foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.”

Dnia 8 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy V a przybliżyli zgromadzonym uczniom oraz nauczycielom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Nie zabrakło również przepięknych recytacji wierszy oraz wzruszających pieśni, odśpiewanych przez szkolny zespół muzyczny „Złote nutki”.

Nad realizacją przedstawienia czuwały panie: Emilia Staniszewska, Marzena Skonieczna oraz Iwona Kamecka.

 

Dnia 24 X 2019 r. uczniowie klasy IV a uczestniczyli w lekcji muzealnej, którą prowadził archeolog Grzegorz Stasiełowicz. Uczniowie zwiedzali wystawę „Elbląg reconditus”, która opowiadała o dziejach przedwojennego miasta. Informacje o historii Elbląga i obiekty muzealne zawarte były w formie kalendarium, umieszczonego w monitorach. Dominującym elementem wystawy były ruiny i wijąca się wśród nich ścieżka zwiedzania. Ciekawym komponentem wystawy były efekty dźwiękowe. Na zakończenie zwiedzania uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawy film holograficzny pt. „Historie ponad granicami”.

Czytaj więcej: Uczniowie klasy IV a  zwiedzali  Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Dnia 12 listopada 2019 r. dzieci przebywające w świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, które związane były z 11 listopada 1918 r. Maluchy zapoznały się z sylwetką Józefa Piłsudskiego, oglądały album poświęcony tej osobie, przypomniały sobie polskie symbole narodowe. Na zakończenie zajęć uczniowie kolorowali ilustrację tematycznie związaną z zajęciami.

Czytaj więcej: Zajęcia o tematyce patriotycznej w bibliotece

05 listopada  odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg.  Wzięło w niej udział  42 radnych. Najważniejszym punktem obrad było przyjęcie nowego logo Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi radni podjęli też dwie kolejne ważne uchwały. Przyjęli nowy regulamin Młodzieżowej Rady Miasta oraz zatwierdzili zespoły problemowe.  Mandat Radnej Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg w maju tego roku otrzymała Julia Kot – uczennica klasy 8a, która reprezentowała nasza szkołę podczas obrad. Życzymy dalszego rozwoju i owocnej pracy na rzecz miasta.

Czytaj więcej: II sesja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg

W roku szkolnym 2019/2020 nasza placówka przystąpiła do szerszych działań w ramach projektu „BohaterOn w Twojej Szkole”. W ramach przeprowadzonych działań uczniowie wykonywali kartki dla Powstańców, pisali na nich swoje życzenia. W klasach VIII odbyły się lekcje historyczne związane z tematyką II wojny światowej: o społeczeństwie polskim podczas okupacji, planu „Burza” i Powstaniu Warszawskim, Polskim Państwie Podziemnym. Ponadto uczniowie wykonywali albumy, plakaty i lapbooki związane z powyższą tematyką.

Koordynatorami akcji w szkole byli nauczyciele: Tomasz Mizerski i Joanna Strach.

Czytaj więcej: „Bohater On w Twojej Szkole”

Dnia 11 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Rada Rodziców, emerytowani i aktualni pracownicy szkoły, dyrekcja i uczniowie. Organizatorami akademii byli uczniowie kl. III a z wychowawcą Bożeną Knapik oraz kl. VI b z wychowawcą Iwoną Sadlińską. Po przywitaniu oraz zaśpiewaniu hymnu państwowego, w obecności pocztu sztandarowego, Pani Dyrektor wręczyła nagrody zasłużonym pracownikom szkoły i złożyła wszystkim życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy III a oraz VI b, zespół wokalny SP8 Złota nuta i V a. Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną i działający w Samorządzie Uczniowskim obdarowali wszystkich drobnymi upominkami.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 19 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 uczestniczyli  w Marszu Zdrowia „Kocham Cię Życie”. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone przygotowanymi przez nauczyciela zajęciami, mającymi na celu uświadomienie istoty zdrowego stylu życia oraz profilaktyki nowotworowej. Młodzież samodzielnie wymyśliła hasło i przygotowała transparent, z którym wyruszyła na marsz pod opieką pani Marzeny Skoniecznej. Nasze hasło brzmiało „Zdrowo pij lepiej żyj”.

Czytaj więcej: SP 8 w Marszu Zdrowia „Kocham Cię Życie”

Od 7 do 11 października Szkoła Podstawowa nr 8 włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Programowanie w dzisiejszych czasach nie jest już tylko przeznaczone dla informatyków, ponieważ kodują już wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania, w naszej szkole   przygotowano zajęcia dla uczniów klas IV–VIII oraz wychowanków świetlicy socjoterapeutycznej.

Czytaj więcej: Europejski Tydzień Kodowania w Ósemce

W czwartek 10 października Szkoła Podstawowa nr 8, świętowała Międzynarodowy Dzień Drzewa.

W ramach obchodów w Szkole odbyło się szereg przedsięwzięć mających na celu uświadomienie uczniom, że drzewa pełnią nie tylko funkcję przyrodniczą, ale wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur i wytwarzają korzystny mikroklimat.

Czytaj więcej: Dzień Drzewa w Ósemce

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 9. edycja akcji (ŚDTM 2019) odbyła się 4 października 2019. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń.
W trakcie ŚDTM egzamin był znacznie przyjemniejszy! Ich główną formą były losy oróżnym stopniu trudności. Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole. W egzaminie ze znajomości tabliczki mnożenia wzięło udział 131 osób.

Czytaj więcej: IX ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczynki złożyły w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom ze szkoły wręczając im przy tym słodki upominek. W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na Najsympatyczniejszego chłopaka. Wasze typy zebrały przedstawicielki SU, a w głosowaniu mogły wziąć udział zarówno uczennice szkoły jak i żeńska kadra szkolna i pedagogiczna. Wybieraliśmy najsympatyczniejszego ucznia w dwóch kategoriach: klas (I-III) oraz klas ( IV-VIII) oraz najsympatyczniejszego nauczyciela. Wyniki plebiscytu oraz uroczyste wręczenie certyfikatów wraz z nagrodami odbędzie się na apelu porządkowym.      

Pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się, że na chłopców w klasach czekały niespodzianki przygotowane przez ich koleżanki jak i panie nauczycielki.

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka

Od 30 września do 4 października w bibliotece szkolnej prowadzona była akcja Tydzień Głośnego Czytania w ramach, której uczniowie klas starszych i młodszych czytali swoim rówieśnikom fragmenty wybranych nowości wydawniczych. Celem akcji była promocja czytelnictwa, zachęcanie do spontanicznego sięgania po książkę w wolnych chwilach. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej: Tydzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

Dnia 2 października 2019 r. uczniowie klasy 4 a wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z majsterkowania w Castoramie. Chłopcy samodzielnie konstruowali samoloty, dziewczynki kołyski dla lalek. Celem zajęć było rozbudzanie pasji do majsterkowania, pobudzanie wyobraźni uczniów, rozwijanie umiejętności manualnych, a także pogłębianie wiedzy i świadomości ekologicznej. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali dyplomy, drobne prezenty i wykonaną samodzielnie zabawkę. Opiekunkami dzieci były: p. Jolanta Gołębiewska i p. Joanna Strach.

Czytaj więcej: Warsztaty klasy 4 a w Castoramie 

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn-włącz historię”. Celem akcji jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski z XX w. W tym celu uczniowie mają okazję wykonać własnoręcznie kartkę dla Powstańców, napisać swoje życzenia do nich, a na specjalnych lekcjach z historii zapoznają się z wybranymi wydarzeniami historycznymi Polski z XX w.

Czytaj więcej: „BohaterOn – włącz historię”

W poniedziałek, 16 września, obchodziliśmy w klasach IV-VIII Międzynarodowy Dzień Kropki na języku polskim. Uczniowie obejrzeli krótki film „The dot – Kropka”. Główną bohaterką wspomnianego filmu jest dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki pomocy nauczyciela, uwierzyła w swoje możliwości.                        Następnie rozmawialiśmy o wartościach, swoich talentach, planach na przyszłość. Ostatnim zadaniem było poznanie związków frazeologicznych z wyrazem „kropka”.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kropki

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Alicja Bałchan powitała zebranych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególnie ciepło zostali przyjęci pierwszoklasiści, niektórzy wystraszeni, a inni wręcz przeciwnie  – odważnie- wkroczyli do sali wraz ze swoją wychowawczynią. Na nadchodzący rok szkolny Pani Dyrektor życzyła zebranym samych sukcesów, rozwijania własnych pasji oraz tego, by każdy czuł się w szkole bezpiecznie i dobrze.

Udanego roku!

Czytaj więcej: Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

Zwracam się z ogromną prośbą, o aktywny udział w akcji „Się gra się ma...Bezpieczny Playroom!”. Nasza świetlica bierze udział w konkursie, zorganizowanym przez firmę Hasbro, w którym można wygrać cenne nagrody, między innymi remont świetlicy, wyposażenie w naklejki i gry itp. Wystarczy wejść codziennie na stronę www.siegrasiema.com i oddać głos na naszą świetlicę.
Moi drodzy, w grupie siła, zawalczmy wspólnie o to, aby  dzieci spędzały czas w świetlicy jeszcze bardziej aktywnie! Każda osoba codziennie może oddać 1 głos (jednocześnie z różnych urządzeń, np.
i z komputera, i z telefonu). I tak każdego dnia – aż do 28 listopada. Zachęćcie do udziału rodzinę, przyjaciół, znajomych.

Link do głosowania: https://www.siegrasiema.com/swietlice/50

                      

                                       Pozdrawiam i dziękuję za każdy oddany głos

                                                    Jolanta Gołębiowska – kierownik świetlicyall4web