foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Ogólnoeuropejska kampania, znana jako ECSM, organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię już po raz siódmy koordynuje NASK PIB.

Z tej okazji, w świetlicy szkolnej i socjoterapeutycznej, nauczycielki przeprowadziły wiele zajęć i inicjatyw z dziećmi:

  • gry i zabawy z wykorzystaniem kreskówek platformy sieciaki.pl. w zapobieganiu negatywnym skutkom   korzystania z nowych technologii,
  • „Uczeń bezpieczny w sieci” – wykonanie prac plastycznych przez uczniów,
  • „Komputer i internet – korzyści i zagrożenia” – rozmowy z uczniami, wykonanie plakatów,

Czytaj więcej: Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Świetlica szkolna, w ramach konkursu „Liderzy bankowania”, przystąpiła do konkursu „Superbohater bankowania”, którego organizatorem jest Bank Spółdzielczy w Sztumie, oddział w Elblągu. Wykonanie pracy polegało na stworzeniu stroju „Superbohatera bankowania” z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu i zawierający elementy kojarzące się z bankowością. Stroje zostały wykonane: z folii bąbelkowej, karbowanego szarego papieru, tektury, plastikowych zakrętek, kolorowego papieru, tapety oraz folii aluminiowej. W „Superbohaterów” wcieliły się dzieci z klas: Ia, IIa, IIIa, IVa, Va, VIa i VIb.

Czytaj więcej: Superbohater bankowania

Sieć sklepów Biedronka od lat aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tym większą przyjemnością, uczniowie, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu była inspiracja dzieci do codziennego czytania i obudzenia w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zadaniem konkursu było stworzenie pracy plastycznej, z wykorzystaniem nieograniczonej wyobraźni dzieci – „Magicznego drzewa” z elementów nadających się do recyklingu.

Czytaj więcej: Magiczne Drzewo Słodziaków

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej

Dnia 13 listopada, na zaproszenie nauczycieli ze świetlicy socjoterapeutycznej, do naszej szkoły przyjechał serowar żuławski, pan Krzysztof Jaworski.

Pan Krzysztof przeprowadził, dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, warsztaty. .
Dzieci samodzielnie musiały przygotować ciasto na chleb. Po wytworzeniu ciasta chlebowego, każdy uformował własny mały chlebek i udekorował go. Do ciasta dzieci dodawały wybrane przez siebie przyprawy. Po upieczeniu mogły zabrać swój chlebek do domu żeby poczęstować rodziców. W czasie kiedy piekł się chlebek, dzieci wytwarzały masło, w tradycyjnej masielnicy oraz warzyły ser. Na zakończenie zajadały się samodzielnie upieczonym chlebem, posmarowanym prawdziwym masłem i smakowały własnoręcznie wykonany serek twarogowy.

Czytaj więcej: Warsztaty "W kuchni tradycyjnej"

Świetlica szkolna, w ramach konkursu „Liderzy bankowania”, przystąpiła do konkursu „Superbohater bankowania”, którego organizatorem jest Bank Spółdzielczy w Sztumie, oddział w Elblągu. Wykonanie pracy polegało na stworzeniu stroju „Superbohatera bankowania” z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu i zawierający elementy kojarzące się z bankowością. Stroje zostały wykonane: z folii bąbelkowej, karbowanego szarego papieru, tektury, plastikowych zakrętek, kolorowego papieru, tapety oraz folii aluminiowej. W „Superbohaterów” wcieliły się uczennice z klas: Ia, IIa, IIIa, IVa, Va, VIa i VIb.

Czytaj więcej: Superbohater bankowania

W dniach 14-25.10.2019r. dzieci w świetlicy szkolnej wzięły udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobaczysz Mnie”. Na początku dzieci wysłuchały, czytanego przez nauczycielkę, listu Adama i uczniów z Ośrodka dla dzieci i Młodzieży słabowidzącej i niewidomej w Bydgoszczy. Później poznały historię białej laski oraz wysłuchały audycji „Jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku?”

Dzieci, podczas zajęć, ćwiczyły, w jaki sposób należy reagować, kiedy spotkamy na swojej drodze osobę niewidzącą i jak można jej pomóc.

Czytaj więcej:  Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Uczennica klasy Ia JULIA WOŹNIAK zajęła III miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie plastycznym „Kraje skandynawskie oczami dziecka”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 9 w Elblągu. Gratulujemy!!

Nasza świetlica szkolna bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Bezpieczeństwo na drodze. Organizatorami akcji są: PZU, „Bezpieczny Playroom” i Hasbro. Patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka. Celem kampanii jest poprawa widoczności dzieci na drodze, ograniczenie wypadków z udziałem uczniów, bezpieczeństwo uczniów klas 1-3 na drogach.

Na początku zajęć, dzieci wysłuchały opowiadania pt. „W drodze do szkoły”. Nauczycielki odpowiedziały dzieciom na pytania, m.in. Co zrobić, aby być widocznym na drodze? Z ilu metrów, człowiek który ma odblask, jest widoczny w światłach samochodu, a z ilu, gdy nie ma odblasku? Później rozwiązywały krzyżówkę, której rozwiązanie brzmiało BEZPIECZEŃSTWO oraz kolorowały Stacha Tracha. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom „za mistrzostwo w prawidłowym poruszaniu się po drodze”. Dzięki zajęciom dzieci zrozumiały, jak ważne dla ich bezpieczeństwa na drodze jest to, by nosili odblaski.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo na drodze

Mamy już pierwsze osoby, które zdobyły 30 „słoneczek”. To – Laura Witkowska z klasy IIa i Jasiu Grodek z klasy Ia, którzy otrzymali specjalny dyplom oraz nagrody-niespodzianki. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej:  Order Życzliwości - październik

W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia „Piątka za segregację. Dlaczego warto segregować śmieci?” Dzieci poznały znak graficzny „recykling”. Dowiedziały się, że z niektórych odpadów dzięki recyklingowi powstają nowe przedmioty, np. książki, zeszyty, butelki, słoiki, prąd i ciepło. Z plastiku, który jest pochodną ropy naftowej, otrzymujemy ubrania sportowe, polar, namioty, plecaki, buty. Uczniowie w grupach, układali powiedzenia dotyczące segregacji z rozsypanki wyrazowej. Następnie dzieci praktycznie segregowały śmieci do 5 pojemników: papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane. Następnie dzieci, w zespołach, wykonywały prace plastyczne dotyczące segregacji.

Czytaj więcej:  Dlaczego warto segregować śmieci?

W świetlicy zrobiło się jesiennie i bardzo kolorowo. Chętne dzieci wieszały na ścianach jesienne ozdoby: jeże, liście, wiewiórki, grzyby, itp. W wazonach pojawiły się liście. A na zajęciach twórczych, dzieci tworzyły jesienne prace z wykorzystaniem liści: zwierzęta, drzewa, jesienną panią. Prawda, że wygląda kolorowo?

Czytaj więcej: Jesień w świetlicy

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej biorą udział w różnych konkursach plastycznych. W konkursie plastycznym „Magiczne drzewo”, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością w Elblągu wzięli udział: Julia Hainich z VIb, i Nikola Goryszewska z klasy Va, Maja Boćko z IVa oraz Natalia Boćko i Dawid Rutkowski z klasy VIa. W konkursie plastycznym „Odpoczywam na wsi”, którego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, wzięły udział następujące dzieci: Pola Bożejewicz i Jan Grodek z klasy Ia, Julia Stolarska z IIa, Zofia Tomaszczyk z Va, Wiktoria Kostrzewa z VIIa, Natalia Łaszkiewicz
i Bartosz Rutkowski z klasy Ia, Maja Boćko z IVa, Natalia Boćko z VIa oraz
z klasy VIb - Julia Hainich, Vanessa Dudek, Sebastian Szczepaniak, Aleksander Sawicki. Każdy uczeń, który wykonał pracę na konkurs, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz długopis.

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursów plastycznych

10 października to Światowy Dzień Drzewa. To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku. W świetlicy dzieci, pod czujnym okiem pani Grażyny Wojtczak: rozpoznawały nazwy drzew na podstawie liści, wykreślały z liter nazwy drzew i wykonywały prace plastyczne. Dzieci w czasie zajęć poznały rolę i znaczenie drzewa w życiu człowieka oraz dowiedziały się, co dają nam drzewa.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Drzewa

11 października przypada szczególne święto, Dzień Dziewczynek.

To święto, którego celem jest przybliżenie społeczeństwu wyzwań, przed jakimi stoją dziewczyny z całego świata. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ustanowiło w 2011 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. W świetlicy z tej okazji, każda dziewczynka otrzymała dyplom i odznakę „Super dziewczynki”.

Czytaj więcej: Dzień Dziewczynek

Już minął miesiąc od początku roku. W czasie tego czasu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły, w czasie zajęć w świetlicy poznawały Regulamin Świetlicy, czyli nasze zasady obowiązujące w świetlicy. 3 października 2019r. odbyło się Pasowanie na Świetliczaka. Dzieci musiały przejść trzy próby: ciszy, sprawności i wytrzymałości. Oczywiście wszystkie dzieci pokonały próby. Każdy chłopiec lub dziewczynka został pasowany wielką kredką, przez panią kierownik świetlicy. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrody-niespodzianki. Na zakończenie imprezy zostało wykonane wspólne zdjęcie.

Czytaj więcej: Pasowanie na Świetliczaka

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. W tym roku to radosne święto przypadło 4 października. Pomysłodawcą te dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Uśmiechu

We wtorek, 1 października każde dziecko będące w świetlicy otrzymało butelkę 100% soku gruszkowo-aloesowego. To zdrowa niespodzianka jednego z rodziców dziecka, które uczęszcza do świetlicy. Takie niespodzianki lubimy. Dziękujemy!!!

Czytaj więcej: Zdrowy sok dla każdego

„Jestem bezpieczny na drodze” - pod takim hasłem odbyły się zajęcia w świetlicy. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Na drodze jest bezpiecznie jeśli....”. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz nauczyły się wierszyka Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Później dzieci wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem kredek ołówkowych oraz pasteli. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową na rękę.

Czytaj więcej: Jestem bezpieczny na drodze

Każdego roku 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W świetlicy szkolnej obchodzono go bardzo uroczyście. Dziewczynki złożyły najlepsze życzenia swoim kolegom. Chłopcy dostali legitymacje i order „ Super Chłopaka”. Z kolorowymi krawatami chłopcy prezentowali się bardzo elegancko.

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka w świetlicy szkolnej

Wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi wzięli udział w II edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego organizatorem jest firma Biedronka. Budowanie relacji, stymulowanie mózgu, wzbudzenie kreatywności oraz wzbogacenie słownictwa – to tylko niektóre z korzyści głośnego czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono osiemnaście lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Data 29 września nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. W świetlicy szkolnej, z okazji tego święta, 30 września, dzieci czytały głośno innym dzieciom opowiadania z książki „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Po raz kolejny jesień zainspirowała dzieci ze świetlicy szkolnej do stworzenia cudownych prac. Podopieczni świetlicy zrealizowali temat: Jesienne inspiracje plastyczne. Prace, które zostały przez nich stworzone, wykonane zostały z kolorowych zasuszonych liści, kolorowych papierów, wycinanek itp.

Powstały ciekawe jesienne obrazy z motywami florystycznymi, które możemy obejrzeć w świetlicy. Wyobraźnia nie znała granic, a pomysłów było wiele.

Gratulujemy pomysłowości i kreatywności naszym podopiecznym.

Czytaj więcej: Jesień

Powietrze to jeden z naturalnych czynników, które dla rozwoju dziecka ma bardzo duże znaczenie. Pobyt dziecka na świeżym powietrzu zaspokaja potrzebę ruchu dziecka. W zabawie dzieci odtwarzają swoje przeżycia związane z obserwacją i uzyskanymi wiadomościami. Zajęcia i zabawy wpływają nie tylko na kontakt z przyrodą, ale na kontakt między dziećmi. A oto fotograficzna relacja z zabaw.

Czytaj więcej: Zabawy na placu zabaw

Dzień Kropki 15 września, to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.

"Kropka" to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Czytaj więcej: Dzień Kropki

Świetlica szkolna to miejsce, w którym przebywają dzieci przed i po lekcjach. Każdy chce miło spędzić wolny czas. W „Słoneczku” dzieci bawią się w różne gry i zabawy: układanie puzzli i domina, gry planszowe, manualno-zręcznościowe przy komputerach, budowle z klocków i wiele innych. Są też osoby, które odrabiają prace domowe, gdzie nauczycielki zawsze służą pomocą. Są też takie dzieci, które lubią poleżeć na dywanie i oglądać bajki lub pokolorować bajkowe ilustracje.

Czytaj więcej: Zabawy dowolne dzieci

Wakacje już za nami. Zaczynamy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani kierownik świetlicy oraz wychowawczynie przywitały dzieci. Oczywiście, Panie w świetlicy, przypomniały dzieciom obowiązujący Regulamin Świetlicy. Dzieci czytały głośno poszczególne zasady. Ponadto Pani Jola zapoznała dzieci, które zaczęły uczęszczać do świetlicy od września, z zasadami przyznawania Orderu Życzliwości oraz odznaki: „super postawa” czyli „słoneczko”. 

Czytaj więcej: Żegnajcie wakacje! Witaj Świetlico!

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

Zwracam się z ogromną prośbą, o aktywny udział w akcji „Się gra się ma...Bezpieczny Playroom!”. Nasza świetlica bierze udział w konkursie, zorganizowanym przez firmę Hasbro, w którym można wygrać cenne nagrody, między innymi remont świetlicy, wyposażenie w naklejki i gry itp. Wystarczy wejść codziennie na stronę www.siegrasiema.com i oddać głos na naszą świetlicę.
Moi drodzy, w grupie siła, zawalczmy wspólnie o to, aby  dzieci spędzały czas w świetlicy jeszcze bardziej aktywnie! Każda osoba codziennie może oddać 1 głos (jednocześnie z różnych urządzeń, np.
i z komputera, i z telefonu). I tak każdego dnia – aż do 28 listopada. Zachęćcie do udziału rodzinę, przyjaciół, znajomych.

Link do głosowania: https://www.siegrasiema.com/swietlice/50

                      

                                       Pozdrawiam i dziękuję za każdy oddany głos

                                                    Jolanta Gołębiowska – kierownik świetlicyall4web