DSC 0223strW dniu 25 października 2017r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Makaronu. To święto promujące konsumpcję makaronu jako dania zdrowego, niedrogiego i bardzo smacznego, zostało ustanowione w 1995

roku w Rzymie. Ten szczególny dzień powstał z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt spożywany na całym świecie. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, choćby tego, że wyróżniono około 600 gatunków makaronu, które różnią się kształtem i kolorem. Przeciętny Włoch zjada rocznie aż 28 kilogramów makaronu, mieszkańcy Wenezueli także za nim przepadają – każdy z nich zjada średnio 12,7 kg rocznie. Dla porównania: Polak w ciągu roku spożywa średnio… 5 kg makaronu. Jedyne na świecie Muzeum Makaronu znajduje się we Włoszech, a dokładniej – w Rzymie.  Można w nim zobaczyć m.in. urządzenia produkcyjne, a także archiwalne zdjęcia dokumentujące tradycyjne sposoby wyrobu makaronu. Kolorowe makarony zawdzięczają swoje odcienie (i dodatkowy smak) naturalnym barwnikom, takim jak szpinak, kurkuma czy burak. Na zakończenie zajęć każde dziecko degustowało makaron, który wcześniej ugotowały w kuchni panie kucharki. Dziś warto przyrządzić makaron na swój ulubiony sposób, bądź trochę z nim poeksperymentować, tworząc bardzo smaczne i ciekawe dania. W związku  z tym, dzieci tworzyły różne makaronowe kompozycje. Wykorzystały również makaron w różnorodnych działaniach plastycznych, których efektem były kolorowe korale i bransoletki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia.