DSC02997strŚwięto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe. Uchwalenie Konstytucji 3 maja świętowane było w naszej szkole już 27 kwietnia w piątek, ze względu na dni wolne od zajęć szkolnych. Uroczysty apel przygotowała klasa VII a wraz z wychowawczynią p. Urszulą Tałuć. Siódmoklasiści przedstawili inscenizację oraz krótki rys

historyczny dotyczący okoliczności powstania Konstytucji. Całość uatrakcyjnił występ szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem p. Iwony Kameckiej. Wszyscy występujący uczniowie stanęli na wysokości zadania i w piękny, artystyczny sposób przybliżyli społeczności szkolnej jedno z najdonioślejszych wydarzeń z historii Polski.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie, w 1990 roku, przywrócony. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.