foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

17 grudnia klasy 1 a i 2 a wraz z paniami Joanną Malec, Dorotą Szczepańską oraz Barbarą Podworską pojechały do Wioski Świętego Mikołaja w Drzewinie. Nasza wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem „żywej szopki” - poznaliśmy osiołka Gucia oraz alpaki, następnie zapoznaliśmy się ze zwyczajami mieszkańca wioski lapońskiej. W świątecznym kinie mogliśmy obejrzeć w jaki sposób robi się tradycyjne bombki. Po spacerze udaliśmy się do Szkoły Elfów i Domu Mikołaja. Tam wraz Elfami wzięliśmy udział w warsztatach robienia bombek i stroików świątecznych. Po emocjonujących wyzwaniach nadszedł upragniony moment – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wszyscy mogliśmy podzielić się świątecznymi marzeniami.  Pobyt w Mikołajkowej Krainie zakończył się otrzymaniem Certyfikatu Pomocnika Elfa oraz pysznym obiadkiem.

            W drodze powrotnej humory dopisywały, a uśmiech i szczęście bijące dookoła przyćmiewało szarą aurę za oknem.

Zapraszamy do fotorelacji.

Czytaj więcej: W wiosce Świętego Mikołaja

W dniu 4 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w warsztatach „MAJSTERKOWO” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu.

Uczniowie, pod czujnym okiem pracowników CASTORAMY, wykonywali: skrzynki, traktory, samochody i kołyski. Po zbiciu wszystkich elementów, każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu.

Zajęcia dały uczniom możliwość działań twórczych, rozwinęły wyobraźnię i zdolności manualne, a przede wszystkim rozwinęły ciekawość poznawczą.

Czytaj więcej: „MAJSTERKOWO” w CASTORAMIE – klasa II a

3 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIa wybrali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, który mieści się przy Placu Jagiellończyka 5. Pani Dyrektor Banku przywitała serdecznie wszystkie dzieci,
a następnie odczytała wiersz pt. „Ciuchy dla muchy”. Po odczytaniu wiersza zadała pytanie, o czym będzie mowa na zajęciach. Dzieci odpowiedziały, że
o pieniądzach. Następnie przeprowadziła z dziećmi rozmowę tematyczną:

  • Dlaczego mucha nie mogła kupić ubrań, które chciała mieć?
  • Co jest potrzebne, abyśmy mogli zrobić zakupy?
  • Do czego są potrzebne pieniądze?
  • Czy wszystko można kupić?
  • Co można kupić? Czego nie można kupić?
  • Czy wiecie, jaka waluta obowiązuje w Polsce?

Kolejnym zadaniem dzieci, było ułożenie układanki z rozsypanki obrazkowej na podstawie czytanego tekstu o dziejach pieniądza. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy pojawiły się pierwsze pieniądze, w jakiej postaci i jak na przestrzeni wieków zmieniał się ich wygląd. Dowiadują się także, jak funkcjonował handel bez pieniędzy i co dawniej pełniło rolę pieniądza.

Kolejnym elementem zajęć było wyjaśnienie słów: BANKNOT i NOMINAŁ. Następnie cała klasa została podzielona na grupy. Prowadząca zajęcia Pani przedstawiła i zapoznała uczniów z postaciami, które będę towarzyszyć im przez kolejną część zajęć: Filon, Netka, Misiek, Zyga, Maruda, Miećka, Laki Łuki, Wanda M. Każda grupa otrzymała kartki papieru i kredki oraz wizerunek dwóch postaci. Zadaniem grupy było narysowanie ubranek na zimę, które kupiłyby tym postaciom. Później każda z grup prezentowała swoja pracę. Podsumowaniem zajęć był quiz wiedzy o Banku. Dzieci, które bezbłędnie odpowiedziały na pytanie otrzymały niespodzianki.   

Czytaj więcej: Skąd wzięły się pieniądze? – wycieczka klasy IIa do Banku Spółdzielczego

W piątek 29 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole „ Andrzejkowa Nocka” dla uczniów klas I - IV. Nie zabrakło andrzejkowych wróżb, wspólnej pizzy, piżama party, walki na poduszki, nocnego seansu oraz rozmów do późnych godzin nocnych. Najwytrwalsi poszli spać daleko po północy:) Uczniowie klas młodszych niewyspani, ale bardzo zadowoleni wracali do domu.

            Nocne Andrzejki zorganizowały i przeprowadziły opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Joanna Malec oraz p. Iwona Kawałkowska.

W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, przebiegającego pod hasłem Wielokulturowość Kapitałem Przyszłości uczniowie przygotowali plakat informujący całą społeczność szkolną  o wydarzeniu.

Dzieci z klas I-III odwiedziła pani Łucja Woch – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Elblągu. Przybliżyła ona naszym najmłodszym uczniom temat wielokulturowości i zagadnień z nią związanych.

Dzieci wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Wielokulturowość”. Zwyciężył Jakub Goryszewski z klasy II.

 

Dla uczniów klas IV-VIII została przygotowana prezentacja i pogadanka, z zakresu tematyki wielokulturowości i jej znaczenia na rynku pracy.

Uczniowie klas starszych uczestniczyli w konkursie „Nieznane zawody”. Zwyciężczynią okazała się Klaudia Kondzielawa z klasy V.

Całość koordynowała pani Agnieszka Zagulska-Narwojsz, szkolny doradca zawodowy.

Czytaj więcej: „Wielokulturowość Kapitałem Przyszłości” 

Dnia 17. 10. 2019r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II a  z Łukaszem Geskiem, autorem tekstów, kompozytorem i wykonawcą muzycznym.

Na początku Pan Gesek opowiedział,  jak to się stało, że został muzykiem. Następnie omówił, jakie były początki jego kariery. Podkreślił, że należy rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, i że tylko wytrwałą praca można odnieść sukces, a także, że ważne jest robić w życiu to, co się lubi. Opowiadał, że koncertuje w Polsce i za granicą, a takie wyjazdy dają możliwość zobaczenia różnych ciekawych miejsc. W czasie spotkania zaprezentował swoje najnowsze piosenki oraz przeprowadził konkurs na znajomość tytułów piosenek w jego wykonaniu. Zwycięzcy otrzymali płytę z autografem Pana Łukasza. Dzieci zadawały wiele pytań, bo wiele spraw ich ciekawiło. Ta wizyta na długo zostanie w pamięci naszych drugoklasistów i na pewno będzie zachętą do rozwijania zdolności uczniów.

Czytaj więcej: Spotkanie z Łukaszem Geskiem

20 listopada 2019r. uczniowie klasy Ia uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu. Tematem zajęć praktycznych były skrzynki z drewna. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników CASTORAMY wykonały fantastyczne skrzynki i samochodziki. Każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu. Po skończonym zadaniu uczniowie otrzymali drobne upominki oraz wykonane przez siebie skrzynki i samochody. Dzieci pracując wyśmienicie się bawiły. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.

Czytaj więcej: Klasa 1 a na warsztatach w Castoramie

W dniu 13 listopada 2019r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu. Głównym celem warsztatów było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Natomiast tematem zajęć praktycznych były skrzynki z drewna. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników CASTORAMY, dzieci wraz z nauczycielkami- Panią Jolantą Gołębiowską i Barbarą Podworską, wykonały fantastyczne skrzynki. Po zbiciu wszystkich elementów, każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu. Za wykonane zadania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz wykonane skrzynki. Dzieci pracując wyśmienicie się bawiły. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.

Czytaj więcej: Warsztaty „Majsterkowo” w CASTORAMIE

12 listopada 2019r. uczniowie klasy Ia wybrali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, który mieści się przy Placu Jagiellończyka 5. Pani Dyrektor Banku przywitała serdecznie wszystkie dzieci,
a następnie odczytała wiersz pt. „Ciuchy dla muchy”. Po odczytaniu wiersza zadała pytanie, o czym będzie mowa na zajęciach. Dzieci odpowiedziały, że
o pieniądzach. Następnie przeprowadziła z dziećmi rozmowę tematyczną:

Czytaj więcej: Wycieczka do Banku Spółdzielczego – klasa Ia

Dnia 18 XI 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia pt. „Spędzam swój wolny czas czytając”. Uczennice klasy II a: Nadia Cieszkowska, Ada Gesek, Wiera Muszyńska czytały na głos fragmenty książeczki Danuty Wawiłow pt. „Kałużyści”. Laura Witkowska natomiast zarecytowała uczennicom dwa wiersze: „Jesień” i „Na straganie”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały ilustracje do usłyszanych utworów i wypożyczyły książki do domu.

Czytaj więcej: „Spędzam swój wolny czas czytając”

Dnia 9. 09. 2019r. uczniowie klasy II a z wychowawczynią  Alą Piotrowicz- Chont uczestniczyli w warsztatach  w Galerii El ,,Duży format , duża abstrakcja".

Celem warsztatów było rozwijanie fantazji dzieci poprzez zabawy z rysunkiem, umiejętność współpracy w grupie  oraz doskonalenie umiejętności manualnych. Dzieci w czasie warsztatów, z różnymi narzędziami w ręku, takimi jak mazaki czy grube kredki, z fantazją tworzyły prace za pomocą niekończących się, wijących linii. Tworzyły na dużym i malutkim formacie. Prace powstawały, gdy dzieci siedziały oraz wówczas, gdy były w ruchu. Zgodnie pracowały w grupie.

Dzieci w czasie zajęć wykazały się niesamowitą pomysłowością. Po wykonaniu prac odbył się ich wernisaż. Warsztaty wszystkim bardzo się podobały.

Czytaj więcej: Z wizytą w Galerii El

W dniu 26 października 2019 r. zuchy ze 121 Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Wesołe Pszczółki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 8, pod opieka Marzeny Skoniecznej, uczestniczyły w akcji ogłoszonej przez MEN „Szkoła Pamięta”. W ramach tej akcji zuchy udały się na Cmentarz Agrykola i mając na uwadze pamięć i szacunek wobec zmarłych, uprzątnęły zaniedbane groby. Sprzątanie zostało poprzedzone uświadomieniem dzieci na czym polega akcja i jaki jest jej cel.

Czytaj więcej: Szkoła Pamięta

Dnia 7. 10. 2019 r. uczniowie klasy I A i II A wraz z wychowawczyniami Joanną Malec, Alą Piotrowicz- Chont i nauczycielem wspomagającym Dorotą Szczepańską byli na w wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym ,,Osada Bajanówka". W gospodarstwie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, w czasie których wysłuchały „Legendy o Strażniku Wałowym z Koźlin”, następnie lepiły wały przeciwpowodziowe i sprawdzały, czy zostały dobrze wykonane. Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do przygotowywania konfitur z jabłek z przydomowego sadu. Obierali i kroili owoce, które gospodyni przesmażała. W czasie pracy dzieci rozmawiały o wartościach odżywczych jabłek. Następnie dzieci mogły posmakować konfitur z kanapkami, które własnoręcznie przygotowały, popijając kompotem, oczywiście z jabłek. Po pracy dzieci bawiły się na świeżym powietrzu. Na koniec pobytu każdy uczeń otrzymał słoik konfitur. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Czytaj więcej: W osadzie Bajanówka

Uczniowie klasy I a zrealizowali swój pierwszy projekt „Zwierzęta leśne”. Dzieci wcieliły się w rolę nauczycieli i sami przeprowadzili lekcje dla swoich Pań oraz kolegów z klasy. Pierwszaki ćwiczyły autoprezentację. Umiejętność tak ważną w dzisiejszym świecie.

Czytaj więcej: Zwierzęta leśne

Klasa 1 a pod opieką Pani Joanny Malec oraz Pani Doroty Szczepańskiej wybrała się do lasu „Bażantarnia”. Był piękny, słoneczny dzień. Odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Udało nam się usłyszeć śpiew ptaków i znaleźć prawdziwe „skarby” jesieni. Pogoda i humor nam dopisały. Nasze wesołe miny świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.

Czytaj więcej: W Bażantarni

Klasa 1 a wzięła udział w warsztatach z majsterkowania w sklepie budowlanym „Castorama”. Podczas samodzielnej pracy dzieci wykonały drewniane zabawki: dziewczynki kołyskę, a chłopcy samolot. To był wspaniały dzień. Nasi najmłodsi uczniowie pokazali, że nie straszny im młotek i gwoździe:)

Czytaj więcej: Warsztaty majsterkowania

Po wakacyjnej przerwie, czas wracać do szkoły. Od 1 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Czuwanie nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, to policyjne działania. 17 września, uczniów klas I-III odwiedził przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Elblągu p. Sylwester Kamecki, który przybliżył dzieciom zagadnienia bezpieczeństwa w drodze do szkoły, powrotnej i w szkole.

Lekcje z udziałem policjanta są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego i przypomina o zasadach współżycia społecznego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariusza Policji, który poza omówieniem najważniejszych przepisów, udzielił dzieciom porad praktycznych a także zapoznał z pracą policjanta. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się, bo nawyki te zostają na całe życie.

Czytaj więcej: Jestem bezpieczny – spotkanie z policjantem

W dniach od 16 do 21 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8  w Elblągu wraz z zuchami ze 121 Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Wesołe Pszczółki”   po raz kolejny włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”.

W akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, którym nie obce jest dobro naszej Ziemi. Oprócz sprzątania najbliższej okolicy w klasach i na zbiórce zuchowej odbyły się zajęcia „Jak należy żyć ekologicznie?”. Dzieci wykonywały również prace plastyczne z surowców wtórnych.

 

Dzięki temu przedsięwzięciu wzrosła świadomość ekologiczna uczniów.

                                                             Marzena Skonieczna

Czytaj więcej: Ósemka sprzątała świat

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Alicja Bałchan powitała zebranych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególnie ciepło zostali przyjęci pierwszoklasiści, niektórzy wystraszeni, a inni wręcz przeciwnie  – odważnie- wkroczyli do sali wraz ze swoją wychowawczynią. Na nadchodzący rok szkolny Pani Dyrektor życzyła zebranym samych sukcesów, rozwijania własnych pasji oraz tego, by każdy czuł się w szkole bezpiecznie i dobrze.

Udanego roku!

Czytaj więcej: Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Nasze certyfikaty

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

łDnia, 10 stycznia w naszej szkole grala WOŚP. W czasie jej trwania odbyła sie licytacja, kiermasz. Można było rownież skosztować przepysznych ciast, napić się kawy lub herbaty. Maluchy mogły pobawić się na torze przeszkod, pomalować fantazyjnie twarz lub wykonać zwierzątko z balonów. Spotkanie uswietnione zostało poprzez obejrzenie Jaselek i wysluchanie zespolu Złota nuta. Dziekujemy wszystkim za wszelkie zaangażowanie i wielką ofiarność na szczytny cel.
Uzbieraliśmy 2677,84 zł
all4web