foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

Kierownikiem placówki została p. Zofia Śnieżko. W szkole nadal funkcjonowało 6 oddziałów, w których nauczało 6 nauczycieli.

 

W tym czasie w Elblągu

W mieście funkcjonowała już sieć handlowa. Działało 209 sklepów spożywczych, 9 odzieżowych, 6 chemicznych ( w tym 2 apteki, drogerie i mydlarnie), 12 sklepów papierniczych, 8 metalowych i 3 opałowe. W Elblągu funkcjonowało również 20 restauracji, barów, jadłodajni oraz 4 hotele i pensjonaty noclegowe. Wśród lokali gastronomicznych prosperowały restauracje: „Zacisze” przy ul. Ratuszowej, „Pod Lipkami” przy ul. 3 Maja, restauracja „Orbisu” przy ul. Królewieckiej, Gospoda PSS przy ul. Grunwaldzkiej. Największy zakład działający w mieście „Zamech” zatrudniał w październiku 1950 r. 4812 osób. W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych specjalizował się w wytwarzaniu turbin. W grudniu 1951r. wydzielono z „Zamechu” Oddział nr 1 i połączono go z „ Blaszanką”, czyli Warmińską Fabryką Wyrobów Metalowych.

 

W tym czasie w kraju

W 1950 r. Polska wystąpiła z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od 1949 r. uczestniczyła w alternatywnej organizacji międzynarodowej stworzonej przez ZSRR – Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Konsekwencją tego było to, że głównym partnerem gospodarczym Polski stał się ZSRR i kraje satelickie. W 1950 r. wprowadzono nową złotówkę. Społeczeństwo utraciło wtedy dwie trzecie swoich zasobów gotówkowych. Wprowadzono zakaz posiadania obcych walut i złotych monet     ( należało je złożyć w banku). Ich posiadanie i obrót nimi traktowany był jako poważne przestępstwo.

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr