foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

2strDnia 17 września 2017 r. obchodziliśmy 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. O świcie 17 września 1939 r. potężny sąsiad ze wschodu napadł na Polskę. Agresja Sowietów była skoordynowana z agresją hitlerowskich Niemiec, które napadły na nas

1 września. Dokładnie 78 lat temu wojska radzieckie wkroczyły na tereny wschodniej Polski, obecnie Litwy, Ukrainy i Białorusi. Tym samym złamały wzajemny pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. Bardzo szybko zaczęły się represje wobec ludności, wywózki na Sybir, rozstrzelano elitę polskich oficerów i pochowano ich w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Wojna z Polską była konsekwencją zawartego w Moskwie traktatu niemiecko-sowieckiego z 23 sierpnia 1939 roku. Już od 1 września trwała współpraca Niemców i Rosjan przeciwko Polsce: sowieckie stacje radiolokacyjne naprowadzały naloty bombowców Luftwaffe na jednostki Wojska Polskiego na wschód od Wisły.

Wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, zebranych pocztów sztandarowych elbląskich szkół, a także klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych- oddaliśmy hołd pomordowanym w trakcie okupacji sowieckiej w latach 1939-1945 na cmentarzu pod Krzyżem Katyńskim przy ul. Agrykola. Tego dnia nie mogło zabraknąć rzeczywistych świadków - przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz Związku Sybiraków. Uroczystość została wzbogacona o montaż słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów z Gimnazjum nr 2. W uroczystościach wzięli udział uczniowie z klasy 7a i 7b wraz z opiekunami Panią Joanną Strach oraz Panem Tomaszem Mizerskim.

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr