foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 8

im. Stanisława Staszica w Elblągu

czyt w przed7 czerwca uczennice kl. V b: Kinga Gałecka, Karolina Skinder i Wiktoria Jakubik kolejny raz czytały maluchom z Przedszkola nr 5 wierszyki A. Fredry „Osiołkowi w żłobie dano”, I. Krasickiego „Dzieci i żaby”, St. Jachowicza „Chory kotek”, M. Konopnickiej „Zima zła”.

Akcja „Wypożycz książkę na wakacje!”

ksiazki na wakacje

Nieważne czy wakacje spędzisz Drogi Uczniu w mieście, w górach, nad morzem czy nad jeziorem. Ważne, abyś miał przy sobie dobrą książkę, która umili Ci wolny czas, pomoże się zrelaksować czy też wprawi Cię w dobry humor. Taką książkę zawsze warto mieć przy sobie.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów do wypożyczania książek na wakacje!

historia ksiazkistrDnia 6 czerwca rozstrzygnięty został konkurs biblioteczny pt. „Historia książki”. Konkurs adresowany był dla klas IV - VI.

I miejsce - Kasia Cherek (prezentacja bardzo ciekawa i wyczerpująca temat)

II miejsce - Gabrysia Jachimczyk i Natalia Kulik.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Gratulujemy!

Konkursowe prezentacje można obejrzeć w bibliotece.

20160530 082917strW tym tygodniu w bibliotece szkolnej trwa promocja XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która przypada  od 29 maja do 5 czerwca. Codziennie zapraszane są do biblioteki poszczególne klasy, które czytają wybrane przez siebie fragmenty nowych książek. Maluszkom czyta pani bibliotekarka.

 

Czytaj więcej: Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

20160510 090051strDnia 10 maja uczennice klasy V a: Kinga Gałecka, Karolina Skinder i Wiktoria Jakubik czytały młodszym klasom i przedszkolakom z pobliskiego Przedszkola nr 5 wierszyki Jana Brzechwy „Na straganie”, „Skarżypyta”, „ZOO”, „Kłamczucha” oraz wierszyki Pana Wiesława Piechoty „Sowa” i „Igła”. Dziękujemy dziewczynkom za inicjatywę!

 

Czytaj więcej: Czytanie dla najmłodszych

20160421 114924strDnia 21 kwietnia w bibliotece odbyły się warsztaty literackie z autorką książki „Wyprawa na Maksa” - panią Marleną Popławską-Marek. W zajęciach uczestniczyła kl. VI a. Uczniowie poznali początki pisarskie naszego gościa, pierwsze utwory literackie. Pani Marlena zachęcała uczniów do dzielenia się swoimi pierwszymi pracami oraz mówiła o możliwości ich publikacji. Zachęcała gorąco

Czytaj więcej: Warsztaty literackie

1Dnia 22 kwietnia klasy I - III miały spotkanie autorskie z elbląskim pisarzem - panem Wiesławem Piechotą. Na początku wybrani uczniowie z przeczytali krótkie wierszyki naszego gościa,  wprowadzając słuchaczy w odpowiedni nastrój. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy dowiedzieli się o pasji pisania Pana Wiesława Piechoty, następnie słuchali czytanych wierszy

Czytaj więcej: Spotkanie z Wiesławem Piechotą

20160419 090150strDnia 19 kwietnia uczennice kl. V b - Kinga Gałecka, Karolina Skinder i Julia Schneider czytały dzieciom z Przedszkola nr 5 oraz kl. I - III utwory Jana Brzechwy: „Kaczka-dziwaczka”, „Mleko”, „Tańcowała igła z nitką”, „Samochwała”, „ Leń”, „ Entliczek-pentliczek”. Kolejne spotkanie już za tydzień.

 

Czytaj więcej: Czytanie dzieciom z przedszkola

20160418 115906strDnia 18 kwietnia uczniowie kl. V a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Różnica między książką beletrystyczną a popularno-naukową”. Uczniowie pracowali w grupach, korzystając z księgozbioru biblioteki szkolnej. Analizując pozycje książkowe z działu naukowego i przygodowego, poznawali różnice książek beletrystycznych i popularno-naukowych. Na zakończenie zajęć zrobili

Czytaj więcej: Lekcja biblioteczna w kl. V a

gazetka sciennaDnia 14 kwietnia uczniowie kl. VI b wykonali, dla pozostałych uczniów, gazetkę poświęconą pisarce Marlenie Popławskiej - Marek. Z gazetki dowiecie się ciekawostek o pisarce, przeczytacie wybrane recenzje książki „Wyprawa na maksa”. Książka dostępna jest w bibliotece szkolnej.

czytanie wierszyDnia 12 kwietnia uczennice klasy V b - Kinga Gałecka, Karolina Skinder i Julia Schneider - czytały maluchom z klas I - III wybrane przez siebie wiersze i krótkie opowiadania. 

aastrDnia 21 marca 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się ślubowanie uczniów klasy I na czytelnika. Dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka, jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie książki i czasopisma znajdują się w niej znajdują oraz jak należy obchodzić się z książką. Na zakończenie zajęć uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Zajęcia uświetnił występ dzieci z klasy IV a i IV b.

Czytaj więcej: Ślubowanie na czytelnika

efefDnia 18 marca 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla kl. I - III pt. „Humor w poezji”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie klas młodszych recytowali wesołe utwory takich poetów jak J. Tuwim, J. Brzechwa czy D. Wawiłow. Jury brało pod uwagę znajomość wiersza, dykcję, prezentację utworu oraz  długość trwania oklasków widowni.

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski kl. I - III

20160317 082409strDnia 17 marca 2016r. w bibliotece szkolnej, już po raz drugi, odbył się Kiermasz Taniej Książki. W sprzedaży były również zakładki do książek wykonane metodą decoupage. Kiermasz prowadziła Gabrysia Jachimczyk i Mateusz Kłosiński. Dziękuję uczniom za pomoc!

Czytaj więcej: Kiermasz taniej książki 2

dDnia 10 marca 2016 r. gościem biblioteki szkolnej była Pani Małgorzata Gizińska - kustosz w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Pani kustosz opowiedziała uczniom kl. I, II, III, i VI o historii pieniądza oraz technikach jego powstawania. Uczniowie dowiedzieli się, jakie były monety na terenach państwa polskiego za czasów panowania poszczególnych królów Polski.

Czytaj więcej: Kystosz z Muzeum Archeologiczno - Historycznego

20160225 101356strDnia 25 lutego 2016 r. biblioteka szkolna gościła grupę maluszków z pobliskiego Przedszkola nr 5. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, kto z niej korzysta i jakie książki znajdują się w naszej bibliotece. Duże zainteresowanie wzbudziły wśród dzieci książki napisane alfabetem Braille'a. Na podstawie wiersza pt. „Skarga książki” powiedziały jak należy szanować wszystkie książeczki.

Czytaj więcej: Przedszkolaki w bibliotece

20160223 122230strW lutym biblioteka szkolna zorganizowała wśród uczniów naszej szkoły akcję pt.„Kartka urodzinowa dla Julii”. Julia jest 8 - letnią elblążanką, która od lat zmaga się z białaczką. Obecnie stan zdrowia małej dziewczynki poprawia się - choroba się cofa, a Julia uczęszcza na rehabilitację. Największym marzeniem tej dziewczynki było otrzymanie jak największej ilości kartek urodzinowych.

Czytaj więcej: Kartka urodzinowa dla Julii

czytanie ChylinskiejDnia 19 lutego 2016 r. uczennice klasy 4 a: Ala Dzierzyc, Małgosia Leśniewska i Wiktoria Jasińska czytały w bibliotece klasie I a książkę autorstwa AgnieszkiChylińskiej pt. „Zezia i Giler”. Książka ta została zakupiona w ramach projektu „Książki naszych marzeń”.

12666356 947926345295321 299454336 nstrDnia 16 lutego 2016 r. odbyło się kolejne wspólne czytanie.

W zajęciach uczestniczyły klasy szóste.

Uczniowie czytali fragmenty następujących książek:

M. Malinowski - Elf wszechmogący

P. Stolsrski - Elf i dom strachów

M. Kłosiński - charlie i fabryka czekolady

Czytaj więcej: Kolejne wspólne czytanie

20160211 125645strZ okazji 71 rocznicy zdobycia Elbląga i ponownego przyłączenia miasta w granice naszego państwa, w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawka książek poświęconych naszemu miastu. Z wystawą książek zapoznali się uczniowie klasy VI b, którzy następnie czytali na głos wybrane przez siebie legendy elbląskie:

 

Czytaj więcej: wystawa książek

20160120 100013 1str20 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panem Sławomirem Wrońskim, który ciekawie opowiadał o codziennym życiu, kulturze i zainteresowaniach  Kubańczyków. Pan Sławomir, wraz z żoną, mieszkał na Kubie przez 4 lata. Wspólnie zakładali tam Ambasadę Zakonu Maltańskiego. Zajęcia wzbogacone były prywatnymi zdjęciami. W spotkaniu uczestniczyły klasy:

Czytaj więcej: Spotkanie z panem Sławomirem Wrońskim

czytanie w przedszkolustr

Dnia 18 stycznia uczniowie naszej szkoły - Patrycja Czerska, Mateusz Kłosiński i Karol Rutkowski - złożyli wizytę w Przedszkolu nr 5 i czytali dzieciom swoje autorskie świąteczne opowiadania, za które zostali nagrodzeni w grudniowym konkursie. 

20160108 081543strDnia 8 stycznia 2016 r. uczniowie klasy VI a - Patrycja Czerska (w zastępstwie czytała Wiktoria Suprun), Mateusz Kłosiński i Karol Rutkowski czytali w bibliotece szkolnej opowiadania o tematyce świątecznej dla dzieci z klas I - III. Opowiadania te zostały nagrodzone w grudniowym konkursie szkolnym. Na zakończenie pani bibliotekarka prezentowała uczniom nowości czytelnicze,

Czytaj więcej: Czytanie autorskich bajek

DSC03757strDnia 17 grudnia 2015 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Dziewczynka dziecięcych serc” dla uczniów klas I - III.
Zwyciężczniami konkursu zostały uczennice:

- Marika Kuriata z kl. III a , I miejsce

- Lena Opiela z kl. II b , II miejsce

- Zosia Brzeska z kl. II b , III miejsce.

Czytaj więcej: Konkurs plastyczny "Dziewczynka dziecięcych serc"

DSC03744str

 

W dniu 16 grudnia uczniowie klasy IV a – Zuzia Stępczyńska, Julia Kot, Karolina Kostrzewa, Julia Ługiewicz, Ola Noga i Piotr Sujkowski – czytali dzieciom klas młodszych książkę autorstwa Gilla Davisa pt. „Magiczne święta”.

 

 

Czytaj więcej: Czytanie książki "Magiczne święta"

DSC03534str

 

W ramach akcji „Mikołajki z Mikołajkiem" dzieci robiły w klasie lub bibliotece, podczas przerw, Mikołajki z papieru. Ozdobiły nimi bibliotekę szkolną. Podczas pracy słuchały składanki świątecznych piosenek.

 

 

Czytaj więcej: Mikołajki z papieru

DSC03635str

 

Dnia 11 XII 2015r. w bibliotece szkolnej odbył się Kiermasz Taniej Książki, który wzbudził duże zainteresowanie wśród młodszych dzieci. Uczniowie za niewielkie pieniążki kupowali książeczki dla siebie lub młodszego rodzeństwa. Taka akcja będzie jeszcze organizowana kilkakrotnie.

DSC03630str

W dniach 9 XII, 10 XII, 11 XII odbyła się akcja czytania „Mikołajki z Mikołajkiem” zorganizowana przez bibliotekę szkolną. Uczniowie klas II i III czytali swoim koleżankom i kolegom z wszystkich młodszych klas o zabawnych przygodach niesfornego Mikołajka i jego kolegów. Celem akcji było rozwijanie czytelnictwa wśród młodszych dzieci.

 

Czytaj więcej: Mikołajki z Mikołajem

DSC03442str

 

Promocja czytelnictwa w kl. VI b.

W czasie lekcji historii uczniowie klasy integracyjnej czytają fragmenty nowości wydawniczych, które pojawiły się w szkolnej bibliotece. Zachęcają Was do wypożyczenia tych książek.

 

 

Czytaj więcej: Promocja czytelnictwa w VI b

DSC03404strKsiążki naszych marzeń w naszej szkolnej bibliotece !!!!!

W dniu dzisiejszym, tj. 26 XI 2015 r. klasy młodsze i starsze uczestniczyły w promocji nowych książeczek. Zajęcia uatrakcyjniło wspólne czytanie fragmentów nowych pozycji książkowych, które chętnie czytały dzieci swoim rówieśnikom z poszczególnych klas. Nowe książki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników, znikają z półek jak świeże bułeczki.

Czytaj więcej: książki naszych marzeń już w bibliotece

DSC02146strZ okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w klasach V a i V b odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone historii pisma i jego roli w życiu człowieka. Zajęcia te odbędą się również w klasach szóstych. Klasy młodsze zaś, podczas przerw, przychodziły do biblioteki i oglądały bajki oraz słuchały muzyki dziecięcej.

 

 

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

DSC01983str

Z okazji Urodzin Książkowego Misia, które przypadają 14 października uczniowie klasy integracyjnej czytali fragmenty książek, których bohaterami są misie. W klasach starszych, z tej okazji, wyświetlany jest, na lekcjach historii, film o niedźwiedziu Wojtku, który podczas II wojny światowej brał udział w bitwie pod Monte Cassino.

 

Czytaj więcej: Urodziny książowego misia w bibliotece

Film pt. "Rozczytana szkoła" powstał w wyniku przystąpienia naszej placówki do
programu rządowego "Książki naszych marzeń".

 


 

Codzienne czytanie dzieciom z klas I – III książki
pt. „Dziewczynka dziecięcych serc”
autorstwa Wioletty Piaseckiej.

Po przeczytaniu tej bajki przewidziany jest konkurs plastyczny.

 

        bibliote              Zdjęcie1671str

Godziny pracy biblioteki

Nieczynna

Poniedziałek 7.30 – 15.30

lekcja 3, lekcja 6, lekcja 7

Wtorek 7.30 – 15.30

lekcja 2

Środa 7.30 – 15.15

lekcja 3, lekcja 4,

lekcja 6, lekcja 7 (KN)

Czwartek 7.30 – 15.20

lekcja 7 (KN)

Piątek 7.30 – 14.25

lekcja 2, lekcja 7

Nasze certyfikaty

 

 

 

 

 

 

aastr

astr

ffdvfvstr

 

fgggfhstr

 

gbgbthbththnythstr

 

ggggggggstr

 

gggstr

 

Narkotykistr

 

logo 1str

 

mistrzstr

 

vfdvf vstr

 

A4 Popup

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

WSTĘP:

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stanisłąwa Staszica w Elblągu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://sp8.elblag.pl

Data publikacji strony internetowej: 2015-08-30

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-03-22

Raport o stanie dostępności

STATUS POD WZGLĘDEM ZGODNOŚCI Z USTAWĄ:

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych

niektóre zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych

mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności

dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi

część plików  nie  jest  dostępnych  cyfrowo

INFORMACJE DODATKOWE – STRONA POSIADA:

Narzędzie ułatwień dostępu (widoczny obrazek po prawej stronie przy poruszaniu się po witrynie) a w nim:

podwyższony kontrast

możliwość powiększenia liter

podświetlane linki

mapa strony

skala szarości

jasne tło

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

DATA SPORZĄDZENIA DEKLARACJI:

Deklaracje  sporządzono dnia 28-11-2020 r.

Deklarację  sporządzono na  podstawie samooceny przeprowadzonej przez  pracownika  Szkoły Podstawowej nr 8 w Elblągu

KONTAKT I INFORMACJE ZWROTNE:

Osoba do kontaktu w sprawie dostępności: Alicja Pielak
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub skontaktować się z sekretariatem szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 55 625 85 21
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

PROCEDURA WNIOSKOWO-SKARGOWA

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

  1. Deklaracja architektoniczna:
   Szkoła posiada dwa obiekty – budynek szkoły (złożony z dwóch połączonych brył) oraz hala sportowa.
   Główne wejście do szkoły posiada schody, nie jest wyposażone w jakąkolwiek dogodność dla osób niepełnosprawnych (brak podjazdu, windy, poręczy). Podobnie w wewnętrznej części budynku (wiatrołap oraz reszta budynku). Na każdym piętrze występują różne poziomy posadzki (co najmniej dwa). Toalety jak również korytarze nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
   Budynek hali sportowej posiada podjazd dla wózków inwalidzkich. Przy drzwiach zamontowany jest dzwonek. Budynek posiada jeden poziom posadzki, toaleta jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. 
   Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od ulicy Szańcowej, prowadzą do niego schody, brak podjazdów dla niepełnosprawnych. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
  2. Na terenie szkoły nie ma miejsc parkingowych.
  3. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi.
  4. W budynku na każdym poziomie (parter, 1 piętro i piwnica) znajduje się korytarz. Budynek nie posiada wind.
  5. W budynku nie ma dostosowań dla osób niepełnosprawnych (toalety, barierki).
  6. Do szkoły może wejść osoba z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  7. W szkole nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
all4web