11 czerwca 2019 roku został podsumowany z uczniami klasy 5b projekt edukacyjny „Klimatyczna klasa”. Każdy uczeń otrzymał dyplom za udział w ogólnopolskim projekcie. Na zakończenie zajęć zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
12 czerwca 2019 roku w krużganku Galerii EL przy ul. Kuśnierskiej odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji konkursu plastycznego "wyŁADnijmy Elbląg" pod hasłem „Rysuję, maluję – odkrywam moje miasto”. Organizatorem konkursu był Departament Urbanistyki i Architektury UM przy współpracy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Swoje prace na konkurs wykonało 8 dziewcząt: Alicja Komycz, Julia Hainich, Lena Opiela i Nikola Łaszkiewicz z klasy 5b oraz Eliza Byzdra, Wiktoria Kostrzewa, Alicja Paziewska i Marika Kuriata z klasy 6a. Głównym celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy estetyki przestrzeni publicznej Elbląga.
Czytaj więcej: Podsumowanie konkursu plastycznego "wyŁADnijmy Elbląg"
Dzień 5. 06. 2019 r. - to Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska, który został ustanowiony przez ONZ na konferencji w Sztokholmie w 1972 r i jest corocznie obchodzony w kilkudziesięciu krajach. W Elblągu z okazji tego dnia Prezydent Miasta - Pan Witold Wróblewski wręczył nagrody uczniom elbląskich szkół, najbardziej zaangażowanym w działania na rzecz ochrony środowiska w mieście. Pani Grażyna Wojtczak oraz Ala Chont wytypowały z naszej szkoły dwie uczennice: Wiktorię Kostrzewę i Elizę Byzdrę z VI klasy. W miejscu rozdania nagród pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg przygotowali ciekawe stoisko edukacyjno – promocyjne. Rozmawiali o lesie i przeprowadzali gry i konkursy .
Dnia 28. 05. 2019 r. uczniowie klasy IV a: Karolina Mikołajczyk i Dorian Skinder brali udział w międzyszkolnym konkursie ,,Czwartoklasiści przepisy znają i je przestrzegają" zorganizowanym przez SP nr 19. Celem konkursu było promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, propagowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz uświadomienie roli roweru jako ekologicznego środka transportu. Czwartoklasiści musieli wykazać się wiedzą z zakresu wychowania komunikacyjnego oraz praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zajęli trzecie miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała pani Ala Piotrowicz-Chont.
Czytaj więcej: ,,Czwartoklasiści przepisy znają i je przestrzegają"
Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego klas starszych: Julia Kot z klasy VII a i Kinga Gałecka z klasy VIII b zostały radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg. Podczas uroczystej, inauguracyjnej Sesji 30. 06. 19 r. złożyły wraz innymi radnymi z elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych ślubowanie oraz wybrały swojego przewodniczącego.
„Chciałbym abyście Wy, jako młodzi ludzie z głowami pełnymi pomysłów, włączali się w różnego rodzaju inicjatywy, a my będziemy mogli liczyć na wasze pomysły” - tymi słowami do młodych radnych zwrócił się Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Trzymamy kciuki Dziewczyny!!! :)
Czytaj więcej: Nasi przedstawiciele w Młodzieżowej Radzie Miasta
Dnia 18.05.2019 r. uczniowie klas I-VIII byli na jednodniowej wycieczce we Fromborku. Wycieczkę rozpoczął spacer po molo, gdzie dzieci zobaczyły linię brzegową Zalewu Wiślanego oraz zapoznały się z florą i fauną tego terenu. Następnie uczniowie przeszli na Wzgórze Katedralne, gdzie w planetarium obejrzeli seans, w czasie którego zobaczyli obrazy nieba, widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku oraz drogę Słońca, planet i komet. Po krótkim odpoczynku dzieci przeszły do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie obejrzały eksponaty związane z życiem i pracą naszego słynnego astronoma. Na koniec uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Medycyny, w którym zobaczyli przedmioty, fotografie i rękopisy związane z medycyną.
W apelu uczestniczyły klasy V-VIII oraz klasy I-IV. Klasa 7 b przybliżyła nam to święto, przedstawiając najważniejsze informacje dotyczące Dnia Zwycięstwa. Uczniowie dowiedzieli się, że uroczystość obchodzona 8 maja, upamiętnia wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej w Europie. Został przedstawiony również film, który zobrazował najważniejsze wydarzenia II wojny światowej.
Czytaj więcej: 8 maja w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Zwycięstwa.
Uczniowie klasy 5b, od września do maja, wspólnie z panią Ewą Mienicką
i Jolantą Gołębiowską, brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Klimatyczna klasa” zorganizowanym przez Uniwersytet Dzieci. „Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew? Jak w prosty sposób sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste? Dlaczego powstają silne wiatry i jakie skutki mogą wywołać? Jak popularyzować wiedzę na temat ochrony klimatu?” - te i wiele innych tematów czekały dzieci podczas realizacji cyklu zajęć pełnych obserwacji i doświadczeń z przyrody. Udział w projekcie, pomógł kształtować kompetencje społeczne uczniów i rozszerzyć ich wiedzę przyrodniczą. Dzięki pracy w grupie, dzieci nauczyły się, jak twórczo rozwiązywać problemy i jak komunikować się w zespole. Dzieci przekonały się, jak ciekawa może być nauka.
2 kwietnia uczniowie klas 8, wraz z wychowawcami i szkolnym doradcą zawodowym, odwiedzili Elbląskie Targi Pracy i Edukacji. Przyszli absolwenci naszej szkoły, mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną elbląskich szkół ponadpodstawowych. Każda z placówek prezentowała ofertę kształcenia, przygotowaną na rok szkolnym 2019/20120.
Dnia 26 marca 2019 r. uczniowie klasy VIII a i VIII b uczestniczyli w prelekcji o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, którą poprowadził dr Bartosz Januszewski, historyk z IPN.
Podczas tej wyjątkowej lekcji historii młodzież wysłuchała wykładu, skupiającego się na bohaterskich postawach Polaków wobec Żydów, zapoznała się m.in. z wyjątkową rodziną Ulmów z Markowej, która za pomoc Żydom zapłaciła najwyższą cenę. Rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali Wiktorię i Józefa Ulmów, ich szóstkę dzieci oraz ukrywające się pod ich dachem dwie żydowskie rodziny, liczące łącznie osiem osób. To właśnie w rocznicę zamordowania tej rodziny, 24 marca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Uczniowie klasy 5b, wspólnie z panią Ewą Mienicką i Jolantą Gołebiowską, biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Klimatyczna klasa” zorganizowanym przez Uniwersytet Dzieci. W czasie zajęć „Jaką rolę odgrywają drzewa?” uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. „W jaki sposób oddychają drzewa?”, „Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew?” , „ Po co potrzebne są nam drzewa?”, „Jakie drzewa i krzewy chronią nas przed zanieczyszczeniami powietrza?”, „Gdzie sadzimy drzewa w mieście?”.
Dnia 22 marca 2019 r. uczniowie klasy VIII b i VII b odwiedzili Komendę Miejską Policji . W trakcie wizyty zostaliśmy zapoznani z codzienną pracą policjanta, jego wyposażeniem służbowym, umundurowaniem. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wybranych pomieszczeń w Komendzie Miejskiej Policji. Atrakcją wycieczki były policyjne radiowozy, do których można było wsiąść i poczuć się jak prawdziwy policjant. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.
21 marca jest nie tylko pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Jest również Światowym Dniem Poezji – świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku. Dzień poezji to czas promocji czytania, pisania, publikowania oraz nauczania poezji na całym świecie. Dlatego też tego dnia w naszej szkole, lekcje języka polskiego prowadzone przez panią Staniszewską, były inne niż zawsze.
15 marca odbyły się w naszej szkole Międzyklasowe Potyczki Klas VIII z języka polskiego. W rozgrywkach brało udział jedenaścioro uczniów z klasy VIII A oraz VIII B. Każdy uczeń otrzymał swój numer. Osoba, której numerek został wylosowany przez nauczyciela prowadzącego, wychodziła na forum klasy i losowała pytanie. Jeżeli odpowiedziała indywidualnie, otrzymała 2 punkty.
Czytaj więcej: Międzyklasowe Potyczki Klas VIII z języka polskiego
Dnia 8 lutego 2019 r. opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, w składzie: Joanna Malec, Iwona Kawałkowska oraz Katarzyna Szwemińska, a także nauczyciele Grażyna Wojtczak i Tomasz Mizerski zorganizowali zabawę karnawałową dla klas IV-VIII. Na uczniów, prócz tańców i dobrej muzyki, czekały także konkursy m.in. najlepsza para karnawału czy taniec z dmuchanym balonem.
Dnia 4 marca 2019 roku o godz. 1600, w sali konferencyjnej Biura Poselskiego Pana Jerzego Wilka w Elblągu, odbyło się otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci - Polskie Podziemie Antykomunistyczne w latach 1944 - 1963”.
W tym roku obchodzimy to święto już po raz dziewiąty. Z tej okazji w klasach młodszych i starszych odbyły się specjalne lekcje historyczne poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Czytaj więcej: Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dnia 27 lutego 2019 roku uczniowie klasy VI a z wychowawcą i pedagogiem szkolnym udali się do Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza, które mieści się w Domu Chorego LAZARUS. Wspólnie z podopiecznymi obejrzeli spektakl profilaktyczny w wykonaniu teatru z Krakowa pt. „Przypowieść o dobroci”. Spektakl przybrał formę interaktywną – podopieczni i uczniowie zasiadający na widowni mieli możliwość razem z aktorami współtworzenia przedstawienia, wspólnie śpiewali piosenki. Publiczność żywo reagowała na to, co dzieje się na scenie i chętnie włączała się w zabawy prowadzone przez aktorów.
Od dnia 27 lutego do 8 marca uczniowie naszej szkoły mogą zapoznać się z wystawą projektów dotyczących szkodliwych dla zdrowia skutków palenia papierosów i e-papierosów. Interesująca wystawa powyższych prac jest efektem wcześniejszych godzin wychowawczych, na których poruszony był ten temat.
Czytaj więcej: Wystawa projektów klasy VIII b w bibliotece szkolnej
Uczniowie klasy IV a pracowali metodą projektu, z lekturą „Tajemniczy ogród”. Podsumowaniem pracy dzieci było wykorzystanie techniki, którą nazywamy „Lekturą w pudełku”. Technika ta, podobnie jak lapbook, pobudza kreatywność uczniów. Polega ona na zaprezentowaniu w pudełku (np. po butach) dowolnego wydarzenia z przeczytanej książki. Uczniowie wykorzystali w swych pracach różne materiały, które przynieśli ze sobą z domu. Była plastelina, bibuła, muszelki przywiezione znad morza oraz kamienie… Efekty pracy były wspaniałe, a treść powieści została lepiej zapamiętana.
W ramach współpracy z Międzyszkolnym Kołem Historycznym, uczniowie klasy 7a wzięli udział w niecodziennej rewii mody z elementami stroju z okresu powstania styczniowego. Impreza odbyła się 22 lutego 2019 r. w zabytkowej kaplicy Biblioteki Elbląskiej i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów elbląskich szkół. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Kot, Zuzia Stępczyńska, Julia Ługiewicz, Wiktoria Jasińska i Paweł Myszkowski.
Klasy siódme, rozpoczęły w II semestrze cykl zajęć z doradztwa zawodowego.
Na ostatnim spotkaniu uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością zawodów na każdą z liter alfabetu.
Wszyscy poradzili sobie wspaniale.
Gratulacje!!!
Dnia 18 I 2019 r. uczniowie klasy VIII b ( Wiktoria Szymczyk, Kacper Czerski, Martyna Ronowicz, Zuzia Kłosińska i Kinga Czerska) wzięli udział w inscenizacji historycznej w związku z przypadającą w tym roku 156 rocznicą Powstania Styczniowego. Po inscenizacji uczniowie MKH zapalili znicze, upamiętniające wydarzenia z 1863 r., przed tablicą poświęconą pamięci Romualda Traugutta.
Czytaj więcej: ,, Wojewódzki Konkurs na Niemiecki Kalendarz Adwentowy’’
Dnia 29 listopada uczniowie klas VIII uczestniczyli w inscenizacji, która odbyła się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Impreza przygotowana została z okazji 188 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W trakcie inscenizacji szturmu na Arsenał
Czytaj więcej: Współpraca z Międzyszkolnym Kołem Historycznym
Ostatnie miesiące w tym roku szkolnym, to był gorący czas dla zespołu szkolnego Złota Nuta, który w klimacie patriotycznym uświetniał różne uroczystości szkolne i pozaszkolne. Dziewczynki przedstawiały takie piosenki jak: Flaga, Taki kraj, Jestem Polakiem, Gdy szło wojsko raz ulicą, Jedenasty listopada. Zaczęło się już we
Dnia 26 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się quiz historyczny na platformie Kahoot pt. „Droga Polski do niepodległości”. Konkurs związany jest z przypadającą w tym roku 100-ną rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Celem quizu było utrwalenie najważniejszych wydarzeń
Czytaj więcej: Quiz historyczny dla kl. VII-VIII „ Droga Polski do niepodległości”.
W dniu 21 listopada 21 uczniów, biorących udział w projekcie „Akademia Liderów – wychowujemy z pasją II” uczestniczyło w konferencji kończącej projekt w Olsztynie. Podczas tego wydarzenia dzieci zaprezentowały dorobek wypracowany podczas warsztatów „Jak pomóc innym?” oraz
Czy uważacie, że nauka to tylko siedzenie w ławce? Nie! Zdobywanie wiedzy może być wyzwaniem i ciekawą przygodą! Dowiedzieli się o tym uczniowie klasy I oraz IV, którzy wraz z wychowawcami 20 listopada pojechali na wycieczkę do Gdyni. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po Skwerze Kościuszki. Tam dzieci mogły zobaczyć słynny statek „Błyskawicę”
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny
6 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się II Elbląski Festiwal Pieśni Patriotycznej, w którym wzięły udział nasze ZŁOTE NUTKI z piosenką „Flaga”. W tegorocznej edycji Festiwalu udział wzięło ponad 100 osób. Uczestników oceniało jury, w skład którego wchodzili: dyrektor MDK w Elblągu pani Edyta Lichacz, Teresa
W związku z obchodami setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Akcja polegała na wysłaniu stu pocztówek z panoramą naszego miasta do stu miejscowości w całej Polsce, które także biorą udział w przedsięwzięciu. Efektem końcowym
Czytaj więcej: „100 pozdrowień na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”
Rok 2018 przebiega pod hasłem obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju różne instytucje, szkoły, ośrodki kultury organizują uroczystości związane z tym jubileuszem. 11 listopada - Święto, w tym roku obchodzone szczególnie doniośle. My również chcieliśmy je uczcić, stąd pomysł zorganizowania w naszej szkole - w Szkole Podstawowej
Czytaj więcej: Międzyszkolny Konkurs Patriotyczny "Moja Ojczyzna"
Mediator jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Mediator musi zachować neutralność i bezstronność. Czasami w środowisku szkolnym dochodzi do sporów. Aby usprawnić komunikację miedzy rówieśnikami pedagog szkolny razem z psychologiem zorganizowały
26 października uczniowie klasy V a uczestniczyli w klasowej zabawie Halloween, którą zorganizowali wraz z wychowawczynią Iwoną Kamecką. Piękny wystrój klasy, własnoręcznie zrobione dynie, pachnący jabłecznik…, wszystko to składało się na jesienny, typowo halloweenowy wieczór. Zabawa odbyła się przy ulubionej muzyce, w przerwach były konkursy z nagrodami
24 października klasa V a wraz z nauczycielkami: Krystyną Kamińską i Iwoną Kamecką, uczestniczyła w warsztatach z kodowania zorganizowanych w SP 19. Zajęcia prowadzili policjanci ruchu drogowego oraz nauczycielka SP 8. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpiecznej drogi do szkoły oraz znaki drogowe, jakie na tej drodze mogą
23 października uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w spotkaniu z paniami: Heleną Wojciechowską oraz Jolantą Urbankiewicz – pracownikami „Aktywnego Zawodzia”. Panie rozmawiały z ucznia mi o różnych sposobach i możliwościach zarobkowania. Zapoznały
Czytaj więcej: Przedsiębiorczość społeczna – pogadanka i warsztaty kl. 8a i 8b
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, dzieci z klas młodszych brały udział w konkursie plastycznym „Kim będę, gdy dorosnę?”, a pierwszaki gościły w swojej klasie panią pielęgniarkę.
Dnia 17 października uczniowie klas IV-VIII z paniami Alą Piotrowicz-Chont i Grażyną Wojtczak byli na jednodniowej wycieczce na Kaszubach. Najpierw odwiedzili największy i najnowocześniejszy w Polsce zakład produkujący porcelanę stołową ,,Lubiana". Uczniowie poznali historię zakładu. Następnie, przechodząc obok linii produkcyjnych, pieców
Zajęcia z doradztwa zawodowego są doskonałą okazją nie tylko do poznawania swoich predyspozycji, czy świata zawodów, ale również do nauki współpracy i rzeczowej dyskusji. Uczniowie klasy 8 a oraz 8 b przygotowywali w grupach plakaty informujące pozostałych uczniów szkoły
„Z czytaniem jest jak z jedzeniem cukierka. Nie każdy lubi wszystkie dostępne smaki słodyczy, dlatego też nie wszystkie książki będą nas interesować” – powiedziała Pani Małgorzata Strękowska – Zaremba, na spotkaniu autorskim, w którym uczestniczyła klasa IV a wraz z wychowawcą. Pani Zaremba jest autorką podręczników,
Czytaj więcej: Spotkanie autorskie kl. IV a z Panią Małgorztą Strękowską
Dnia 12 października 2018 roku w naszej szkole obchodzono uroczyście Święto Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III a oraz VI a przygotowali uroczysty apel upamiętniający to historyczne wydarzenie. Przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności recytatorskie oraz wokalne.
26 września, w środę gościliśmy w naszej szkole uczniów dwóch klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 21. Przybyli oni na zaproszenie uczniów z naszej szkoły, którzy zaprezentowali inscenizację historyczną „Droga do niepodległości”. Występ został przygotowany z okazji udziału
Czytaj więcej: Inscenizacja historyczna "Droga do niepodległości"
Dnia 27 września uczciliśmy 79 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W asyście honorowej kompanii Wojska Polskiego z udziałem zasłużonych żołnierzy i kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych oraz Towarzystwa Miłośników Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej - oddaliśmy
Czytaj więcej: 79 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W sobotę 22 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w festynie historycznym „Dumna Niepodległa” upamiętniającym 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Impreza miała miejsce w Kazimierzowie u Sołtysa na łące. Było to wspaniałe przedsięwzięcie zorganizowane przez
W bieżącym roku, w którym ogromną wagę przykładamy do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Para Prezydencka zaprosiła Polaków do Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Tegoroczna akcja miała za zadanie, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja
Dnia 17 września 2018 r. obchodziliśmy 79 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. O świcie 17 września 1939 r. potężny sąsiad ze wschodu napadł na Polskę. Agresja Sowietów była skoordynowana z agresją hitlerowskich Niemiec, które napadły na nas
W odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu, klasa IV a wraz z wychowawcą oraz p. Narwojsz, wybrała się do Bażantarni, by pożegnać wakacje. Festyn „Elbląg żegna wakacje”, był symbolicznym zakończeniem przerwy wakacyjnej, a rozpoczęciem roku szkolnego. Podczas imprezy, uczniowie brali udział w konkursach z nagrodami. Odwiedzili