Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu - Międzynarodowy Dzień Niewidomych

DSC02685strW środę 4 listopada świetlica „Słoneczko” świętowała Międzynarodowy Dzień Białej Laski oraz Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Mając na uwadze uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niewidzących, wychowawczynie Świetlicy „Słoneczko”, zaprosiły panią Justynę Rogowską – osobę niewidomą, prezesa zarządu Fundacji „Niewidomi na Tandemach”. W świetlicy miały miejsce dwa spotkania: dla młodszych wychowanków oraz starszych.

Podczas prezentacji pani Justyna zapytała dzieci, kim jest osoba niewidoma i w jaki sposób możemy ją poznać. Opowiedziała o swoich doświadczeniach. Pokazała w jaki sposób należy reagować, kiedy spotkamy na swojej drodze osobę niewidzącą i jak można jej pomóc. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić panią przez salę świetlicy. Następnie prowadząca pokazała przedmioty, które w życiu codziennym ułatwiają jej funkcjonowanie. Dzieci mogły obejrzeć podręczniki napisane alfabetem Braille'a, książeczki z obrazkami dla osób niewidomych, tabliczkę do wykonywania działań matematycznych oraz specjalną maszynę do pisania. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę napisane swoje imię alfabetem Braille'a. Wychowankowie mieli okazję dopytać gościa o rzeczy, które ich zaciekawiły. Na zakończenie dzieci obejrzały krótkie filmy pokazujące w jaki sposób działa Fundacja „Niewidomi na Tandemach”. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ uświadomiło uczniom, że osoby niewidome przy wsparciu osób widzących mogą prowadzić aktywny tryb życia uczestnicząc w rajdach rowerowych.

wwwstr