, pod jej czujnym okiem, przećwiczyć właściwy sposób przechodzenia przez ulicę. Przypomniała również o numerze alarmowym i wyjaśniła, w jakich okolicznościach należy korzystać z tego numeru. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali odblaski. Dzieciom bardzo się podobało spotkanie z Panią policjant.

Czytaj więcej: Jestem bezpieczny na drodze

We wtorek, 19 listopada 2019r., odbyły się warsztaty plastyczne, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Zicherka. Wzięły w nich udział dzieci z klas I-IV. Zadaniem uczniów było ozdobienie świeczki z użyciem kolorowych serwetek z wykorzystaniem podgrzewanej łyżeczki. Każde dziecko, cierpliwie i dokładnie, starało się wykonać jak najładniejszą pracę. I właśnie takie prace powstały. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Czytaj więcej: Warsztaty plastyczne

Bądź życzliwy nie od święta,

niech to każdy zapamięta.

Gdy jesteśmy uśmiechnięci,

to do nauki mamy chęci.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień wypada 21 listopada. Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. Wszyscy lubimy mieć miły dzień. Niestety nie zawsze się to zdarza.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Ogólnoeuropejska kampania, znana jako ECSM, organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię już po raz siódmy koordynuje NASK PIB.

Z tej okazji, w świetlicy szkolnej i socjoterapeutycznej, nauczycielki przeprowadziły wiele zajęć i inicjatyw z dziećmi:

  • gry i zabawy z wykorzystaniem kreskówek platformy sieciaki.pl. w zapobieganiu negatywnym skutkom   korzystania z nowych technologii,
  • „Uczeń bezpieczny w sieci” – wykonanie prac plastycznych przez uczniów,
  • „Komputer i internet – korzyści i zagrożenia” – rozmowy z uczniami, wykonanie plakatów,

Czytaj więcej: Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Świetlica szkolna, w ramach konkursu „Liderzy bankowania”, przystąpiła do konkursu „Superbohater bankowania”, którego organizatorem jest Bank Spółdzielczy w Sztumie, oddział w Elblągu. Wykonanie pracy polegało na stworzeniu stroju „Superbohatera bankowania” z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu i zawierający elementy kojarzące się z bankowością. Stroje zostały wykonane: z folii bąbelkowej, karbowanego szarego papieru, tektury, plastikowych zakrętek, kolorowego papieru, tapety oraz folii aluminiowej. W „Superbohaterów” wcieliły się dzieci z klas: Ia, IIa, IIIa, IVa, Va, VIa i VIb.

Czytaj więcej: Superbohater bankowania

Sieć sklepów Biedronka od lat aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tym większą przyjemnością, uczniowie, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu była inspiracja dzieci do codziennego czytania i obudzenia w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zadaniem konkursu było stworzenie pracy plastycznej, z wykorzystaniem nieograniczonej wyobraźni dzieci – „Magicznego drzewa” z elementów nadających się do recyklingu.

Czytaj więcej: Magiczne Drzewo Słodziaków

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej

Dnia 13 listopada, na zaproszenie nauczycieli ze świetlicy socjoterapeutycznej, do naszej szkoły przyjechał serowar żuławski, pan Krzysztof Jaworski.

Pan Krzysztof przeprowadził, dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, warsztaty. .
Dzieci samodzielnie musiały przygotować ciasto na chleb. Po wytworzeniu ciasta chlebowego, każdy uformował własny mały chlebek i udekorował go. Do ciasta dzieci dodawały wybrane przez siebie przyprawy. Po upieczeniu mogły zabrać swój chlebek do domu żeby poczęstować rodziców. W czasie kiedy piekł się chlebek, dzieci wytwarzały masło, w tradycyjnej masielnicy oraz warzyły ser. Na zakończenie zajadały się samodzielnie upieczonym chlebem, posmarowanym prawdziwym masłem i smakowały własnoręcznie wykonany serek twarogowy.

Czytaj więcej: Warsztaty "W kuchni tradycyjnej"

W dniach 14-25.10.2019r. dzieci w świetlicy szkolnej wzięły udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobaczysz Mnie”. Na początku dzieci wysłuchały, czytanego przez nauczycielkę, listu Adama i uczniów z Ośrodka dla dzieci i Młodzieży słabowidzącej i niewidomej w Bydgoszczy. Później poznały historię białej laski oraz wysłuchały audycji „Jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku?”

Dzieci, podczas zajęć, ćwiczyły, w jaki sposób należy reagować, kiedy spotkamy na swojej drodze osobę niewidzącą i jak można jej pomóc.

Czytaj więcej:  Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Uczennica klasy Ia JULIA WOŹNIAK zajęła III miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie plastycznym „Kraje skandynawskie oczami dziecka”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 9 w Elblągu. Gratulujemy!!

Nasza świetlica szkolna bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Bezpieczeństwo na drodze. Organizatorami akcji są: PZU, „Bezpieczny Playroom” i Hasbro. Patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka. Celem kampanii jest poprawa widoczności dzieci na drodze, ograniczenie wypadków z udziałem uczniów, bezpieczeństwo uczniów klas 1-3 na drogach.

Na początku zajęć, dzieci wysłuchały opowiadania pt. „W drodze do szkoły”. Nauczycielki odpowiedziały dzieciom na pytania, m.in. Co zrobić, aby być widocznym na drodze? Z ilu metrów, człowiek który ma odblask, jest widoczny w światłach samochodu, a z ilu, gdy nie ma odblasku? Później rozwiązywały krzyżówkę, której rozwiązanie brzmiało BEZPIECZEŃSTWO oraz kolorowały Stacha Tracha. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom „za mistrzostwo w prawidłowym poruszaniu się po drodze”. Dzięki zajęciom dzieci zrozumiały, jak ważne dla ich bezpieczeństwa na drodze jest to, by nosili odblaski.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo na drodze

Mamy już pierwsze osoby, które zdobyły 30 „słoneczek”. To – Laura Witkowska z klasy IIa i Jasiu Grodek z klasy Ia, którzy otrzymali specjalny dyplom oraz nagrody-niespodzianki. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej:  Order Życzliwości - październik

W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia „Piątka za segregację. Dlaczego warto segregować śmieci?” Dzieci poznały znak graficzny „recykling”. Dowiedziały się, że z niektórych odpadów dzięki recyklingowi powstają nowe przedmioty, np. książki, zeszyty, butelki, słoiki, prąd i ciepło. Z plastiku, który jest pochodną ropy naftowej, otrzymujemy ubrania sportowe, polar, namioty, plecaki, buty. Uczniowie w grupach, układali powiedzenia dotyczące segregacji z rozsypanki wyrazowej. Następnie dzieci praktycznie segregowały śmieci do 5 pojemników: papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane. Następnie dzieci, w zespołach, wykonywały prace plastyczne dotyczące segregacji.

Czytaj więcej:  Dlaczego warto segregować śmieci?

W świetlicy zrobiło się jesiennie i bardzo kolorowo. Chętne dzieci wieszały na ścianach jesienne ozdoby: jeże, liście, wiewiórki, grzyby, itp. W wazonach pojawiły się liście. A na zajęciach twórczych, dzieci tworzyły jesienne prace z wykorzystaniem liści: zwierzęta, drzewa, jesienną panią. Prawda, że wygląda kolorowo?

Czytaj więcej: Jesień w świetlicy

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w różnych konkursach plastycznych. W konkursie plastycznym „Magiczne drzewo”, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością w Elblągu wzięli udział: Julia Hainich z VIb, i Nikola Goryszewska z klasy Va, Maja Boćko z IVa oraz Natalia Boćko i Dawid Rutkowski z klasy VIa. W konkursie plastycznym „Odpoczywam na wsi”, którego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, wzięły udział następujące dzieci: Pola Bożejewicz i Jan Grodek z klasy Ia, Julia Stolarska z IIa, Zofia Tomaszczyk z Va, Wiktoria Kostrzewa z VIIa, Natalia Łaszkiewicz
i Bartosz Rutkowski z klasy Ia, Maja Boćko z IVa, Natalia Boćko z VIa oraz
z klasy VIb - Julia Hainich, Vanessa Dudek, Sebastian Szczepaniak, Aleksander Sawicki. Każdy uczeń, który wykonał pracę na konkurs, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz długopis.

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursów plastycznych

10 października to Światowy Dzień Drzewa. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku. W świetlicy dzieci, pod czujnym okiem pani Grażyny Wojtczak: rozpoznawały nazwy drzew na podstawie liści, wykreślały z liter nazwy drzew i wykonywały prace plastyczne. Dzieci w czasie zajęć poznały rolę i znaczenie drzewa w życiu człowieka oraz dowiedziały się, co dają nam drzewa.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Drzewa

11 października przypada szczególne święto, Dzień Dziewczynek.

To święto, którego celem jest przybliżenie społeczeństwu wyzwań, przed jakimi stoją dziewczyny z całego świata. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ustanowiło w 2011 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. W świetlicy z tej okazji, każda dziewczynka otrzymała dyplom i odznakę „Super dziewczynki”.

Czytaj więcej: Dzień Dziewczynek

Już minął miesiąc od początku roku. W czasie tego czasu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły, w czasie zajęć w świetlicy poznawały Regulamin Świetlicy, czyli nasze zasady obowiązujące w świetlicy. 3 października 2019r. odbyło się Pasowanie na Świetliczaka. Dzieci musiały przejść trzy próby: ciszy, sprawności i wytrzymałości. Oczywiście wszystkie dzieci pokonały próby. Każdy chłopiec lub dziewczynka został pasowany wielką kredką, przez panią kierownik świetlicy. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrody-niespodzianki. Na zakończenie imprezy zostało wykonane wspólne zdjęcie.

Czytaj więcej: Pasowanie na Świetliczaka

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. W tym roku to radosne święto przypadło 4 października. Pomysłodawcą te dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Uśmiechu

We wtorek, 1 października każde dziecko będące w świetlicy otrzymało butelkę 100% soku gruszkowo-aloesowego. To zdrowa niespodzianka jednego z rodziców dziecka, które uczęszcza do świetlicy. Takie niespodzianki lubimy. Dziękujemy!!!

Czytaj więcej: Zdrowy sok dla każdego

„Jestem bezpieczny na drodze” - pod takim hasłem odbyły się zajęcia w świetlicy. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Na drodze jest bezpiecznie jeśli....”. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz nauczyły się wierszyka Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Później dzieci wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem kredek ołówkowych oraz pasteli. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową na rękę.

Czytaj więcej: Jestem bezpieczny na drodze

Każdego roku 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W świetlicy szkolnej obchodzono go bardzo uroczyście. Dziewczynki złożyły najlepsze życzenia swoim kolegom. Chłopcy dostali legitymacje i order „ Super Chłopaka”. Z kolorowymi krawatami chłopcy prezentowali się bardzo elegancko.

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka w świetlicy szkolnej

Wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi wzięli udział w II edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego organizatorem jest firma Biedronka. Budowanie relacji, stymulowanie mózgu, wzbudzenie kreatywności oraz wzbogacenie słownictwa – to tylko niektóre z korzyści głośnego czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono osiemnaście lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Data 29 września nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. W świetlicy szkolnej, z okazji tego święta, 30 września, dzieci czytały głośno innym dzieciom opowiadania z książki „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Po raz kolejny jesień zainspirowała dzieci ze świetlicy szkolnej do stworzenia cudownych prac. Podopieczni świetlicy zrealizowali temat: Jesienne inspiracje plastyczne. Prace, które zostały przez nich stworzone, wykonane zostały z kolorowych zasuszonych liści, kolorowych papierów, wycinanek itp.

Powstały ciekawe jesienne obrazy z motywami florystycznymi, które możemy obejrzeć w świetlicy. Wyobraźnia nie znała granic, a pomysłów było wiele.

Gratulujemy pomysłowości i kreatywności naszym podopiecznym.

Czytaj więcej: Jesień

Powietrze to jeden z naturalnych czynników, które dla rozwoju dziecka ma bardzo duże znaczenie. Pobyt dziecka na świeżym powietrzu zaspokaja potrzebę ruchu dziecka. W zabawie dzieci odtwarzają swoje przeżycia związane z obserwacją i uzyskanymi wiadomościami. Zajęcia i zabawy wpływają nie tylko na kontakt z przyrodą, ale na kontakt między dziećmi. A oto fotograficzna relacja z zabaw.

Czytaj więcej: Zabawy na placu zabaw

Dzień Kropki 15 września, to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.

"Kropka" to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Czytaj więcej: Dzień Kropki

Świetlica szkolna to miejsce, w którym przebywają dzieci przed i po lekcjach. Każdy chce miło spędzić wolny czas. W „Słoneczku” dzieci bawią się w różne gry i zabawy: układanie puzzli i domina, gry planszowe, manualno-zręcznościowe przy komputerach, budowle z klocków i wiele innych. Są też osoby, które odrabiają prace domowe, gdzie nauczycielki zawsze służą pomocą. Są też takie dzieci, które lubią poleżeć na dywanie i oglądać bajki lub pokolorować bajkowe ilustracje.

Czytaj więcej: Zabawy dowolne dzieci

Wakacje już za nami. Zaczynamy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani kierownik świetlicy oraz wychowawczynie przywitały dzieci. Oczywiście, Panie w świetlicy, przypomniały dzieciom obowiązujący Regulamin Świetlicy. Dzieci czytały głośno poszczególne zasady. Ponadto Pani Jola zapoznała dzieci, które zaczęły uczęszczać do świetlicy od września, z zasadami przyznawania Orderu Życzliwości oraz odznaki: „super postawa” czyli „słoneczko”. 

Czytaj więcej: Żegnajcie wakacje! Witaj Świetlico!

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

łDnia, 10 stycznia w naszej szkole grala WOŚP. W czasie jej trwania odbyła sie licytacja, kiermasz. Można było rownież skosztować przepysznych ciast, napić się kawy lub herbaty. Maluchy mogły pobawić się na torze przeszkod, pomalować fantazyjnie twarz lub wykonać zwierzątko z balonów. Spotkanie uswietnione zostało poprzez obejrzenie Jaselek i wysluchanie zespolu Złota nuta. Dziekujemy wszystkim za wszelkie zaangażowanie i wielką ofiarność na szczytny cel.
Uzbieraliśmy 2677,84 zł
all4web