Welcome to Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu   Click to listen highlighted text! Welcome to Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu Powered By GSpeech

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

Uczniowie klasy IVa uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci w roku szkolnym 2019/2020.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli liczne kompetencje społeczne m.in. samoświadomość, empatię, umiejętność współpracy oraz rozpoznawania emocji. Z zaangażowaniem i odwagą przyglądali się swoim uczuciom. Zdobyta wiedza i umiejętności będą dla uczniów pomocą w codziennym radzeniu sobie z emocjami.

W ramach projektu panie Ewa Mienicka i Jolanta Gołębiowska, wspólnie z uczniami, zrealizowały cykl 8 zajęć, spełniający założenia podstawy programowej.

Każdy uczeń, po powrocie do szkoły, otrzyma dyplom potwierdzający ukończenie projektu.

Uczniowie klasy Va z sukcesem ukończyli ogólnopolski projekt edukacyjny „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli umiejętności skutecznego planowania, organizacji oraz efektywnego działania.
Z zaangażowaniem i wytrwałością zdobywali wiedzę oraz rozwijali kompetencje społeczne. Nauczyli się również współpracować z innymi oraz rozpoznawać emocje. Uczniowie klasy Va odkryli w sobie pasję do planowania i obserwowania efektów sprawnego działania.

W ramach projektu panie Jolanta Gołębiowska i Ewa Mienicka, wspólnie z uczniami, zrealizowały cykl 8 zajęć rozwijających postawę przedsiębiorczą, spełniające założenia podstawy programowej.

Każdy uczeń, po powrocie do szkoły, otrzyma dyplom potwierdzający ukończenie projektu.

Dnia 04 marca 2020 roku uczniowie z klasy VIII a pod opieką p. U. Tułać i p. M. Myślińskiej udali się do Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia edukacyjne pt. „Z Małym Księciem w świecie wartości”. Były one prowadzone przez p. A. Olbryś. Podczas tego spotkania uczniowie utrwalili wiadomości z lektury, odnajdywali w tekście złote myśli, potrafili je interpretować. Młodzież pracowała na tabletach z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości.

            Dzięki tym zajęciom uczniom zapewniono możliwość wspólnej zabawy i nauki oraz rozwijano kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym; informatyczne; społeczne i obywatelskie; świadomość i ekspresję kulturalną.

Czytaj więcej: „Z Małym Księciem w świecie wartości”. 

Dnia 28 lutego 2020 roku uczniowie z klasy VII a i VIII a mieli okazję obejrzeć musical pt. „Hairspray” na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wycieczka została zorganizowana przez p. M. Myślińską i p. U. Tułać. Celem wyjazdu było przygotowanie młodzieży do odbioru dzieł sztuki teatralnej, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz wyposażenie uczniów w niezbędne wiadomości z zakresu teatru. Spektakl w reżyserii Bernarda Szyca dostarczył uczestnikom wielu nowych i ciekawych wrażeń.

Czytaj więcej: Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni

W okresie od września 2019 do stycznia 2020 roku, uczniowie klas IV-VIII, pod czujnym okiem nauczycieli, wykonywali zadania przewidziane regulaminem ogólnopolskiego konkursu „Uczeń bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Wykonanie zadań było oceniane przez jury. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 8 zadań. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zdobyliśmy certyfikat „Uczeń bezpieczny w sieci”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego.

Dnia 9 marca 2020 r. rozstrzygnięty został konkurs historyczny dla uczniów klas IV – VIII pt. „ Wybitni Polacy”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat wybranych, wybitnych Polaków, którzy zasłużyli się dla naszego kraju w różnych dziedzinach nauki, pisarzy, wybitnych żołnierzy uczestniczących w II wojnie światowej czy światowej sławy pianistów. Zwycięzcy konkursu otrzymali ciekawe nagrody książkowe, gry planszowe oraz dodatkowe oceny celujące z historii. Serdecznie im gratulujemy !!!!

                                    

                                                Zwycięzcy konkursu:

I miejsce – Klaudia Kondzielawa, kl. V a

II miejsce – Emilia Mucha, kl. IV a,

III miejsce - Julia Mucha, Kasia Kostrzewa, Eliza Byzdra, kl. VII a

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu historycznego pt. „Wybitni Polacy”.

Dnia 3 marca 2020 r. został rozstrzygnięty konkurs historyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów mimo, że niektóre pytania były podchwytliwe i wymagające dłuższego zastanowienia się. Zwycięzcy otrzymali dodatkowe oceny celujące z historii.

                                             Wyłonieni zwycięzcy:

I miejsce – Kasia Kostrzewa ( 14 655 pkt.)

II miejsce – Jessica Klimko ( 10 890 pkt.)

III miejsce – Wiktoria Kostrzewa ( 10 826 pkt.)

                           Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

Czytaj więcej:     Rozstrzygnięcie konkursu historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

„Godziny wychowawcze dla świata” to program edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej. W zajęciach biorą udział uczniowie klasy IVa. Żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety. Nie możemy uniknąć tych współzależności, jednak często trudno nam je zrozumieć.

Uczniowie wzięli już udział w zajęciach: „Różne perspektywy w patrzeniu na świat”, „Gdzie na świecie mieszka najwięcej ludzi?”, „Moi rówieśnicy w innych krajach”, „Dlaczego wszyscy ludzie na świecie powinni współpracować?”, „Do czego potrzebna ludziom woda?”

Celem zajęć jest nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, a także kształtowanie postaw, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości. W związku z tym na kolejnych zajęciach uczniowie i uczennice poznają takie wartości jak: odpowiedzialność, szacunek i otwartość.

Czytaj więcej: „Godziny wychowawcze dla świata”

W naszej szkole odbyły się zajęcia z akcesoriami jakie otrzymaliśmy od FUNIVERSITY. Dzięki doświadczeniom staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, co to są polimery?

Udział w zabawie wzięli uczniowie klasy VIII a. Do doświadczeń wykorzystaliśmy FUN Go, są to płyn i proszek, po zmieszaniu których powstają niesamowite rzeczy. Podczas naszej zabawy powstał FUN Go, tzn. „glutowata” substancja. Wykonanie naszego eksperymentu było proste, jednakże dzięki niemu mieliśmy możliwość obserwacji zmiany stanów skupienia. Mogliśmy sprawdzić jego właściwości, bawić się nim, rozciągać, rwać, rozgniatać …

Dzięki przeprowadzonemu doświadczeniu ósmoklasiści rozwijali wyobraźnię, umiejętności manualne, mogli poszerzyć swoją wiedzę. Poprzez mądrą, zapewniającą wszechstronny rozwój zabawę, młodzież jest inspirowana do samodzielnego szukania wiedzy oraz poznawania otaczającego nas świata.

Czytaj więcej:  Znakomita zabawa z polimerami

Dnia 10 lutego 2020 r. odbył się apel dla klas I-III i IV-VIII z okazji 75 rocznicy przyłączenia Elbląga do ziem polskich, który przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy VIII a . Na apelu przestawiono historię naszego miasta. Apel wzbogacony został  prezentacją, krótkim filmem dokumentalnym, puzzlami z zabytkami Elbląga i quizem dydaktycznym online.

13 lutego uczniowie klasy VIII a oraz VIII b reprezentowali naszą szkołę w I etapie międzyszkolnego Wielkiego Turnieju Lektur Szkolnych organizowanego przez III LO w Elblągu. Drużyna, w skład której weszli: Alicja Dzieżyc, Małgorzata Leśniewska, Aleksandra Noga, Piotr Sujkowski oraz Natalia Wlazło, musiała wykazać się nie tylko dobrą znajomością lektur, lecz także umiejętnością kreatywnego, logicznego myślenia oraz redagowania wypowiedzi pisemnej. Wszystko to odbywało się pod presją czasu. Jednak młodzież poradziła sobie doskonale z otrzymanymi zadaniami i tym samym jako jedna z pięciu najlepszych, elbląskich szkół dostała się do finału! Gratulujemy i trzymamy kciuki za podium!

Czytaj więcej: Wielki Turniej Lektur Szkolnych

Z uczniami klasy 5a i 4a dodatkowe zajęcia rozwijające odbywają się z wykorzystaniem innowacji pedagogicznej „Myślę, więc jestem – rozwijanie kreatywnego myślenia”. Innowacja ma na celu rozwijanie myślenia kreatywnego, logicznego i twórczego z wykorzystaniem metod aktywnych: metody sześciu myślowych kapeluszy de Bono i metody Walta Disneya. Zajęcia mają zachęcać i motywować uczniów do współpracy, dyskusji, twórczego rozwiązywania problemów, poszukiwania nowych rozwiązań i możliwości. Jakie jest nasze instynktowne podejście do podejmowania decyzji? Jeśli jesteśmy z natury optymistami, są szanse, że nie zawsze rozważymy potencjalne wady. Podobnie, jeśli jesteśmy bardzo ostrożni, nie przepadamy za ryzykiem, możemy nie skupić się na możliwościach, które mogłyby się otworzyć przy szerszym myśleniu. Jak więc rozważnie i trafnie podejmować określone decyzje? Z pomocą przychodzi Sześć Myślowych Kapeluszy Edwarda de Bono i metoda Walta Disneya. Najlepsze decyzje wynikają ze zmiany sposobu myślenia o problemach i analizowania ich z różnych punktów widzenia.

Czytaj więcej: „Myślę, więc jestem”  

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Uczeń bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach edukacyjnych. Wzięli udział w warsztatach „Wizerunek w sieci". Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie kreować własny wizerunek w sieci oraz dbać
o swoje bezpieczeństwo będąc on-line. Został stworzony kodeks bezpiecznego "serfowania po internecie", dokładnie omówiono ustawienia prywatności w popularnych portalach społecznościowych. W czasie zajęć dzieci tworzyły plakaty informujące o zagrożeniach w sieci.

Czytaj więcej:  „Uczeń bezpieczny w sieci”

Samorząd Uczniowski klas starszych wraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 włączył się do akcji charytatywnej pod hasłem „Pomoc dla Szymonka”

W dniach 17-18 grudnia 2019 r. zorganizowany został słodki kiermasz ciast i ciasteczek. Kiermasz był jedną z akcji organizowanych w SP 8, a zebrane pieniądze zostały przeznaczone na leczenie chłopca.

Wspólnie zebraliśmy 326,10 zł !!!

Szymon Kublik to 5 letni chłopiec z Elbląga od kwietnia 2019 r. walczy ze złośliwym guzem mózgu - Medulloblastoma IV stopnia złośliwości.

Czytaj więcej: Pomoc dla Szymka

Dnia 6 grudnia br., w dniu św. Mikołaja, szkolny Samorząd Uczniowski klas starszych, jak co roku zorganizował symboliczną celebrację tego święta. Przewodnicząca samorządu – Marika Kuriata wraz z innymi członkami samorządu, wcieliła się w rolę Mikołaja i obdarowała wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły słodkimi upominkami. Pojawienie się przedstawicieli Samorządu na korytarzach i w klasach  dużo radości.

Czy gry komputerowe szkodzą uczniom? – zorganizowanie spotkania z Policją/psychologiem na temat agresji i przemocy rówieśniczej wynikającej z fascynacji grami. Dnia 12 grudnia 2019 roku do klasy VIII a w Szkole Podstawowej nr 8 w Elblągu przyszły uczennice z Zespołu Szkół Pijarskich – Julia G. oraz Sandra G., aby przeprowadzić spotkanie z uczniami z klasy VIII a w obecności pań: M. Myślińskiej, U. Tułać i M. Radzińskiej na temat: „Czy gry komputerowe szkodzą uczniom?”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia tematu spotkania. Dziewczęta przedstawiły przygotowaną prezentację. Uczniowie reagowali, widząc screeny ze znanych im gier, szeroko je komentując. Po prezentacji uczennica odpowiadała na pytania skierowane bezpośrednio do niej. Pani pedagog wytłumaczyła pojęcie „uzależnienie behawioralne”. Po tym, rozmowa stawała się coraz bardziej otwarta. W końcu uczniowie zostali podzieleni na grupy. W każdej z nich zaczęli wypisywać pozytywne i negatywne następstwa grania w gry komputerowe. W podsumowaniu przedstawiciele grup dzielili się efektami swojej pracy.

Czytaj więcej: Czy gry komputerowe szkodzą uczniom?

16 grudnia w klasach ósmych odbyły się potyczki językowe z języka polskiego. Uczniowie pracując w grupach, rywalizowali ze sobą rozwiązując różnorodne zadania. Młodzież musiała wykazać się wiedzą ze znajomości motywów literackich, środków stylistycznych oraz lektur obowiązkowych. Była to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy przed Egzaminem Ósmoklasisty.

W potyczkach językowych VIII a zdobyła 84%, natomiast VIII b73%. Zwycięzcom gratulujemy!

Czytaj więcej: Potyczki językowe z języka polskiego

Zakończyliśmy Ogólnopolski Tydzień Wysyłania Kartek Pocztowych! #RazemNaŚwięta To dzięki Wam, drodzy uczniowie, udało się stworzyć 134 kartki świąteczne. Miło jest mi poinformować, że Wasze prace trafią do podopiecznych DPS „Niezapominajka” w Elblągu. Bardzo dziękuję klasom V-VIII oraz wychowawcom  za zaangażowanie w akcję, a poniżej przedstawiam efekty Waszej cudownej pracy.

Emilia Staniszewska.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Tydzień Wysyłania Kartek Pocztowych

Dnia 13.12.2019 r. rozstrzygnięty został konkurs literacko-biblioteczny dla kl. V-VIII pt. „Mój wymarzony dzień”. Jury wytypowało trzy prace uczniów, które zostały wyróżnione. Uczniowie, których prace zwyciężyły to:

Julia Mucha (kl.7 a), Jakub Falkowski (kl.5a) i Kasia Kostrzewa (kl.7a).

Zwycięzcy otrzymali świąteczne upominki.

Gratulujemy !!!!

Uczniowie klasy Va, wraz z wychowawczynią panią Emilią Staniszewską i panią Jolanta Gołębiowską, udali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Elblągu.

Na początku zajęć, pani dyrektor banku, poprosiła o wykonanie pierwszego zadania – na karteczkach należało napisać skojarzenia do wyrazu „OSZCZĘDZANIE”. Prowadząca omawiała różne rodzaje banków w Polsce. Dzieci uzupełniały, w grupach, karty pracy dotyczące funkcjonowania banków spółdzielczych. Poznały podstawowe usługi bankowe, m.in.: prowadzenie kont osobistych, czyli rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, udzielanie kredytów, możliwość oszczędzania, korzystanie z lokat, kart płatniczych i kredytowych.

Dzieci poznały pracę pań w banku oraz liczarkę – urządzenie do liczenia pieniędzy. Na zakończenie odbył się quiz. Pięć osób otrzymało nagrody za udzielenie poprawnych odpowiedzi. Każdy uczeń otrzymał niespodziankę. Na zakończenie wycieczki wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Czytaj więcej: Zadania i funkcje banków – wycieczka do Banku Spółdzielczego

Dnia 05 grudnia odbyły się zajęcia dla uczniów klas: V a, VI a, VI b, VII a, VIII a i VIII b nt: „Narkotyki – wrogowie naszej młodości”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu programu profilaktycznego w zakresie przeciwdziałania narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Przeprowadzone zostało przez psychologa profilaktyki i jakości życia – Tomasza Kozieję i Romana Krawczyńskiego z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału w Elblągu.

Celem zajęć było edukowanie młodych ludzi, ukazując negatywne skutki zażywania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz prezentując zdrowy, aktywny styl życia, bez uzależnień.

Czytaj więcej: Narkotyki – wrogowie naszej młodości

W dniu 5.12.19r. w Kamieniczkach Elbląskich przy ul. Św. Ducha 3-4 odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w Konkursie Plastycznym pt: „Plakat profilaktyczny 2019”. Niezmiernie miło jest mi poinformować, że prace uczennic naszej szkoły zostały wyróżnione wśród 53 nadesłanych prac. Są to: Eliza Byzdra, Wiktoria Kostrzewa, Paulina Olejnik. Otrzymały one nagrody w postaci bonów podarunkowych do sklepu sportowego. Organizatorem konkursu był Urząd Miejski w Elblągu - Departament Zdrowia i Spraw Społecznych. Gratuluje i zachęcam gorąco klasy VII-VIII do udziału w konkursie za rok. p. Katarzyna Szwemińska – opiekun

Czytaj więcej: Nasi uczniowie nagrodzeni

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny  - czas rodzinnych spotkań i prezentów. Jednak dla niektórych rodzin to okres smutny z różnych często niezależnych od nich powodów. Nie mają pieniędzy nie tylko na prezenty, ale nawet na podstawowe produkty żywnościowe.

            W związku z powyższym w dniach 3 - 4 grudnia 2019 r. na terenie szkoły odbył się kiermasz charytatywny, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski kl. I-IV i VIII a. Sprzedawano na nim pyszne ciasta oraz galaretkę wykonane przez rodziców. Dochód  ze sprzedaży wyniósł 373,50 zł. Zebrana kwota w całości została przeznaczona na zakup potrzebnej odzieży dla rodziny z akcji #RazemNaŚwięta „Szlachetna Paczka”. Nad przebiegiem kiermaszu czuwały p. Mariola Myślińska i p. Joanna Malec.

Czytaj więcej: Kiermasz charytatywny

18 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Zicherka z Kazimierzowa. Warsztaty były formą nagrody dla dzieci z klas V-VII, które szczególnie na tle klasy wyróżniają się swoim zaangażowaniem i sumiennością. Podczas zajęć dzieci wg wskazówek pani prowadzącej ozdobiły świece metodą decoupage wg własnego pomysłu.

Czytaj więcej: Warsztaty plastyczne

Szkolny zespół ,,Złota nuta”, pod opieką nauczycielki Iwony Kameckiej, 13.11.2019 wziął udział w powiatowym konkursie zorganizowanym przez SP23 w Elblągu. Dziewczynki, mimo że nie stanęły na podium, zostały zauważone przez lokalne media i nie tylko. Udzieliły wywiadu dla TVP Olsztyn, co można zobaczyć na stronie internetowej właśnie tej telewizji w wiadomościach wieczornych z tego dnia. Zachęcamy do oglądania J

Dla dziewczynek to kolejna przygoda, doświadczenie sceniczne i niezapomniane wrażenia, w miłej patriotycznej atmosferze.

Czytaj więcej: Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej ,,Ojczyzno ma…”

W dniu 27.11.19r. już po raz ósmy odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w Wojewódzkim Konkursie na Niemiecki Kalendarz Adwentowy. Niezmiernie miło jest mi poinformować, że uczennica naszej szkoły Wiktoria Kostrzewa zajęła III miejsce w kategorii Szkół Podstawowych powyżej 11 lat, a uczennice Eliza Byzdra, Paulina Olejnik oraz Kasia Kostrzewa otrzymały wyróżnienia w tej samej kategorii.
Organizatorami konkursu
jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
oraz Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu.

Czytaj więcej: ,, Wojewódzki Konkurs na Niemiecki Kalendarz Adwentowy’’

W dniu 28 listopada 2019r. klasa IVa wybrała się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, ul. Plac Jagiellończyka 5.

Celem zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia pieniądza w życiu człowieka. Pierwszym zadaniem dla uczniów w grupach, było wykonanie zadania – uzupełnienie przysłów z wyrazem „pieniądze”. Grupy poradziły sobie
z zadaniem bezbłędnie. Dzieci dowiedziały się, że współcześnie występują następujące rodzaje pieniądza: papierowy (banknoty), metalowy (monety), bezgotówkowy (np. obligacje). Do pieniądza bezgotówkowego zaliczamy także pieniądz plastikowy (karty płatnicze i kredytowe) oraz pieniądz elektroniczny (np. płatności on-line za pomocą Internetu, płatności za dobra i usługi za pomocą SMS). Następnie uczniowie klasy IVa wzięli udział w quizie o pieniądzach.

Czytaj więcej: Wizyta w Banku Spółdzielczym klasy IVa

Dnia 27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 4 a wzięli udział w drugich bezpłatnych warsztatach z majsterkowania w Castoramie. Chłopcy samodzielnie konstruowali samochody ciężarowe, dziewczynki natomiast stojaki. Celem zajęć było rozbudzanie pasji do majsterkowania, pobudzanie wyobraźni uczniów, rozwijanie umiejętności manualnych, a także pogłębianie wiedzy i świadomości ekologicznej. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali dyplomy, drobne prezenty i wykonaną samodzielnie zabawkę.                                        

Opiekunkami dzieci były: p. Jolanta Gołębiewska i p. Joanna Strach.

Czytaj więcej: Uczniowie klasy IV a w Castoramie

Uczniowie klasy Va biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”, którego organizatorem jest Uniwersytet Dzieci. Jednym z realizowanych zadań było stworzenie pojazdu, który jeździ. Uczniowie, pracując w zespołach, tworzyli z przygotowanych różnorodnych materiałów, wspólny projekt. Dzieci super poradziły sobie
i zrealizowały zadanie. Zajęcia w ramach projektu prowadzą: Pani Jolanta Gołębiowska i Pani Ewa Mienicka. Oto fotograficzna relacja z zajęć.

Czytaj więcej: Jak skutecznie działać w zespole?

Uczniowie klasy IVa i Va biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Wiem i działam” Polskiej Akcji Humanitarnej. Program to cykl zajęć o mądrym pomaganiu. Głównym celem zajęć jest zainteresowanie problematyką społeczną. Uczniowie wzięli udział w pierwszych zajęciach „Co to jest pomoc humanitarna?” Dzieci w parach uzupełniały karty pracy:

- wykreślankę „Czego brak, gdy przychodzi katastrofa naturalna?”,

- znajdowanie różnic w obrazkach „Różnice nie do przeoczenia”.

Czytaj więcej: „Wiem i działam”

W dniu 14 listopada 2019r. uczniowie klasy VIb udali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Banku oddział w Elblągu (Plac Jagiellończyka 5).

Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak różne mogą być kryteria, którymi posługujemy się przy wyborze kont osobistych oraz jakie korzyści czerpiemy z posiadania konta bankowego. Konta są wygodnym, funkcjonalnym, a przede wszystkim bezpiecznym sposobem zarządzania finansami, o coraz to większych możliwościach. Obecnie posiadanie konta bankowego jest właściwie koniecznością. W wielu sytuacjach życiowych konto bankowe jest nam potrzebne (przelewy, możliwość oszczędzania). Już w trakcie edukacji szkolnej młody człowiek jako klient banku może uczyć się gospodarowania własnymi pieniędzmi i korzystania z usług bankowych. Pani dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego na początku zajęć rozdała wszystkim kartki z prośbą, aby zapisali swoje imię, a następnie do każdej litery dopisali skojarzenie z oszczędzaniem pieniędzy. Prowadząca zajęcia wyjaśniała na bieżąco dzieciom trudne słowa.

Czytaj więcej: Czy warto mieć konto bankowe?

W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.”

Dnia 8 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy V a przybliżyli zgromadzonym uczniom oraz nauczycielom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Nie zabrakło również przepięknych recytacji wierszy oraz wzruszających pieśni, odśpiewanych przez szkolny zespół muzyczny „Złote nutki”.

Nad realizacją przedstawienia czuwały panie: Emilia Staniszewska, Marzena Skonieczna oraz Iwona Kamecka.

 

Dnia 24 X 2019 r. uczniowie klasy IV a uczestniczyli w lekcji muzealnej, którą prowadził archeolog Grzegorz Stasiełowicz. Uczniowie zwiedzali wystawę „Elbląg reconditus”, która opowiadała o dziejach przedwojennego miasta. Informacje o historii Elbląga i obiekty muzealne zawarte były w formie kalendarium, umieszczonego w monitorach. Dominującym elementem wystawy były ruiny i wijąca się wśród nich ścieżka zwiedzania. Ciekawym komponentem wystawy były efekty dźwiękowe. Na zakończenie zwiedzania uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawy film holograficzny pt. „Historie ponad granicami”.

Czytaj więcej: Uczniowie klasy IV a  zwiedzali  Muzeum Archeologiczno-Historyczne

05 listopada  odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg.  Wzięło w niej udział  42 radnych. Najważniejszym punktem obrad było przyjęcie nowego logo Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi radni podjęli też dwie kolejne ważne uchwały. Przyjęli nowy regulamin Młodzieżowej Rady Miasta oraz zatwierdzili zespoły problemowe.  Mandat Radnej Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg w maju tego roku otrzymała Julia Kot – uczennica klasy 8a, która reprezentowała nasza szkołę podczas obrad. Życzymy dalszego rozwoju i owocnej pracy na rzecz miasta.

Czytaj więcej: II sesja Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg

W roku szkolnym 2019/2020 nasza placówka przystąpiła do szerszych działań w ramach projektu „BohaterOn w Twojej Szkole”. W ramach przeprowadzonych działań uczniowie wykonywali kartki dla Powstańców, pisali na nich swoje życzenia. W klasach VIII odbyły się lekcje historyczne związane z tematyką II wojny światowej: o społeczeństwie polskim podczas okupacji, planu „Burza” i Powstaniu Warszawskim, Polskim Państwie Podziemnym. Ponadto uczniowie wykonywali albumy, plakaty i lapbooki związane z powyższą tematyką.

Koordynatorami akcji w szkole byli nauczyciele: Tomasz Mizerski i Joanna Strach.

Czytaj więcej: „Bohater On w Twojej Szkole”

Dnia 11 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Rada Rodziców, emerytowani i aktualni pracownicy szkoły, dyrekcja i uczniowie. Organizatorami akademii byli uczniowie kl. III a z wychowawcą Bożeną Knapik oraz kl. VI b z wychowawcą Iwoną Sadlińską. Po przywitaniu oraz zaśpiewaniu hymnu państwowego, w obecności pocztu sztandarowego, Pani Dyrektor wręczyła nagrody zasłużonym pracownikom szkoły i złożyła wszystkim życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy III a oraz VI b, zespół wokalny SP8 Złota nuta i V a. Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną i działający w Samorządzie Uczniowskim obdarowali wszystkich drobnymi upominkami.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 19 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 uczestniczyli  w Marszu Zdrowia „Kocham Cię Życie”. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone przygotowanymi przez nauczyciela zajęciami, mającymi na celu uświadomienie istoty zdrowego stylu życia oraz profilaktyki nowotworowej. Młodzież samodzielnie wymyśliła hasło i przygotowała transparent, z którym wyruszyła na marsz pod opieką pani Marzeny Skoniecznej. Nasze hasło brzmiało „Zdrowo pij lepiej żyj”.

Czytaj więcej: SP 8 w Marszu Zdrowia „Kocham Cię Życie”

Od 7 do 11 października Szkoła Podstawowa nr 8 włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Programowanie w dzisiejszych czasach nie jest już tylko przeznaczone dla informatyków, ponieważ kodują już wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania, w naszej szkole   przygotowano zajęcia dla uczniów klas IV–VIII oraz wychowanków świetlicy socjoterapeutycznej.

Czytaj więcej: Europejski Tydzień Kodowania w Ósemce

W czwartek 10 października Szkoła Podstawowa nr 8, świętowała Międzynarodowy Dzień Drzewa.

W ramach obchodów w Szkole odbyło się szereg przedsięwzięć mających na celu uświadomienie uczniom, że drzewa pełnią nie tylko funkcję przyrodniczą, ale wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur i wytwarzają korzystny mikroklimat.

Czytaj więcej: Dzień Drzewa w Ósemce

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. 9. edycja akcji (ŚDTM 2019) odbyła się 4 października 2019. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń.
W trakcie ŚDTM egzamin był znacznie przyjemniejszy! Ich główną formą były losy oróżnym stopniu trudności. Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole. W egzaminie ze znajomości tabliczki mnożenia wzięło udział 131 osób.

Czytaj więcej: IX ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczynki złożyły w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom ze szkoły wręczając im przy tym słodki upominek. W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na Najsympatyczniejszego chłopaka. Wasze typy zebrały przedstawicielki SU, a w głosowaniu mogły wziąć udział zarówno uczennice szkoły jak i żeńska kadra szkolna i pedagogiczna. Wybieraliśmy najsympatyczniejszego ucznia w dwóch kategoriach: klas (I-III) oraz klas ( IV-VIII) oraz najsympatyczniejszego nauczyciela. Wyniki plebiscytu oraz uroczyste wręczenie certyfikatów wraz z nagrodami odbędzie się na apelu porządkowym.      

Pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się, że na chłopców w klasach czekały niespodzianki przygotowane przez ich koleżanki jak i panie nauczycielki.

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka

Od 30 września do 4 października w bibliotece szkolnej prowadzona była akcja Tydzień Głośnego Czytania w ramach, której uczniowie klas starszych i młodszych czytali swoim rówieśnikom fragmenty wybranych nowości wydawniczych. Celem akcji była promocja czytelnictwa, zachęcanie do spontanicznego sięgania po książkę w wolnych chwilach. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej: Tydzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

Dnia 2 października 2019 r. uczniowie klasy 4 a wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z majsterkowania w Castoramie. Chłopcy samodzielnie konstruowali samoloty, dziewczynki kołyski dla lalek. Celem zajęć było rozbudzanie pasji do majsterkowania, pobudzanie wyobraźni uczniów, rozwijanie umiejętności manualnych, a także pogłębianie wiedzy i świadomości ekologicznej. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali dyplomy, drobne prezenty i wykonaną samodzielnie zabawkę. Opiekunkami dzieci były: p. Jolanta Gołębiewska i p. Joanna Strach.

Czytaj więcej: Warsztaty klasy 4 a w Castoramie 

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn-włącz historię”. Celem akcji jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski z XX w. W tym celu uczniowie mają okazję wykonać własnoręcznie kartkę dla Powstańców, napisać swoje życzenia do nich, a na specjalnych lekcjach z historii zapoznają się z wybranymi wydarzeniami historycznymi Polski z XX w.

Czytaj więcej: „BohaterOn – włącz historię”

W poniedziałek, 16 września, obchodziliśmy w klasach IV-VIII Międzynarodowy Dzień Kropki na języku polskim. Uczniowie obejrzeli krótki film „The dot – Kropka”. Główną bohaterką wspomnianego filmu jest dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki pomocy nauczyciela, uwierzyła w swoje możliwości.                        Następnie rozmawialiśmy o wartościach, swoich talentach, planach na przyszłość. Ostatnim zadaniem było poznanie związków frazeologicznych z wyrazem „kropka”.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kropki

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Alicja Bałchan powitała zebranych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególnie ciepło zostali przyjęci pierwszoklasiści, niektórzy wystraszeni, a inni wręcz przeciwnie  – odważnie- wkroczyli do sali wraz ze swoją wychowawczynią. Na nadchodzący rok szkolny Pani Dyrektor życzyła zebranym samych sukcesów, rozwijania własnych pasji oraz tego, by każdy czuł się w szkole bezpiecznie i dobrze.

Udanego roku!

Czytaj więcej: Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Nasze certyfikaty

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

Zmieniamy się dla Was!

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o cierpliwość.

Tymczasem zapraszamy na szkolnego Facebook'a

https://www.facebook.com/sp8elblag/

all4web
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech