W okresie od września 2019 do stycznia 2020 roku, uczniowie klas I-III, pod czujnym okiem wychowawców, wykonywali zadania przewidziane regulaminem ogólnopolskiego konkursu „Uczeń bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Wykonanie zadań było oceniane przez jury. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 8 zadań. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zdobyliśmy certyfikat „Uczeń bezpieczny w sieci”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego.
Od początku roku szkolnego w klasach I-III odbywają się wewnątrzklasowe turnieje gry w warcaby pod hasłem "W warcaby gram, same szóstki mam". Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach. Gra w warcaby sprawia im ogromną radość, a przy okazji rozwija koncentrację i cierpliwość, uczy samodzielności w podejmowaniu decyzji, trenuje pamięć, uczy myślenia abstrakcyjnego oraz gry fair-play. Cykliczne turnieje w pierwszym semestrze pozwoliły wyłonić klasowych mistrzów gry w warcaby. Nazwiska najlepszych graczy w poszczególnych klasach umieszczono na "Tablicy sukcesów":
Czytaj więcej: Zakończył się I etap turniejowej gry w warcaby
Dnia 11 lutego przybyły do naszej szkoły pięciolatki i sześciolatki z Przedszkola nr 5 i Przedszkola nr 10 na festyn pod hasłem „W karnawałowym nastroju”. Spotkanie odbyło się w hali sportowej. Goście zostali przywitani przez Panie: Dorotę Szczepańską i Alę Piotrowicz-Chont. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane stanowiska, na których dzieci mogły wykazać się sprawnością fizyczną i manualną. W programie imprezy znalazły się następujące atrakcje: dekorowanie masek karnawałowych, przechodzenie przez tunel w celu zdobycia serduszek i tworzenie z nich własnych kompozycji, układanie i kolorowanie puzzli, malowanie twarzy oraz skoki na trampolinie. Na koniec w karnawałowych rytmach wszyscy goście bawili się tańcząc z balonami. Przedszkolaki obejrzały wystawę wykonanych przez siebie kolorowych prac, przy których wykonano pamiątkowe zdjęcia. Każda grupa w nagrodę za aktywny udział otrzymała słodycze. Festyn zorganizowały panie: Dorota Szczepańska, Ala Piotrowicz-Chont i Joanna Malec.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Uczeń bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach edukacyjnych:
17 grudnia klasy 1 a i 2 a wraz z paniami Joanną Malec, Dorotą Szczepańską oraz Barbarą Podworską pojechały do Wioski Świętego Mikołaja w Drzewinie. Nasza wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem „żywej szopki” - poznaliśmy osiołka Gucia oraz alpaki, następnie zapoznaliśmy się ze zwyczajami mieszkańca wioski lapońskiej. W świątecznym kinie mogliśmy obejrzeć w jaki sposób robi się tradycyjne bombki. Po spacerze udaliśmy się do Szkoły Elfów i Domu Mikołaja. Tam wraz Elfami wzięliśmy udział w warsztatach robienia bombek i stroików świątecznych. Po emocjonujących wyzwaniach nadszedł upragniony moment – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wszyscy mogliśmy podzielić się świątecznymi marzeniami. Pobyt w Mikołajkowej Krainie zakończył się otrzymaniem Certyfikatu Pomocnika Elfa oraz pysznym obiadkiem.
W drodze powrotnej humory dopisywały, a uśmiech i szczęście bijące dookoła przyćmiewało szarą aurę za oknem.
Zapraszamy do fotorelacji.
W dniu 4 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w warsztatach „MAJSTERKOWO” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu.
Uczniowie, pod czujnym okiem pracowników CASTORAMY, wykonywali: skrzynki, traktory, samochody i kołyski. Po zbiciu wszystkich elementów, każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu.
Zajęcia dały uczniom możliwość działań twórczych, rozwinęły wyobraźnię i zdolności manualne, a przede wszystkim rozwinęły ciekawość poznawczą.
3 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIa wybrali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, który mieści się przy Placu Jagiellończyka 5. Pani Dyrektor Banku przywitała serdecznie wszystkie dzieci,
a następnie odczytała wiersz pt. „Ciuchy dla muchy”. Po odczytaniu wiersza zadała pytanie, o czym będzie mowa na zajęciach. Dzieci odpowiedziały, że
o pieniądzach. Następnie przeprowadziła z dziećmi rozmowę tematyczną:
Kolejnym zadaniem dzieci, było ułożenie układanki z rozsypanki obrazkowej na podstawie czytanego tekstu o dziejach pieniądza. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy pojawiły się pierwsze pieniądze, w jakiej postaci i jak na przestrzeni wieków zmieniał się ich wygląd. Dowiadują się także, jak funkcjonował handel bez pieniędzy i co dawniej pełniło rolę pieniądza.
Kolejnym elementem zajęć było wyjaśnienie słów: BANKNOT i NOMINAŁ. Następnie cała klasa została podzielona na grupy. Prowadząca zajęcia Pani przedstawiła i zapoznała uczniów z postaciami, które będę towarzyszyć im przez kolejną część zajęć: Filon, Netka, Misiek, Zyga, Maruda, Miećka, Laki Łuki, Wanda M. Każda grupa otrzymała kartki papieru i kredki oraz wizerunek dwóch postaci. Zadaniem grupy było narysowanie ubranek na zimę, które kupiłyby tym postaciom. Później każda z grup prezentowała swoja pracę. Podsumowaniem zajęć był quiz wiedzy o Banku. Dzieci, które bezbłędnie odpowiedziały na pytanie otrzymały niespodzianki.
Czytaj więcej: Skąd wzięły się pieniądze? – wycieczka klasy IIa do Banku Spółdzielczego
W piątek 29 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole „ Andrzejkowa Nocka” dla uczniów klas I - IV. Nie zabrakło andrzejkowych wróżb, wspólnej pizzy, piżama party, walki na poduszki, nocnego seansu oraz rozmów do późnych godzin nocnych. Najwytrwalsi poszli spać daleko po północy:) Uczniowie klas młodszych niewyspani, ale bardzo zadowoleni wracali do domu.
Nocne Andrzejki zorganizowały i przeprowadziły opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Joanna Malec oraz p. Iwona Kawałkowska.
W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, przebiegającego pod hasłem „Wielokulturowość Kapitałem Przyszłości” uczniowie przygotowali plakat informujący całą społeczność szkolną o wydarzeniu.
Dzieci z klas I-III odwiedziła pani Łucja Woch – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Elblągu. Przybliżyła ona naszym najmłodszym uczniom temat wielokulturowości i zagadnień z nią związanych.
Dzieci wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Wielokulturowość”. Zwyciężył Jakub Goryszewski z klasy II.
Dla uczniów klas IV-VIII została przygotowana prezentacja i pogadanka, z zakresu tematyki wielokulturowości i jej znaczenia na rynku pracy.
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w konkursie „Nieznane zawody”. Zwyciężczynią okazała się Klaudia Kondzielawa z klasy V.
Całość koordynowała pani Agnieszka Zagulska-Narwojsz, szkolny doradca zawodowy.
Dnia 17. 10. 2019r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II a z Łukaszem Geskiem, autorem tekstów, kompozytorem i wykonawcą muzycznym.
Na początku Pan Gesek opowiedział, jak to się stało, że został muzykiem. Następnie omówił, jakie były początki jego kariery. Podkreślił, że należy rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, i że tylko wytrwałą praca można odnieść sukces, a także, że ważne jest robić w życiu to, co się lubi. Opowiadał, że koncertuje w Polsce i za granicą, a takie wyjazdy dają możliwość zobaczenia różnych ciekawych miejsc. W czasie spotkania zaprezentował swoje najnowsze piosenki oraz przeprowadził konkurs na znajomość tytułów piosenek w jego wykonaniu. Zwycięzcy otrzymali płytę z autografem Pana Łukasza. Dzieci zadawały wiele pytań, bo wiele spraw ich ciekawiło. Ta wizyta na długo zostanie w pamięci naszych drugoklasistów i na pewno będzie zachętą do rozwijania zdolności uczniów.
20 listopada 2019r. uczniowie klasy Ia uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu. Tematem zajęć praktycznych były skrzynki z drewna. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników CASTORAMY wykonały fantastyczne skrzynki i samochodziki. Każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu. Po skończonym zadaniu uczniowie otrzymali drobne upominki oraz wykonane przez siebie skrzynki i samochody. Dzieci pracując wyśmienicie się bawiły. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.
W dniu 13 listopada 2019r. uczniowie klasy IIa uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez CASTORAMĘ w Elblągu. Głównym celem warsztatów było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Natomiast tematem zajęć praktycznych były skrzynki z drewna. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników CASTORAMY, dzieci wraz z nauczycielkami- Panią Jolantą Gołębiowską i Barbarą Podworską, wykonały fantastyczne skrzynki. Po zbiciu wszystkich elementów, każda praca została wykonana bardzo starannie i ozdobiona według własnego pomysłu. Za wykonane zadania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz wykonane skrzynki. Dzieci pracując wyśmienicie się bawiły. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.
12 listopada 2019r. uczniowie klasy Ia wybrali się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Sztumie, oddział w Elblągu, który mieści się przy Placu Jagiellończyka 5. Pani Dyrektor Banku przywitała serdecznie wszystkie dzieci,
a następnie odczytała wiersz pt. „Ciuchy dla muchy”. Po odczytaniu wiersza zadała pytanie, o czym będzie mowa na zajęciach. Dzieci odpowiedziały, że
o pieniądzach. Następnie przeprowadziła z dziećmi rozmowę tematyczną:
Dnia 9. 09. 2019r. uczniowie klasy II a z wychowawczynią Alą Piotrowicz- Chont uczestniczyli w warsztatach w Galerii El ,,Duży format , duża abstrakcja".
Celem warsztatów było rozwijanie fantazji dzieci poprzez zabawy z rysunkiem, umiejętność współpracy w grupie oraz doskonalenie umiejętności manualnych. Dzieci w czasie warsztatów, z różnymi narzędziami w ręku, takimi jak mazaki czy grube kredki, z fantazją tworzyły prace za pomocą niekończących się, wijących linii. Tworzyły na dużym i malutkim formacie. Prace powstawały, gdy dzieci siedziały oraz wówczas, gdy były w ruchu. Zgodnie pracowały w grupie.
Dzieci w czasie zajęć wykazały się niesamowitą pomysłowością. Po wykonaniu prac odbył się ich wernisaż. Warsztaty wszystkim bardzo się podobały.
W dniu 26 października 2019 r. zuchy ze 121 Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Wesołe Pszczółki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 8, pod opieka Marzeny Skoniecznej, uczestniczyły w akcji ogłoszonej przez MEN „Szkoła Pamięta”. W ramach tej akcji zuchy udały się na Cmentarz Agrykola i mając na uwadze pamięć i szacunek wobec zmarłych, uprzątnęły zaniedbane groby. Sprzątanie zostało poprzedzone uświadomieniem dzieci na czym polega akcja i jaki jest jej cel.
Dnia 7. 10. 2019 r. uczniowie klasy I A i II A wraz z wychowawczyniami Joanną Malec, Alą Piotrowicz- Chont i nauczycielem wspomagającym Dorotą Szczepańską byli na w wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym ,,Osada Bajanówka". W gospodarstwie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, w czasie których wysłuchały „Legendy o Strażniku Wałowym z Koźlin”, następnie lepiły wały przeciwpowodziowe i sprawdzały, czy zostały dobrze wykonane. Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do przygotowywania konfitur z jabłek z przydomowego sadu. Obierali i kroili owoce, które gospodyni przesmażała. W czasie pracy dzieci rozmawiały o wartościach odżywczych jabłek. Następnie dzieci mogły posmakować konfitur z kanapkami, które własnoręcznie przygotowały, popijając kompotem, oczywiście z jabłek. Po pracy dzieci bawiły się na świeżym powietrzu. Na koniec pobytu każdy uczeń otrzymał słoik konfitur. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Uczniowie klasy I a zrealizowali swój pierwszy projekt „Zwierzęta leśne”. Dzieci wcieliły się w rolę nauczycieli i sami przeprowadzili lekcje dla swoich Pań oraz kolegów z klasy. Pierwszaki ćwiczyły autoprezentację. Umiejętność tak ważną w dzisiejszym świecie.
Klasa 1 a pod opieką Pani Joanny Malec oraz Pani Doroty Szczepańskiej wybrała się do lasu „Bażantarnia”. Był piękny, słoneczny dzień. Odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Udało nam się usłyszeć śpiew ptaków i znaleźć prawdziwe „skarby” jesieni. Pogoda i humor nam dopisały. Nasze wesołe miny świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Klasa 1 a wzięła udział w warsztatach z majsterkowania w sklepie budowlanym „Castorama”. Podczas samodzielnej pracy dzieci wykonały drewniane zabawki: dziewczynki kołyskę, a chłopcy samolot. To był wspaniały dzień. Nasi najmłodsi uczniowie pokazali, że nie straszny im młotek i gwoździe:)
Po wakacyjnej przerwie, czas wracać do szkoły. Od 1 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Czuwanie nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, to policyjne działania. 17 września, uczniów klas I-III odwiedził przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Elblągu p. Sylwester Kamecki, który przybliżył dzieciom zagadnienia bezpieczeństwa w drodze do szkoły, powrotnej i w szkole.
Lekcje z udziałem policjanta są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego i przypomina o zasadach współżycia społecznego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariusza Policji, który poza omówieniem najważniejszych przepisów, udzielił dzieciom porad praktycznych a także zapoznał z pracą policjanta. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się, bo nawyki te zostają na całe życie.
W dniach od 16 do 21 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Elblągu wraz z zuchami ze 121 Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Wesołe Pszczółki” po raz kolejny włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”.
W akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, którym nie obce jest dobro naszej Ziemi. Oprócz sprzątania najbliższej okolicy w klasach i na zbiórce zuchowej odbyły się zajęcia „Jak należy żyć ekologicznie?”. Dzieci wykonywały również prace plastyczne z surowców wtórnych.
Dzięki temu przedsięwzięciu wzrosła świadomość ekologiczna uczniów.
Marzena Skonieczna
2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Alicja Bałchan powitała zebranych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególnie ciepło zostali przyjęci pierwszoklasiści, niektórzy wystraszeni, a inni wręcz przeciwnie – odważnie- wkroczyli do sali wraz ze swoją wychowawczynią. Na nadchodzący rok szkolny Pani Dyrektor życzyła zebranym samych sukcesów, rozwijania własnych pasji oraz tego, by każdy czuł się w szkole bezpiecznie i dobrze.
Udanego roku!